„Nem készítek képeket a való életről, mert úgy gondolom, hogy minden, amit el akarok mondani, már elhangzott. Csak új utakat keresek, hogy átadhassam az üzenetemet.”
Pacifico Silano amerikai konceptuális művész queer identitásról, maszkulinitásról, emlékezetről és veszteségekről elmélkedik különleges harmonika formátumú albumában, amely egyszerre olvasható egyetlen variálható kollázsként és egyedi képek sorozataként is. Az önálló műalkotásként is értelmezhető fotókönyv a hetvenes és nyolcvanas évek meleg szubkultúrájában megjelenő magazinok erotikus képanyagát értelmezi újra. A kiragadott vizuális fragmentumok, kitakarások, testek és arcok részletei a művész nagybátyja után maradt űr tapasztalatára utalnak, aki nem sokkal Silano születése után halt meg az AIDS-járvány tetőpontján, HIV-fertőzésben. Mivel családjuk szégyellte rokonuk szexuális irányultságát, kitörölték a nagybátyját a családi emlékezetből.
Ennek a traumáját dolgozza fel az I Wish I Never Saw the Sunshine című könyv, mely lebontja az egyirányú kapcsolatot a szemlélő és szemlélt között, mert a vágyakozás tárgyaiként kezelt passzív modellek – saját hatalmukat követelve – visszanéznek az olvasóra.
A könyv variálható formátumából adódva az oldalakat számtalan különböző módon lehet hajtogatni, így az olvasó feladata, hogy szabadon fedezze fel benne a képeket. Az elrejtés és a felfedés gondolata az egész könyv kulcsmotívuma, ami a coming out tapasztalat egyfajta metaforájaként is értelmezhető.
A New York-i művész első könyve az Aperture Foundation Portfolio Prize döntőse és a Paris Photo/Aperture First Book Prize jelöltje volt 2021-ben.
Hozzászólások