Vez.: Takács-Nagy Gábor
Mozart: G-dúr szimfónia, K. 318
Grieg: a-moll zongoraverseny, op. 16
Beethoven: VI. ("Pastorale") szimfónia, op. 68
Edvard Grieg zongoraversenye Cziffra György repertoárjának igen kedves tétele volt, legendás karmesterekkel, zenekarokkal készített felvételei örökítik meg az interpretáció érésének folyamatát. Akad ezek között olyan is, amelyet a történelem formált igazán megrendítő hangzóélménnyé: 1956 októberében Cziffra és Rozsnyai Zoltán karmester éppen az Állami Hangversenyzenekarral dolgozott a mű felvételén a Rottenbiller utcai stúdióban, amikor a forradalom híre betört a hangszigetelt falak mögé. A két művész azonnal a Sztálin-szoborhoz sietett – nem sokkal később pedig külhonba. Ezt a napot talán nehezebb a szolid és illedelmes romantikájú a-moll zongoraversenyhez kapcsolni, Mozart és Beethoven szimfóniái viszont annál természetesebben ölelik körbe a belőlük táplálkozó és virágzó concertót. Grieg előtt lebegő konkrét műfaji példának mégis csak a „Pastorale” szimfónia tekinthető közülük, Mozart műve ugyanis valójában egy olasz stílusú nyitány, amelyet feltehetően a Thamos, Egyiptom királya kísérőzenéjének bevezetőjeként komponált.
„Nagy örömmel várom a december 29-ei Cziffra100 koncertünket. Karácsony es Újév között tökéletes üzenetet érzek a műsorral, amiben a Szeretet ünnepe és az újévi kívánságok tükröződnek. Mozart, Grieg és Beethoven - és az összes nagy zeneszerző - minden egyes hangjában, harmóniájában szeretet sugárzik; a remény, hogy megemelik spirituálisan a hallgatót - ilyképpen is jobbá tenni a világot. Beethoven Pastorale szimfóniája egyben Óda a természethez de hálaének is a sorshoz, hogy Beethoven kilábalt depressziójából melyet fülbaja okozott (és az öngyilkosság közelébe sodorta 30-31 éves kora körül) A Pastorale szimfóniát íly módon jelképes üzenetnek szánjuk az közönség felé: Hozza el a 2022-es év a várva várt KIGYÓGYULÁST a covid-sötétségből és bajból!
A Grieg zongoraversenyhez személyes-családi emlék is köt; az 50-es évek eléjen, mikor Édesapám udvarolt Édesanyámnak, az egyik randevújuk gyönyörű programja volt Cziffra György tolmácsolásában hallani a Károlyi-kertben e csodalatos darabot! Nagyon várom december 29-ét!!!” (Takács-Nagy Gábor)
„Nagy örömmel tölt el, hogy Takács-Nagy Gáborral ismét egy zenetörténetileg is jelentős művön dolgozhatunk együtt. Legutóbb október 22-én a Zeneakadémia nagytermében Bartók 2. zongoraversenyét játszottuk, ami szintén Cziffra György életének fontos zenetörténeti momentuma, az utolsó mű, amit koncerten hallhattak tőle itthon, mielőtt elhagyta az országot. A Grieg zongoraverseny pedig az utolsó mű, amelyet még Budapesten vett lemezre emigrálása előtt! A felvétel később többször is megjelent, ezeket a lemezeket én már gyerekként is ámulattal hallgattam és nagy hatással volt rám. December 29-én a zongoraversennyel a mesterre is emlékezünk.” (Balázs János)
Cziffra György világhírű magyar zongoraművész születésének 100. évfordulóját Magyarország hivatalos Emlékév keretei között ünnepli, valamint az UNESCO nemzetközi szervezete is felvette a közösen ünnepelt évfordulók sorába. Az emlékév művészeti vezetője Balázs János, Kossuth-díjas zongoraművész.
A Cziffra György-emlékév és a Concerto Budapest közös koncertje.