A legfontosabb stúdióalbumát készítette el 2019-ben az Opeth, amely az In Cauda Venenum névre hallgat. A lemezt a zenekar „szerencsés tizenharmadik”-jának is hívják, hiszen a svédek életművében kevés ennyire lebilincselő, intenzív és kifinomult anyag található, mint ez a 10 dal. A zenekar március 17-én Budapesten, az Akvárium Klubban is bemutatja a korongot; a bulira pedig az izlandi The Vintage Caravan is elkíséri őket.
Hosszú utat tett meg idáig a Stockholm melletti kisvárosból, Huddinge-ből származó csapat: az Opethet 1990-ben még azzal a céllal alapította meg David Isberg és Mikael Åkerfeldt, hogy létrehozzák „a leggonoszabb zenekart a világon” és megrontsák a világot, vagy legalábbis Svédországot a „fekete szívű, gonosz zenéjükkel”. A számos tagcsere ellenére az Opeth akkori magja megállás nélkül írta a zenéket és próbált. Mára már csak a gitáros-dalszerző Åkerfeldt maradt az eredeti felállásból, de a banda létezésének 30 éve alatt 13 albumot adott ki, több mint kétmillió lemezt adott el és jelentős hatással bírt a metal szcénára.
Az In Cauda Venenum az Opeth első olyan lemeze, ami külső nyomás nélkül született, így bátran kijelenthetjük, hogy ezzel az anyaggal a zenekar „hazaért” – a bonyolultan egyszerű, kellemesen szomorú dallamok nagy része csak második hallgatásra fogadható be teljesen, de akkor kíméletlenül belemászik az ember fejébe és átveszi az irányítást. „Ez vagyok én. Ez az Opeth” – jelenti ki Åkerfeldt. – „Úgy gondolom, mára a rajongók felismerik – legalábbis remélem, hogy felismerik – az írási stílusomat, a hangzásunkat és azt, amit zenekarként csinálunk”.
Sok meglepetést tartogat a korong az Opeth rajongók számára, kezdve a latin címmel, amely tökéletes összhangban van a csapattól nem megszokott svéd dalszövegekkel. A választásnak az volt az elsődleges célja, hogy ne kétféle címmel jelenleg meg az album – hiszen a zenekar nem csak svédül, hanem angol dalszövegekkel is kiadott egy változatot. Az album nehézségét itt az érzelmek adják, nem a mélyrehangolt gitárok és a scream. „Manapság ez nem feltétlenül az, amit ’nehéz’ zenének hívok” – magyarázza Åkerfeldt. A csapat célja a lemezzel, hogy a kreativitás egy következő szintjére kerüljenek, így az anyag mentálisan nehéz, egyszerre művészi és melankolikus, jókedvű és bonyolult.
Előzenekarként az izlandi prog / klasszik rock műfajban alkotó The Vintage Caravant láthatjuk, akik energikus színpadi előadásukról, fülbemászó dalaikról és hihetetlen zeneművészetükről ismertek. A csapat az elmúlt 8 évben szinte megállás nélkül turnézott és headlinerként bejárta Európát, az Egyesült Királyságot és Dél-Amerikát, ami elképesztő annak ismeretében, hogy a tagok szemtelenül fiatalok, mindössze 25 év körüliek. A banda eddig 4 albumot adott ki; a legutóbbi, a Gateways 2018 augusztusában jelent meg a Nuclear Blast gondozásában és 75. helyen szerepelt a németországi slágerlistákon. A német Rockit csak így fogalmazott: „A The Vintage Caravan mérföldkövet teremtett a hard rock következő generációjának!”.