Szereplők:
Stuart Skelton - Siegmund
Albert Pesendorfer - Hunding
Johan Reuter - Wotan
Camilla Nylund - Sieglinde
Catherine Foster - Brünnhilde
Schöck Atala - Fricka
Wittinger Gertrúd - Helmwige
Wierdl Eszter - Gerhilde
Fodor Gabriella - Waltraute
Fodor Beatrix - Ortlinde
Várhelyi Éva - Siegrune
Kálnay Zsófia - Rossweisse
Gál Erika - Grimgerde
Kissjudit Anna - Schwertleite
Közreműködők: Asztalos Dóra, Csere Zoltán, Eller Gusztáv, Frigy Ádám, Gönczöl Nikoletta, Gulyás Anna, Hortobágyi Brigitta, Horváth István, Katonka Zoltán, Kelemen Krisztián, Szelőczey Dóra, Újvári Milán, Vida Gábor (tánc), a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara; művészeti vezető és vezényel: Fischer Ádám
Alkotók: díszlettervező, rendező: Hartmut Schörghofer, dramaturg: Christian Martin Fuchs †, Dr. Christian Baier, jelmez- és bábterv: Corinna Crome, fővilágosító: Vajda Máté, videó: Szupermodern Filmstúdió Budapest, játékmester: Polgár Etelka, koreográfia: Vida Gábor, koreográfus asszisztens: Asztalos Dóra, betanító karmester: Kovács János, zenei munkatársak, Bartal László, Bartinai Gábor, Bizják Dóra, Friedrich Suckel
Wagner: A walkür
A 2019-es Budapesti Wagner-napokon volt látható legutóbb A nibelung gyűrűje élőben. A tetralógia szerelmesei akkor felfrissített változatban találkozhattak a régóta szeretett előadásokkal, amelyeknek teljesen átalakult a koreográfiájuk, átrendeződtek a színpadi mozgások, a díszletelemekre tizenhat órányi, eddig nem látott mozgóképes anyagot vetítettünk, s a produkciók alkotógárdájához új dramaturg csatlakozott.
A walkür a tavasz, a szerelem, az egymásra találás, a felismert közös múlt tragikusan szép operája. Akárcsak A Rajna kincsében, itt is vétkeznek, sőt főbenjáró bűnt követnek el: tabut sértenek a testvérek, amikor szerelemben egyesülnek. De furcsa módon nem ítéljük el őket, sőt velük érzünk: minden rokonszenvünk és részvétünk az övék, és szívünkbe markol a fájdalom, amikor a Hundinggal vívott döntő párviadalban Siegmundnak meg kell halnia.
Hasonlóképpen a kényszerhelyzetben vergődő főisten (lám, még egy főisten is kerülhet kényszerhelyzetbe!), Wotan keserű vívódását is megértjük, és megrázó hallgatnunk hitvesével, Frickával folytatott párbeszédét, amely egyfelől a polgári házasságokból ismert rosszízű cívódások paródiája (Wagner nem volt mintaférj, a gyakorlatból ismerte ezt a műfajt), másfelől örök és szent erkölcsi elvekről is szól. És megrendülünk, amikor Wotan, fájdalmával küzdve, álmot bocsát Brünnhildére, és áthatolhatatlan lángfalakkal veszi körül a szunnyadót, hogy csak a legméltóbb, a félelem nélküli hős ébreszthesse majd fel.
Siegmundként Stuart Skeltont üdvözölhetjük, s Brünnhildeként visszatér egy régi, kedves ismerős, a nagyszerű Catherine Foster személyében.
Zenedráma három felvonásban (felújított, német nyelvű előadás, magyar és angol felirattal).
A felvétel a Müpa 2019. június 14-i előadásán készült.
Az előadás megtekinthető a Müpa honlapján és YouTube-csatornáján.