Téma: 1984

6/10
convar 2011 okt. 29. - 22:32:36 6/10
(77/157)
Persze, miért ne. A V mint vérbosszúbeli hszed 2. felére is akkor mostmár inkább itt válaszolnék:

"a 84 egy más téma.mindenki elképzelte magának azt a világot,amit orwell teremtett-miután a könyvet elolvasta.én pl nem úgy,ahogy ezt a filmben megformázták :)"

Nekem nem ez volt az igazi gondom vele. Ezt én u.is nem is vártam el tõle (mint ahogy ezt egyetlen regényadaptáció esetében sem teszem), de különben is, ettõl még lehetne jó film, lásd pl. Majmok bolygója, Szárnyas fejvadász...bár azok nem is ragaszkodtak úgy történetileg sem az alapanyaghoz, és úgy néz ki nekik volt igazuk. Legalábbis a filmtörténelem azt bizonyítja.

Az 1984 100%ban akar adaptálni, csakhogy képtelen rá. Olyan mintha megfilmesítették volna az 1.tõl a 20 oldalig, aztán 20 oldalt kihagytak, aztán megint a 40.tõl a 60.ig igen, aztán megint ugrás...a Dûne kapcsán éreztem még ilyet.

Meg a hangulat ugye, az az atmoszféra amely a regényt jellemzi... De mondom, annak megteremtése a moziban sztem am is lehetetlen vállalkozás.
offtopic
cellasto 2011 okt. 29. - 22:15:37
(76/157)
látom,felhoztad a témát,ha már szóba került :D
kb ezt írtam a v-topicba én is,mint te :)
6/10
convar 2011 okt. 29. - 22:13:51 6/10 Előzmény vlad90
(75/157)
Hát igen...én u.így voltam/vagyok ezzel. Az 1984et am sztem képtelenség lenne úgy a vászonra vinni, hogy visszaadjon mindent amit a regény ad...Michael Radford ott hibázott, hogy megpróbálta.
offtopic
vlad90 2011 okt. 07. - 14:07:36
(74/157)
És sehol nincs a könyvhöz képest. Azt le se bírtam tenni.
Ford Mustang 2011 okt. 06. - 22:13:33
(73/157)
Pontosan.
leopard26 2011 okt. 06. - 21:56:51 Előzmény Ford Mustang
(72/157)
zsenialisan brutalis film
Ford Mustang 2011 júl. 20. - 16:51:18 Előzmény sickcall
(71/157)
Zseniális film.
sickcall 2011 júl. 10. - 15:48:01
(70/157)
A film nagyon jó, de a könyv meg duplapluszjó!
Tyrannosaurus(velo)Rex 2011 ápr. 23. - 15:58:33
(69/157)
Õszintén érdekelne, mit szólnál, ha a nagy antifasiszta tüntetésetekhez hozzácsapódna néhány kedves anarchista fiatalember, akik felgyújtanának néhány autót, mire a sünök válogatás nélkül elkezdenék rokonszenves társulatotokat könnygázzal, gumilövedékkel lõni, gumibottal gyepálni?
sanjust 2011 ápr. 23. - 00:34:54
(68/157)
Ejnye csak nem érintve tetszik lenni mimóza úr? Mindazonáltal nem illendõ családozni,mert aztán megint lehet szinonima nicket kitalálni.
sanjust 2011 ápr. 22. - 22:42:44
(67/157)
Tök igazat írsz ,én pont most írtam meg szintén az igazat elötted.,mint olyan sok mást ,amivel sikeres lett a néphülyítés .Most isszuk alevét és még nincs vége.
sanjust 2011 ápr. 22. - 22:39:02 Előzmény Ferrer
(66/157)
Nos alapjában igazad van ,de morbid dolog 56-ot és 2006-ot egy lapon emlegetni.Az egyik egy forradalom volt ,és ott nem a rendzavarás és a rombolás volt a cél.Talán soha olyan fegyelmezetten és békésen nem vonultak százezrek mint akkor ,jelszavakat skandálva ,énekelve.Mikor aztán beléjük lõttek ,akkor elszabadult a pokol.Akkor a rendõrök is a tüntetõk mellé áltak ,és akik szenben voltak és lõttek azok az AVH elynomó szervezet volt ,politikai rendõrség.
2006 ban pedig egy Fidesz által bujtogatott kis csoport akart kukaborogatással ,égetéssel stb elérni egy puccsot egy demokratikusan megválasztott legitim kormány ellen.Ezek szerintem nagyon helyesen meg lettek fékezve ,és más országokban ,demokráciákban nem úszták volna meg ennyivel ,mint itt .
7/10
Pestag 2010 dec. 23. - 16:43:44 7/10
(65/157)
Kedvenc regényem és Orwell a kedvenc íróm. Sajnos a film nem lett olyan jó, mint ahogy én vártam
feketevipera 2010 okt. 25. - 10:56:00
(64/157)
