Téma: A Dal

pneklara 2014 máj. 12. - 20:38:22
(1382/1642)
Kezdetben azt hittem, figyelmetlen vagyok, de nem, nem mûködik a Válasz funkció.
pneklara 2014 máj. 12. - 20:36:19
(1381/1642)
Ugyanabban a korban éltünk, de lehetett úgy lavírozni akkor is, hogy megmaradjon az ember tisztessége, önbecsülése - és ezt egyetlen dolog, a szakmai tudás adhatta meg. Azt nem merték kikezdeni, vagy kénytelenek voltak elismerni.Vagy szerencsém volt valóban.
Szeretem a közmondásokat, szólásokat -mert rövid bölcsességek.
"Ne ékeskedj idegen tollakkal!" Igyekeztem így élni, s ezért tartom furcsának, hogy büszke legyek olyanra, amit nem érzek sajátomnak, vagy nem is az.
Eszembe jut, amikor egy nehéz, tartalmas házi feladatot kidolgoztam, megszenvedtem érte. Padtársam nem csinálta meg, felkapta a füzetemet,mikor a tanár õt szólította, s kivitte sajátjaként a tanárnak. Az kijavította, aláírta. Negyediknek engem szólított a tanár. Zavaromban azt mondtam, már ki tetszett javítani, itt vannak a piros javítások. Nem szólt semmit,csak nézett, vagy õ nem akarta magát a "feledékenysége " miatt kellemetlen helyzetbe hozni, vagy mást nem akart ebbe sodorni. Nekem ez máig kellemetlen érzés, hát lehetnék nyugodt, ha így érnék el eredményt?
Persze azóta a plagizálás megítélése is enyhébb lett. Vagy születési hibám, s nincs is benne kivetni való. De az is biztos, hogy nem is aspirálnék egy ilyen versenyre, ODAmegyek, és tarolok. De ha valóban importra szorulnak, mert egyszerûen náluk nincs jó, vagy jobb, és tárt karokkal várnak, akkor úgy kell nekik.
Sokat számít a kiírás is persze, de az meg már kirekesztés lenne, ha korlátoznánk, ki indulhat el egy versenyen. Eljutottam oda, jó az úgy ahogy van, a személyes érzésbõl, gondolkodásmódból meg szellõztessem ki a naftalint!
Edmond Dantes 2014 máj. 12. - 17:23:43
(1380/1642)
OFF
Szerencsés környezetben nõhetett fel és élhetett. A mi sûrû és népes "Ratkó"-generációnk tagjaként nem azt tapasztaltam, amit ír. Biztosan bennem is volt hiba, de CSAK bennem nem lehetett. Iskolá(k)ban, egyetemen, munkahelye(ke)n sok-sok könyöklés, (be)súgás, klikkek, intrika, "nyalizás", párt- és "egyéb" tagság stb. Teljesítmény, szorgalom önmagában és többnyire nem ért sokat. Túl- és megéléshez elég volt/lehetett. Ez volt, van és valszeg lesz is, csupán a technikák, módszerek, egyes célok változnak koronként.
Futball hasonlat: igen, ahogy a mieink elmennek, elmehetnek külföldre, ha akarnak és ha van rájuk kereslet, úgy hozzánk is jöhetnek külföldiek, ha van rájuk pénz. De tényleg nem értek a focihoz, úgyhogy fociról ennyit. Más sportágakban dettó. Kedves hasonlatom D.Janics Natasa. Örültünk az aranyainak meg a magyar Himnusznak, amikor "neki" játszották? Sztem igen. És az éremtáblázatban az õ aranyai (is) Magyarországhoz soroltattak.
KSA: dettó. Amikor azt hallottuk-láttuk-számoltuk h "1,2,...5..7...10 points go to Hungary!", örültünk. Magyarország kapta a pontokat. Mondhatnám: a pénznek nincs szaga...a pontnak meg nincs színe :) meg vallása, neme, származása, pártszimpátiája sem. Rosszul látnám?
