Vinogradov 2008 aug. 05. - 18:05:39 Előzmény efes
(79/99)
Egymás nyitott kapuit döngetjük...
Abszolút egyetértek...
offtopic
Vinogradov 2008 aug. 05. - 18:04:31 Előzmény zampano
(78/99)
Marquard...
A hermeneutikai iskola egyik fõ képviselõje, a nagy Hans-Georg Gadamer fegyvertársa?
Hogy ne ismerném.
Érdekes figura, érdekes elképzelésekkel.

Az általad említett könyvet nem olvastam, de egy-két tanulmányát ismerem - természetesen a történelemtudománnyal foglalkozók közül egy-kettõt - hiszen õreá sokat hivatkoznak hõn szeretett eretnek posztmodern kollégáink is.

Az 1945 utáni viszonyokra vonatkozó új tudományos filozófiájának kitûnõ összefoglalását nyújtja Almási Miklós Eldobható Gondolatok c. írása, amely a Mozgó világ 2001. szeptemberi számában jelent meg, s mely figyelemreméltó recenziója az általad említett mûnek is (eredetileg ebbõl a célból született).

Csak egy részlet, amellyel tökéletesen egyetértek, és amely miatt, bár sok mindenben tetszenek Marquard "barkácsolt" elképzelései, pont a történelemtudományra vonatkozó okfejtés-szerû szofisztikus csûr-csavarai nem igazán nyerték meg tetszésemet: "Odo Marquard mûfaja, a filozófiai marginália (lábjegyzet, kommentár) nem rendszer és nem intentio recta, hanem valami körmönfont (szellemes) érvhalmaz, melyben amortizálja az elkopott közhelyeket, a maradékból barkácsol valami furát, ami viszont tökéletesen passzol a jelenre."
efes 2008 júl. 22. - 17:01:28
(77/99)
Elfelejtettem a vita tárgyát... :D
offtopic
Humpy 2008 júl. 22. - 12:20:06
(76/99)
E kérdésben, teljes egyetértés a részemrõl!
efes 2008 júl. 22. - 12:11:45
(75/99)
Már miért ne? Azzal is tele a tököm, hogy úgy fikázzák a mein kampfot egyesek, hogy nem is olvasták... Én nem olvastam, nem is idézek, ellenben Kádárral, akit sajnos épp eleget hallgattam...
offtopic
Humpy 2008 júl. 22. - 12:09:28
(74/99)
Ez is érdekes. Azért ugye, jobb ha nem idézgetek a 'Mein Kampf'-ból.:)))
(Amúgy, nekem nincs meg, s nem is készülök elolvasni. A higgadt, bölcsen értékelõ írásokat kedvelem.)
offtopic
Humpy 2008 júl. 22. - 12:03:14
(73/99)
Jól van, akkor legalább ebben egy húron pendülünk.
Ezt írtad: "én negligálnám a jövõ történészszakmáját, mint egzakt tudományt"
Én is ezen a véleményen vagyok, már egy ideje.
efes 2008 júl. 22. - 12:02:33 Előzmény Humpy
(72/99)
A véreskezû diktátorok legalább olyan fontos szereplõi a történelemnek, mint a halkszavú, sarokbabújó nímandok. idézni bárkitõl lehet, sõt szabad, ha van egy jó mondata. Történelmi dolgokban márpedig sokszor a rossz arcoknak vannak jó mondásai...
efes 2008 júl. 22. - 11:59:24 Előzmény Humpy
(71/99)
mi van? én se mondok mást... történész nem lehet egzakt, ergo, annyi igazság létezik, ahány ember.. (annyi gazság)
efes 2008 júl. 22. - 11:56:46 Előzmény Vinogradov
(70/99)
A polgári attitûd létezik...
A Kádár-korszak bármennyire is meg akart szabadulni éppen konzerválója lett a "kispolgári szemléletnek". ---én is ezt mondom...
efes 2008 júl. 22. - 11:38:22 Előzmény Vinogradov
(69/99)
Kádárt ne keverném össze Fábri Zoltánnal, aki ezt teszi nézzen Esti mesét.
offtopic
Humpy 2008 júl. 18. - 08:53:34
(68/99)
"Az állat érzékel, az ember értékel."
Egyike a sok hangzatos féligazságnak. Az állatok (egy fajon belül) elég egységesen érzékelik a világukat. Az emberek értékelnek, ahány ember, annyi értékelés.
Az igazi kérdés, melyik a lényegesebb: az érzékelés vagy az értékelés?

Odo Marquard: Az egyetemes történelem és más mesék.
Nálam ez felkerült az elolvasandó könyvek listájára. Kösz.
offtopic
Humpy 2008 júl. 17. - 22:43:52
(67/99)
Értem az érvelésedet, de...
Ha a diákok számára az iskolai történelemoktatásban az értékes (fõleg XX. sz-i) kutatások nem igazán kerültek a tananyagba, akkor annak negatív hatásait a mai történészek korrigálásai már nehezen, vagy egyáltalán nem tudják helyrehozni. Ezt a laikus szemszögébõl itélem meg, de mindenki tapasztalhatja, hogy itt, és sok más fórumon, nagyon másként folyna a polémia, ha a történelem kutatásban és azok eredményeinek publikálásában nem állt volna be nálunk (is) egy több évtizedes pauza...

A jövõ nemzedékei remélem, hogy csakis az objektív történelmi szemlélettel fognak találkozni.
Vinogradov 2008 júl. 17. - 22:26:35
(66/99)
Késõ van és ezek már túl filozófikus kérdések...
Jó éjszakát...
Majd holnap, frissebb szellemmel...
zampano 2008 júl. 17. - 22:17:00
(65/99)
"Az állat érzékel, az ember értékel."
zampano 2008 júl. 17. - 22:14:53
(64/99)
Hogyne lehetne ítélni! Mindent és mindenkit meg kell ítélni, persze az utókor minket és a mi ítéleteinket is meg fogja ítélni.
offtopic
Vinogradov 2008 júl. 17. - 22:13:03
(63/99)
"Ha valakit (történelmileg) szûk látókörûként kellene aposztrofálnom, annak adnám a pálmát, aki nem vette észre, hogy a II. vh után Mo-n 45 évig semmi más nem volt mint töténelemhamisítás. Udvari, azaz meegbízásra dolgozó
(ál)történészek rontották itt a levegõt."

No, ez azért túlzás...
Nem csak történethamisíatás folyt, hanem értékes kutatások is.
És nem a történész, még kevésbé a laikusnak a feladata ítéletet mondani a korszakban író és alkotó történészek felett.
A mai történész feladata a hamis adatok javítása, a jók helybenhagyása és felhasználása, a hibás, idejétmúlt, helytelen megállapítások tárgyilagos bírálata, de a helytállóak felismerése és beemelése a kánonba (ami nem dogma!), valamint a hiátusok pótlása.

Bocs, mindegy, szakmai ártalom...
Régebben még én is így fogalmaztam volna...
zampano 2008 júl. 17. - 22:10:04
(62/99)
AJánlom Az egyetemes történelem és más mesék c. munkát tõle.
zampano 2008 júl. 17. - 22:05:34
(61/99)
Odo Marquard - ismered?
Vinogradov 2008 júl. 17. - 22:03:59
(60/99)
És légyszíves, ne kongasd a vészharangot a polgári attitûd felett.

A polgári attitûd létezik...
A Kádár-korszak bármennyire is meg akart szabadulni éppen konzerválója lett a "kispolgári szemléletnek".