Számomra a film kicsit kevesebbet mondott, mint a regény, bár kétségtelen, hogy a vásznon élni lehet a vizuális eszközökkel, látni a történetet talán hátborzongatóbb volt, mint olvasni. A regényben viszont szerepelnek olyan részek, amelyeket nehéz lett volna filmen feldolgozni (pl. a függelékben található elemzés az "újbeszél" nyelvrõl), de ez magának a filmnek az értékébõl nem von le. A könyv alapján talán kicsit jobban érthetõ a történet, ott könnyebb visszaadni az elmélkedõ, bölcselkedõ részeket, a lelki vívódást.
A film viszont abból a szempontból élmény, hogy nagyszerû színészeket találtak a fõszerepekre (Burton félelmetes), illetve a nézõ szinte együtt él az óceániai emberekkel. Amikor a fanatizált tömeg tombol, szinte érezzük a feszültséget, a tébolyig fokozódó elragadtatottságot, a gyûlöletet, ahogyan a "bûnözõkre" tekintenek, és ahogyan örömmel fogadják a kivégzéseket. Óceánia állama szerintem azért nem tekinthetõ tipikus totalitárius diktatúrának, mert - úgy érzem - az elitnek nincs más célja, mint saját hatalmának bármi áron történõ fenntartása. A harc sem igazán azért folyik, hogy meghódítsanak valamilyen területet, hanem azért, hogy az állandó fegyveres konfliktusra hivatkozva a hatalom igazolni tudja a saját létét. Ez az állam azért is nyomasztó, mert a zsarnok arctalan, a Nagy Testvért csak képrõl láthatjuk, és az õ nevében a hatalmat gyakorló garnitúrával sem sokan találkozhatnak szemtõl szemben; akik pedig találkoznak velük, azok nem járnak túl jól. Az én szememben ez sem igazolja azt, hogy Óceánia hagyományos totalitárius diktatúra lenne, hiszen azokban a diktátorok igenis szerettek "a nép között járni", parádézni, mutogatni magukat (ld. Hitlert vagy Sztálint). Viszont ez a diktatúra pontosan ezért is nyomasztóbb, a hatalom így arctalanabbá válik. Talán ezért is nehezebb és eredménytelenebb az ellene való lázadás, hiszen egyrészt nagyon jól körbebástyázzák az emberek életét, másrészt pedig nehéz fogást találni a hatalom rendszerén. Emiatt pedig lehangolóvá válik a befejezés is, esély sincs a változásra, mindenkivel leszámolnak, aki nem áll be a sorba.
Orwell az 1984-et a hidegháborúnak szinte a kezdetén írta, így természetesen pesszimistán tekintett a jövõre, a feszültségek kiélezõdésének elején még kevés remény mutatkozott a javulásra, sõt. Ráadásul a világ megtapasztalt egy pusztító világháborút, amelyben az ideológiák szörnyû fegyvert alkottak. Ráadásul Sztálin ekkoriban állt hatalma újabb csúcspontján, és Orwell talán meglátta azt, hogy a szovjet diktátor talán még ördögibb, mint Hitler, és az általa irányított rendszerrel nagyon nehéz hatékonyan szembeszállni. Úgy vélem, mindezek a tapasztalatok és elgondolások szerepet kapnak az 1984-ben, amely pesszimista látlelet az akkori jelenrõl és a jövõrõl.
matuschkapista 2010 aug. 02. - 23:43:43 Előzmény Ferrer
(63/157)
Melanoma malignum rád és házad népére Te jó szántóvetõ.
Ferrer 2010 aug. 02. - 21:47:02 Előzmény hecsedli
(62/157)
A nép döntött!
offtopic
hecsedli 2010 aug. 02. - 15:05:41
(61/157)
értem. te valami olyat tudsz, amit jómagam és sokan mások nem érthetünk.
már jó ideje teszek az olyan demokráciákra, amit az aktuális min. elnök és miniszterei kihirdetnek majd törvénybe foglalnak. (a kisebbség, olykor a többség, diktatúrája.) ezzel sincs semmi gond, akár érted, akár nem.
Ferrer 2010 aug. 02. - 12:21:21
(60/157)
Semmi gond, a demokráciát is tanulni kell.
Ferrer 2010 aug. 02. - 12:21:00
(59/157)
Szerintem meg igen.
offtopic
hecsedli 2010 aug. 02. - 10:33:55
(58/157)
ezt talán kifejthetnéd bõvebben, mert nem tudom követni.
esetleg hagyd a fenébe a témát, ill. bízd a 'köpcösre', vagy Hofira, és akkor megnyugszom.