Iglódi Csabával és Csapody Kingával Balázsy Panna beszélget.
„Ami rajtam múlik, az rajtam nem múlhat.” – Dreher Anton hitvallása állhatna akár a családi címeren is, olyannyira végigkíséri utódai sorsát. A tehetség, a kitartás és a szerencse mágikus háromszögének regénye ez. Az Alapító, a Sörkirály, az Innovátor és az Egyesítő négy generációjának kétszáz évét felölelő gazdag történet. Amely szól persze a körülöttük lévő asszonyokról is, akiknek nevét ugyan kisebb betűvel jegyzik fel az évkönyvek, de akik hatása meghatározóbb, mint a vérzivataros évszázadok összes kataklizmája.
Iglódi Csaba gondosan gyűjtötte és gyúrta regényébe az olyan, eddig talán kevésbé ismert tényeket, mint hogy a család nevéhez fűződik a bécsi láger sör kifejlesztése, az első közép-európai gőzgép üzembe helyezése, az automobilizmus felvirágoztatása, az angol mintán alapuló versenylótenyésztés meghonosítása, a martonvásári Brunszvik-kastély felújítása, és természetesen a kőbányai Dreher Sörgyár megalapítása.
A tények azonban csak a kiindulópontként szolgálnak a Dreher-szimfóniában. Az üzletet átszövi az élet, az írói fantázia pedig további színeket és ízeket csempész az amúgy is kalandos sorsokba. Iglódi Csaba értő tolmácsolásában megelevenedik a napóleoni háborúk utáni Bécs belvárosa, inasként követve egyik hősünket elutazunk Európa fontos központjaiba, és eljutunk Angliába is, ahol az ipari kémkedéstől sem riadunk vissza. Utunk során feltűnnek a kor hírességei: zeneszerzők, színésznők, különféle hercegek és grófok, valamint úri- és névtelen lányok a félvilágból.
A Dreher-szimfónia Iglódi Csaba első regénye. A szerző sakk világbajnoki ábrándokat dédelgetett, de dolgozott taxisofőrként és általános iskolai tanítóként is. Politológiából diplomázott, karrierjét újságíróként kezdte, ma vezetők tanácsadójaként dolgozik
Az Athenaeum Kiadó programja.