Igen, lehet h 100 év múlva másképp lesz, de azt mi már nem látjuk. Azt viszont tudjuk, mi-hogy volt pl.(épp!) 100 évvel ezelõtt. Rossz volt és rossz, nagyon rossz lett. Nagyon hosszú idõre, nekünk, nálunk pláne. Nem kérem, nem kérjük ismét. Remélem, nem is kapjuk.
Magasugró hasonlata telitalálat. Sztem (is?) két abszolút sportteljesítmény létezik: magas- és távolugrás. Minden más atlétikai vagy egyéb sportteljesítmény relatív, valamihez kötött, a pontozásosokról nem is beszélve.
Ám az elõadómûvészet aztán végképp és végletesen szubjektív, "pontozásos sport". Abszolút mérce nincs. Ahogy ön írja: "a népek nem objektív, abszolút értékek mentén voksolnak". Így igaz. "De ha dalversenyt nyer, nem biztos, hogy a legértékesebb dalt énekelte a legjobb minõséggel." Így igaz. Így is volt, így is lesz. Salieri is "lenyomta" Mozartot...sokáig. És biztosan volt, aki tényleg jobban is szerette Salierit mint Mozartot.
pneklara 2014 máj. 12. - 14:04:46
(1379/1642)
Azt hiszem, az én generációmnak ki kell halnia, és a mai harmincasok már semmin nem lepõdnek meg, nem akadnak fenn, belenõnek a minden úgy van jól, ahogy van szemléletbe.
Mi még azt tanultuk, hogy ne ékeskedj idegen tollakkal: szégyennek tartották/tartottuk, ha lelestük volna a másik dolgozatát.
Mi még a kaparj kúrta! szemléletet képviseltük,dolgozz és úgy kerülj élre, hogy megelõzöd a másikat.
Ma már a kooperáció, a csapatszellem, a közös siker lett a divat.
Aztán észrevettük, hogy a városi focicsapatban egyre több a afro játékos, nem is annyira "miénk" már az a csapat. A többi sportágban is jönnek is, mennek is.
Erre a személetre meg kell érni, ez nem megy egyik napról a másikra, hogy én büszke legyek arra, hogy egy négy éve itt élõ, a magyar nyelvet törve beszélõ srác képviselje a hazánkat? Óhatatlanul motoszkál bennem, hogy nincs olyan, aki itt született, itt szocializálódott, itt tanult, dolgozott, s méltóbb lenne egy ilyen nagyszerû megbízatásra? Ennyire értéktelenek, lecserélhetõek vagyunk?
Ez avítt szemlélet, de a történelem periodikusan mûködik. Törvényszerûen jön a megcsömörlés, felébred a nemzeti öntudat, a hazai értékek felélesztése, a nemzeti büszkeség, stb. Csak el kell telnie 100 évnek, mert kiderül, hogy ez a "nagy tégely" szemlélet sem hozza meg a remélt boldogságot.
Nincs nekem semmi bajom Andrással, meg a számával, itt is azt írtam az elején, hogy 5. lesz, még gyümölcstortára is hasonlítottam, hogy kelendõ lesz, mert nem tucatdal, értékesebb a nagyívû fesztiválnótáknál.
Csak egyet kell szem elõtt tartani: a népek nem objektív, abszolút értékek mentén voksolnak . Ha valaki a magasugró versenyt nyeri, biztosak lehetünk, hogy õ ugrotta sikeresen a legmagasabbat. De ha dalversenyt nyer, nem biztos, hogy a legértékesebb dalt énekelte a legjobb minõséggel.
Edmond Dantes 2014 máj. 12. - 12:05:27 Előzmény pneklara
(1378/1642)
Bár nem nekem írt ezúttal, de mivel voltak, tán lesznek is köztünk viták errõl-arról, egy fórum már csak ilyen, én is válaszolnék:

1) KSA-val és eredményével kapcsolatban egyetértek, talán azzal egészíteném ki h az elõadót nem is muszáj "a magyarokkal" azonosítani. Õ a Magyarországot képviselõ dal elõadója és gondolom, ekként "azonosították". Hogy egy tényleg semleges és nem is régi példát hozzak:
2009-ben a belorusz A.Rybak által írt és elõadott dal gyõzött...Norvégia képviseletében. Norvégot láttak Rybakban a nézõk? Vagy beloruszt? Talán mindegy is. Nagyon távoli (és még csak nem is "EU-s") kultúrák futottak össze Rybak esetében és hozták meg neki (hivatalosan Norvégiának) a versenyek történetének eddigi legmagasabb összpontszámát.

2) Elegáns és mértéktartó mindaz, amit az osztrák dallal és elõadójával kapcsolatban ír. Felvetései józanok, ésszerûek, a mondatok végén kérdõjelek. Nem ítélkezik, nem mond "megfellebbezhetetlen" próféciákat, ellenkezõleg: meggondolásra, továbbgondolásra ösztönöznek. Gratulálok és köszönöm. :)
olahmiki1959 2014 máj. 11. - 20:47:36 Előzmény pneklara
(1377/1642)
Teljesen egyetértek veled, gyakorlatilag mindenben igazad van, én már sebtiben megírtam a véleményemet a versenyrõl, az Eurovíziós.. portban elolvashatod. Lehet, hogy írok még oda, majd meglátom.
De túl sokat nem tudok hozzátenni ahhoz, amit írtál.
Maximum annyit, hogy - és ezt el kell ismernem, még ha nem is könnyû, - elég sok mindenben elhamarkodottan, talán idõ elõtt mondtam véleményt, a tények pedig rám cáfoltak.
Viszont ennek - András 5.helyének - én örülök a legjobban.
pneklara 2014 máj. 11. - 08:28:55
(1376/1642)
Az elõzõt olahmikinek válaszoltam, de valahogy nem vette figyelembe a "válasz" jelzésemet.
pneklara 2014 máj. 11. - 08:20:28
(1375/1642)
Ezzel fel is került az i-re a pont:)
Február-márciusban kialakult itt egy vitaféle néhányunk között András és a dala kapcsán.
Most félig megkaptuk a választ, hogy annyira utálnak-e bennünket a nagy Európában, hogy András sereghajtó lesz, függetlenül a daltól, elõadási kvalitásától.
Bennem nincs semmilyen rossz érzés az eredményt illetõen, mert magam is az 5. helyet jósoltam be neki. Sejteni lehetett, hogy a nagyívû, pompás, fesztiválmûvek sorából ki fog emelkedni az egyszerû, komoly,aktuális, gondolatokat ébresztõ dal.Függetlenül az elõadótól.Tehát jó választás volt ezt a dalt kiküldeni, mert Polyák Lilla, Király Viktor...dalai ebbõl a szempontból beolvadtak volna a tucatba. Talán ha az ikrek tisztán énekeltek volna, akkor mint érdekesség a mezõny elejére kerültek volna.Vagy ha Szabó Leslie mondanivalóját megértették volna
És András személyisége hozott-e a konyhára? Biztos. Õt nem lehetett azonosítani "A magyarokkal" Sem külsõségben, sem mentalitásban. András egy visszafogott, szerény,megfontolt ember benyomását keltette, nem "minket" látták benne.
Érdekes pszichológiai tanulmányt érdemelne az osztrákok elsõ helye.A dalra szavaztak, vagy az elõadóra? Bár egy kukkot nem értettem belõle - szokás szerint -, mi a dalának a mondanivalója, de ha nem egy szakállas nõ énekeli, akkor is nyert volna? Vagy ha Wolf Kati dalát adja elõ ilyen megjelenéssel, akkor is bezsebeli mindenki tetszését?
Vagy a bátorsága elõtt hajolt meg mindenki? Ez vagyok, vállalom identitásomat, miénk a jövõ? Vagy elõadói képessége volt meggyõzõ?
Mindenesetre elégedettek lehetünk, bár voltak, akik elsõ helyezésben is reménykedtek.Igaz, utolsó helyeket is jósoltak.Tanulnunk kell még a bölcsességet és a tárgyilagosságot:)
Biztos összefoglalod majd tapasztalataidat, véleményedet - érdeklõdéssel várom!:)
olahmiki1959 2014 márc. 26. - 18:19:57
(1374/1642)
Elõször is, hadd jegyezzem meg, hogy kapkodom a levegõt, amennyiben megnézve az adatlapodat, azt látom, hogy 25-én regisztráltál, ami azt jelenti, hogy az én egy régebbi hozzászólásom miatt érezted úgy, hogy be kell jelentkezned, és ahogy látom, eddig csak ezt az egy hsz-t írtad.
Ez nagy megtiszteltetés, köszönöm, soha nem gondoltam volna, hogy ilyen hatással lehetek az itteni fórumozókra...:DDD
Meglehetõsen komoly(nak tûnõ) elemzést adtál az eddigi szavazásokról, történelmi, gazdasági, geopolitikai adatokkal megtámogatva, viszont az általam pedzegetett alapkérdésre mégsem adtál választ.
Sokan, sokszor, a rendszerváltás óta többször adtak nekünk magas pontszámokat.
Földrajzilag tõlünk távol esõ országok.
Hoppá!
Hogy is van ez???
Finnek, németek, svájciak, albánok adnak nekünk magas pontokat, SZOMSZÉD ORSZÁGOK SZINTE SOHA!!!
Szlovákia, Ukrajna, Ausztria, Románia, Szerbia, - tehát azok az országok, ahol ráadásul nagy létszámú magyar közösség él, - gyakorlatilag soha nem adnak nekünk semmit, talán egyszer-kétszer fordult elõ eddig, hogy kaptunk tõlük egy-két pontot.
Ez azért el kellene, hogy gondolkodtasson minket...

Azt írod, hogy írtam Kazahsztánt, holott õk még soha nem szerepeltek az Eurovíziós Dalfesztiválon.
Lehet, sõt, ha te mondod, akkor biztosan így van.
Viszont most, magyarázatképpen, ide idézek saját magamtól egy mondatot.

