Tavaly hagyományteremtő szándékkal rendezte meg a Janus Pannonius Múzeum az I. Pécsi Múzeumi Majálist. A program sikere, a kedvező visszaigazolások miatt 2018-ban is hasonló, igazi tavaszi programra várják a családokat, gyermekeket, és minden korosztályt. Május 12-én, szombaton fegyverbemutató, íjászat, tárlatvezetések, ételkóstolók, népi ügyességi játékok, vetélkedők, pincetúrák, zene egyaránt a kikapcsolódási, szórakozási lehetőségek sorát gazdagítja.
A szervezők nem titkolt célja, hogy bemutathassák a Janus Pannonius Múzeum változatos, gazdag gyűjteményét, állandó kiállításait, kedvet csináljanak az aktuális időszakos tárlatok látogatásához, s felhívják a figyelmet az egyedülálló Múzeumutca helyszíneire. Éppen ezért május 12-én több alkalommal (10:30; 12:30) megnyílnak a Káptalan utcai középkori pincejáratai, valamint a látogatók tárlatvezetés keretében ismerhetik meg a Puszták aranya – A nagyszentmiklósi kincs hiteles másolatai című időszakos (14:00; 15:00), valamint a Sopianae – Baranya római kori leletei című állandó kiállítást (11:30). A kiállítóhelyek korlátozott befogadóképessége miatt a tárlatvezetéseken csak előzetes
regisztrációval lehet részt venni.
A majális fő helyszíne idén a Janus Pannonius Múzeum igazgatóságának udvara (Káptalan u. 5.) lesz. A népmesei (10:00–11:00 és 11:00–12:00) és kézműves foglalkozás (12:00–14:00), a pünkösdi vetélkedő – népi ügyességi játékok (14:00–16:00) mellett egész nap elérhető programok is várják az érdeklődőket, így 10. századi fegyverek bemutatója, kovácsműhely, íjászati és harcászati bemutató, reneszánsz ételkóstoló, pénzverés, egzotikus rovarok bemutatója.
Az alkotókedvűek részt vehetnek a Cella Trichora makett felállításában, kibontásában, az ehhez kapcsolódó puzzle összerakásában, illetve a Felsőmalom utcai (ma a Várostörténeti Múzeumnak helyet adó egykori) Tímárház nagyméretű, 3D makettjének összeállításában. Csontváry művészetének hódolói vegyes technikával a festőművész egyes képeit alkothatják újra.
A hangulatot tovább emeli az élő népzene és a streetart bemutató, továbbá a pARTytent keretében holland és magyar képzőművészek mutatkoznak be a Holland sarokban. A majális élménye megkoronázható a 19. századi, felpróbálható viseletmásolatokkal való fotózással.