Hegyi juharfa, parafa, kaucsukfa, réz, ezüst, alumínium, spanyol tavi nád, elefántcsont... Így együtt vajon mik ezek? Ez bizony a fagott, vagyis így egyenként a fagott alapanyagai.
Csizma, szárny, basszuscső, korpusz, S-cső, nádsíp, akasztóhám, kéztartó, vagy rigó – ez mi lehet? Ez is a fagott, a fagott részei, pontosan 8 darab. Nem elfelejteni, kérdés lesz a koncerten!
És a harmadik kérdés: kakaskukorékolás, hajókürt, szarvasbőgés, motorbúgás, bálnahangok, balettcipők kopogása és hozzá 3 és fél oktáv játékos, zúgó, éneklő, vidám, szomorú, ugrándozó, mesélő, szerelmetes hangok? Nem beszélve az Esti mese, illetve a Tévémaci legendájáról. Ez bizony a fagott.
Vivaldi és Mozart kedvenc hangszere, a zenekar villanypóznája, sokszor tréfamestere, néha bájos táncosa, és persze előfordul, hogy bánatos Don Quijotéja. Ez lesz a mai koncert, ráadásul öt fagottal a színpadon, vagyis tizenkét és fél méter fagott egyszerre, mindehhez remek zenék a barokktól a mai napig.
Lakatos György fagottművész ez alkalommal a tanítványaiból – a Zeneakadémia fagott előadóművészeiből – 2021 tavaszán megalakult Intermezzo Fagott Kvartettel lép színpadra. Az együttes tagjainak azonos fontosságú szerepük van abban, hogy a zene az elvárt minőségben csendüljön fel. Repertoárjukban helyet kap a klasszikus és a könnyűzene is. Az interpretáció színvonalán túl a hangulat kialakításában is nélkülözhetetlen szerepet vállal mindenki a saját egyéniségével. Hivatásuk, hogy a hétköznapi ember számára elérhetővé, közvetlenebbé és könnyen emészthetővé tegyék a zenét az élő hangszeres játékkal.
Lakatos György fagottművész idén májusban a Zeneakadémián adott zárókoncerttel zárta le doktori tanulmányait, s szerezte meg a DLA, azaz a „Doctor of Liberal Artium”, azaz a „szabad művészetek doktora”, a csak a művészeti képzés keretében megszerezhető tudományos fokozatot (a PhD művészi megfelelőjét).