A Gyulai Iskola 50 éve alatt egy kikristályosodott, egyedi látásmódban alkotó csoport jelentős művészeti teljesítménye jött létre. Csak Magyarországon születhettek meg azok a képzőművészeti alkotások, amelyek a magyar valóságot képezték, képezik le. Őszinte, bátor realitással, természetelvű ábrázolásmódban készült képeik, szobraik a XX. századi, és a jelen magyar valóságát örökítik meg. A létező szocializmus leépítő hatásait, a lepusztuló félparaszti és kisvárosi polgárság esendő embereit ábrázolják.
Az emberi élet környezete valósággal megfeleltethető az ember portréjának, vallotta pl. Balogh Gyula, és vele a csoport minden alkotója. Az emberábrázolás akár konkrétan, akár a környezetén keresztül erős részvétet, megértő együttérzést fejez ki, olyan sajátos lírai felfogásban, amely távol áll mindenféle érzelgősségtől, vagy hangulatkeltéstől. A Gyulai Iskola alkotói nem a szépet, hanem a VALÓSÁGOT meglátva dolgozó művészek, akik ehhez a szándékhoz az igényes, magas szintű szakmai tudást is megszerezték. Különleges, azaz korunkban már elhanyagolt akvarell technikájuk szintén kiemelkedő teljesítményeket eredményezett.
A kiállítás látogatói egy olyan realizmussal ismerkedhetnek meg, amely összetett tartalmi és formai megoldásai miatt ugyanolyan korszerű és érvényes ma, mint volt századokon át. (Albrecht Júlia)
Hozzászólások