Az alapításának 35. évfordulóját ünneplő Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum első alkalommal mutat be kizárólag női alkotók műveiből álló válogatást a gyűjteményéből. A kétrészes kiállítás első fejezetében elsősorban a női szerepekkel, illetve nők művészeti (ön)reprezentációjával foglalkozunk, míg a második részben bemutatjuk a nők által választott műfajokat, témákat, illetve a nők művészeti teljesítményét és eredményeit az elmúlt fél évszázadban, a múzeumban őrzött műveiken keresztül.
A Ludwig Múzeum alapításakor, a kilencvenes évek elején a Peter és Irene Ludwig révén Magyarországra került nemzetközi gyűjteményből mindössze 8 mű, illetve művész képviselte a női nemet a 165-ből, ami az 5%-ot sem érte el. Ez nagyjából megfelelt a Guerrilla Girls híres-hírhedt, „A nők csak meztelenül juthatnak be a Metropolitan Museumba?” feliratú, 1989-es plakátján szereplő adatnak: „A művészek kevesebb mint 5%-a nő a modern művészeti szekcióban, miközben az aktok 85%-a női akt.” Ezzel szemben 2024-ben a múzeum gyűjteményében található több mint 1000 műnek majd egyharmada köthető női alkotókhoz, mint ahogy a múzeum kiállítási programjában is magától értetődően kapnak helyet a kortárs művészet élvonalába tartozó nőművészek. A helyzet ugyanakkor továbbra sem rózsás: míg napjainkban a művészeti egyetemek hallgatóinak nagyobb része nő, közülük csak kevesen futnak be nemzetközi karriert, vagy tudnak megélni kizárólag a művészetből.
A múzeum gyűjteményéből válogatott művekkel szeretnénk felhívni a figyelmet mindazokra a kitűnő művészekre a hatvanas évek végétől napjainkig, akik a mindenkori társadalmi környezetben – vagy annak ellenére – értékes, sajátos és a múzeum közép-kelet-európai gyűjteménye szempontjából is kiemelkedő életművet hoztak létre.
Kurátor: Szipőcs Krisztina
Hozzászólások