A Somogyi-könyvtár kamaratárlat keretében foglalkozik a nők tudománytörténetben betöltött szerepével. A nők helyzete a tudománytörténetben sosem volt egyszerű: hosszú ideig a képzésük szükségességét kérdőjelezték meg főként az adott kor előítéletének köszönhetően. Mindezt legyőzve, óriási eredmény, ha mégis orvosi, vagy bármilyen tudományos kutatói pályára tudtak lépni. A Somogyi-könyvtár régikönyves állományán alapuló kamara-kiállítás néhány olyan tudós hölgy pályáját mutatja be, akiknek sikerült maradandót alkotni – sőt, felfedezésük nélkül nem jutott volna tovább az emberiség.
1825. november 3-án született meg a pozsonyi országgyűlés határozata a Magyar Tudományos Akadémia alapításáról, de jóval később, 1996-ban a Magyar Tudósok Világtalálkozóján rendelték el, hogy ez a nap lesz a Magyar Tudomány Napja. Először 1997-ben ünnepelték meg. Fontos lenne a jelentős férfi tudósok eredményei mellett a nők tudományos értekezéseiről is szót ejteni. A kamaratárlat erre tesz kísérletet egy-egy különleges női életpálya kiemelésével.
Európában november 14-én ünneplik a Feltalálók Napját, amely egyben a sokoldalú színésznő-feltaláló, Hedy Lamarr (Hedwig Eva Maria Keisler: 1914. november 14.) születésnapja is. Lamarr sokoldalú tehetség volt: zongorázott, 10 éves korára már 4 nyelven beszélt és érdekelték a tudományok, köztük leginkább a matematika. Mégis úgy döntött, színészi pályára lép. E mellett azonban fontos, a haditechnikában alkalmazható felfedezéseket tett. A színésznő nevéhez fűződik a torpedók irányítására használt frekvenciaváltású adóvevő rendszer megalkotása. A második világháború alatt George Antheil avantgard zeneszerzővel együtt a torpedók távirányítására alkalmas rádiókészüléket fejlesztett ki, hogy így támogassa Amerika harcát a náci Németország ellen. Ez lett a wifi és a bluetooth technológia alapja.
Hugonnai Vilmát már férjes asszonyként és családanyaként határozta el, hogy orvosi pályára lép, csakhogy az 1800-as évek közepén a nők még nem iratkozhattak be az egyetemekre, férje hozzájárulására volt szükség, hogy végül megkezdhesse tanulmányait a zürichi egyetem orvosi fakultásán, ahol 1879-ben szerzett diplomát. Hugonnai komoly nehézségekbe ütközött diplomája értékének elfogadtatásával, munkavállalási igényét itthon elutasították. De nem adta fel: szülésznői képesítést szerzett, majd az Országos Nőképző Egylet alapítójaként a nőjogi mozgalmak kiemelkedő alakja lett. Hugonnai Vilmával ellentétben kevesebbet lehet tudni ő Steinberger Saroltáról, pedig ő volt az első olyan magyar orvosnő, aki magyar egyetemen szerezte diplomáját.
A kiállítás az irodalom tükrében is sorra veszi az úttörő női életpályákat. Foglalkozik Selma Lagerlöf svéd íróval, aki az irodalmi Nobel-díj első női díjazottja volt, valamint Sigrid Undset norvég regényíróval is, akit 1928-ban jutalmaztak irodalmi Nobel-díjjal. Mindezt egy-egy, a Somogyi-könyvtár állományában megtalálható jelentős kötet kiemelésével teszi.
A Nők a tudomány szolgálatában című kamarakiállítás 2021. október 29-től egészen december 1-ig megtekinthető a Somogyi-könyvtár 3. emeletén.
Hozzászólások