Orcád világossága – A görögkatolikus egyház művészete Magyarországon

2021. augusztus 3. (kedd) 00:00 - 2021. szeptember 20. Pesti Vigadó 1051 Budapest, V. kerület, Vigadó tér 2
2021. augusztus 3. (kedd) 00:00 - 2021. szeptember 20. Pesti Vigadó 1051 Budapest, V. kerület, Vigadó tér 2

„Orcád világossága – A görögkatolikus egyház művészete Magyarországon” címmel nyílt meg a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus kísérőkiállítása a Pesti Vigadóban. A kiállítás a keleti és nyugati egyház találkozási területén kialakult, önálló kulturális entitást létrehozó görögkatolikus egyház világába vezet be. A tárlat központi eleme a Néprajzi Múzeum magyarkomjáti ikonosztáza, a barokk kultúra és a bizánci örökség találkozásának kifejezője, melyet közel két éven át restauráltak a szakemberek. A tárlaton a költöző múzeum egyházi gyűjteményének további különleges darabjai is megtekinthetők.


A kiállítás a keleti és nyugati egyház találkozási területén évszázadok alatt kialakult izgalmas, eltérő kulturális tradíciókat ötvöző, önálló entitást létrehozó görögkatolikus egyház világába vezet be. A keleti és nyugati egyházi és világi centrumoktól távol a mai Közép-Kelet Európában élő görögkatolikus egyházak, köztük a magyar görögkatolikusok, a 17-18. században egy sajátos „Kárpát-vidéki” egyházi művészetet hoztak létre. A tárlaton szereplő alkotások, tárgyak, írásos dokumentumok mindegyike ezt a világot mutatja be.


A kiállítás központi elemét a Néprajzi Múzeum és a Görögkatolikus Metropólia közti több éves közös munka eredményeként a Néprajzi Múzeum tulajdonában lévő, Magyarkomjátról (Velyki Komiaty) származó ikonosztáz meghatározó darabjai alkotják. Az ikonosztáz a barokk és a bizánci örökséget őrző keleti rítusú világ egymásra hatását szemlélteti. Az egykor Ugocsa vármegyéhez tartozó Magyarkomját görögkatolikus parókiája 1913-ban a budapesti Iparművészeti Múzeumnak adta el ikonosztázionját, melyet az 1960-as években a Néprajzi Múzeumnak adtak át. Az ikonosztázion eredettörténetét, szétszóródott darabjait 2006-ra sikerült feldolgozni, illetve azonosítani. Az ikonosztázion teljes képanyagának restaurálása 2018-19-ben történt meg. A 18. század végéről származó ikonosztázt közel húsz festő és farestaurátor keltette életre, két éven át tartó színvonalas szakmai munkával, melynek eredményét most a nagyközönség is megcsodálhatja.

Hozzászólások