Olasz Ferenc Balázs Béla-díjas fotográfus, filmrendező, érdemes művész Credo című kiállítása életmű-kiállítás, amely sorra veszi a művész pályájának jellegzetes témáit, motívumait, bepillantást enged a számára kincseket jelentő szakrális emlékek világába. A tárlat tematikus egységek formájában állítja elénk a pléh- és kő Krisztusok, fejfák, székelykapuk, kálváriák, a felhők-ciklus vagy a szenteket, bibliai témákat ábrázoló falképek szuggesztív szépségű tárgyköreit.
A művész gazdag, homogén teljességű, egyéni hangú életműve ezeknek a témáknak a feldolgozása körül kristályosodott ki tudatosítva, hogy a gyakran anonim népi alkotók Isten dicséretét tükröző, spontán megközelítésű, esetenként darabos érdességű munkáinak ugyanúgy létjogosultsága van a magyar kultúrában, egyetemes művészetben, mint a jelentős, reprezentatív műveknek. Filmjeiben, fotóin előszeretettel fordul olyan szakrális inspirációjú művek felé, amelyek által a magyar kereszténység tanúit gyűjti össze az Árpád-kori templomoktól a felvidéki szárnyasoltárokon keresztül az erdélyi reneszánsz falfestményekig. Képeit meditációknak szánja, amelyek hitről, csöndről, a lélek csöndjéről vallanak. Munkái eldugott helyszínek, elfeledett műemlékek, észrevétlenül megbújó szakrális lenyomatok üzenetét hordozzák, segítik újrafelfedezésüket, lenyűgöző módon tudatosítják értéküket. Mindenütt megkapó szépségű a választott téma, a képen megragadott pillanat, amelyhez a rögzítés módjának letisztult, rendkívüli kifejező ereje társul.
Olasz Ferenc pályáján először magyar-történelem-ének szakos tanári diplomát szerzett (1965. 1968.), és tanárként helyezkedett el (Zirc, Pápa, Hévíz). Majd a Magyar Televízióban asszisztensi, szerkesztői feladatokat kapott, a Filmművészeti Főiskola elvégzése után pedig rendezőként dolgozott. Százegy művészeti témájú filmet készített építészeti emlékekről, neves művészekről és alkotásaikról.
Díjnyertes filmjei közé tartozik a Fejfák, A veleméri Szentháromság templom, a Csontváryról szóló etűdök. 1976 óta több, mint száz önálló fotókiállítása volt Magyarországon és külföldön (Keszthely, Párizs, Róma, Assisi, Krakkó, Esztergomi Keresztény Múzeum, Vigadó Galéria, Tihanyi Apátság).
Számos könyvet jelentetett meg feldolgozott témáihoz kapcsolódóan: „Fejfák”, „Székelykapuk”, „Dicsértessék (Pléh-Krisztusok a Kárpát-medencében)”, „Passió – Kálváriák a Kárpát-medencében”.
Hozzászólások