A Magyar Zene Házában olyan nemzetközi együttműködések is megvalósulnak, amelyekre korábban még nem volt példa, az első ilyen a tuvai hagyományokon alapuló játszó Huun-Huur-Tu és a Kerekes közös koncertje március 18-án, amely során mindkét formáció zenél majd külön-külön, és lesz az estnek közös része is. A Kerekes a Huun-Huur-Tu repertoárjához igazodva a türk népek zenéje mellett azon saját szerzeményeiből játszik, amelyek a belső-ázsiai lovasnomád népek és a magyar népzene régiesebb népdalfelvételeiből inspirálódva születtek.
A tuvai Huun-Huur-Tu kvartett világszerte a legismertebb, torokénekesekből álló formáció – a hangokat és felhangokat egyszerre megszólaltató énektechnika és tuvai tradicionális hangszerek mellett az utóbbi időben a gitárt is gyakran beemelik a hangszerelésbe és nyitottak a kísérletezésekre is. Ebbe a sorba illeszkedik ez a koncert is, hiszen az autentikus népzenéből kiinduló, mindezt modern popzenével fuzionáló, önálló zenei világú Kerekessel közös fellépés tökéletes példája a két nyitott szellemiségű zenekar együttműködésének. Mindez már csak azért is megvalósulhat, mert a Kerekes saját szerzeményei között is akad olyan, amelyeket a belső-ázsiai népek zenéje inspirált. Sőt, tavaly az egri Török Fürdő akusztikai adottságaihoz és történelmi atmoszférájához illeszkedve a török, kirgiz, azeri, kazah, türkmén és üzbég zenei hagyományból építkező zeneszámokat rögzítettek Kerekes Live:Water című koncertjükön. Az akusztikus, visszhangdús hangzásában fogant, keleti fűszerezésű, sajátosan egyedi zene méltó párja a legendás Huun-Huur-Tu tradicionális, olykor rituális erejű zenéjének. A teljesen exkluzív első közös fellépés mindkét formáció rajongóinak kihagyhatatlan.
A koncertet 18:45-től Dr. Sipos János, népzenekutató ismeretterjesztő előadása előzi meg, amely koncertjeggyel ingyenesen látogatható, de regisztrációhoz kötött.
A jelenleg érvényben lévő kormányrendelet alapján zenés-táncos rendezvényt kizárólag védettségi igazolvánnyal rendelkező vendégek látogathatják.