"Akkor jött az a korszak, - és azóta is tart - amikor Szerbia Montenegróra, Görögország Ciprusra, Azerbajdzsán Tadzsikisztánra, Grúzia Belorussziára, a tatárok a dzsigitekre, a burjátok az oszétekre, a vogulok az osztjákokra szavaznak.:DDD

Namármost.
Ez a mondat IRONIKUS CÉLLAL ÍRÓDOTT!!!
Ugye, senki sem gondolja komolyan, hogy a dzsigitek, a burjátok, az oszétek, a vogulok, az osztjákok, a csecsenek, az abházok, és a gagauzok BÁRMIKOR elindulnának, elindulhatnának az Eu-s dalfesztiválon???

Ne legyen igazam, de szinte biztos vagyok benne, hogy Koppenhágában Kállay Saunders András bárkitõl kaphat magas pontszámokat, - kapjon is, drukkolok neki, - kivéve a velünk szomszédos országokat.
Azoktól az országoktól - szerintem - nem fogunk pontokat kapni, ha igen, mindenkitõl elnézést fogok kérni...:)))
Tõled is...
cdvd 2014 márc. 25. - 16:35:58 Előzmény olahmiki1959
(1373/1642)
"annyira nem a dalok szakmaisága, hanem az országok egymás közötti történelmi, geopolitikai, gazdasági kapcsolatai számítanak"


Ez hülyeség! Ne mond már hogy csak a politika számít! Igenis számít a dal is!
Például ott van Szerbia. A volt jugoszláv országok mindig adják neki a 8-10-12 pontokat.
Tavalyelõtt 3.-ak lettek. Tavaly meg kiestek az elõdöntõbõl! (Pedig Szlovénia, Horvátország, Montenegró is ugyanabban az elõdöntõben volt velük) Hát akkor ez hogy történhetett? Azért mert ég és föld a különbség a tavalyi és a tavalyelõtti daluk között! Na ennyit errõl!

Persze nem azt akarom mondani hogy nincs baráti szavazás. Mert van!
De az hogy a dal nagyon kicsit (vagy egyáltalán nem) számít az egy nagy hülyeség!

És ha mondjuk mi nagyon jó dalt küldünk de Ciprus Görögországnak adja a 12 pontot (mint mindig) akkor mi 10-et miért ne kaphatnánk? És most ne kezdd el itt mondani hogy a kutya se szavaz ránk mert ez se igaz.
Akkor miért lettünk tavaly 10.-ek vagy 2007-ben 9.-ek? Mert azért ezek nem semmi helyezések.
Vagy tavaly miért adta nekünk Németország a maximális 12 pontját?
Vagy miért adott nekünk Svájc És Finnország 10-et, Albánia 8-at?

Ha azt hiszed hogy a rendszerváltás elõtt nem volt baráti szavazás akkor tévedsz! Mert már akkor is volt!
Pl. valamikor a hatvanas években Svédország 16 ponttal lett második (azért ilyen kevéssel mert akkor még teljesen más volt a szavazási rendszer). És ezt a 16 pontot az alábbi országoktól kapta:
5 pont Dániától
5 pont Norvégiától
5 pont Finnországtól
1 pont Svájctól
Vagyis a 16 pontjából 15-öt a 3 szomszédos skandináv országnak köszönhette...
És a közönségnek ez nagyon nem tetszett.
Illetve Görögország és Ciprus, Spanyolország és Portugália, az Egyesült Királyság és Írország már akkor is egymásra szavazott. A skandináv országok úgyszintén.

Írtad Kazahsztánt is. Õk soha de soha nem vettek részt az eurovízión akkor mit írod hogy Azerbajdzsán rájuk szokott szavazni? Õk a törökökre szoktak.
A grúzok meg nem Belorussziára hanem a másik két kaukázusi országra Azerbajdzsánra és Örményországra szavaznak mindig.

Utoljára meg annyit hogy idén valószínûleg enyhébb lesz a baráti szavazás mivel a fél Balkán visszalépett.
Nem fog résztvenni Horváto., Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, de Törökország és Ciprus sem!
(Így Görögországnak nincsen biztos 12 pontosa!:D)
HáziSárki 2014 márc. 24. - 12:52:21 Előzmény Edmond Dantes
(1371/1642)
Azt hiszem, nagy vonalakban leírtam a véleményem,:) új gondolatok nem vetõdtek föl bennem a cikk hatására sem. :)
Edmond Dantes 2014 márc. 22. - 09:09:58
(1370/1642)
Türelem! Majd ha már közelg a naaagy nap :) +privátban is írtak már.
olahmiki1959 2014 márc. 22. - 01:18:36 Előzmény Edmond Dantes
(1369/1642)
Úgy néz ki, nem sokan haraptunk rá a "gumicsontra"...:)
HáziSárki 2014 márc. 06. - 08:50:23
(1367/1642)
Azzal tutira kitûnnénk a tömegbõl... :) :(
HáziSárki 2014 márc. 06. - 08:49:50
(1366/1642)
Ezzel nem értek egyet. Ha bûnösnek találtatik, akkor azt gondolom, jogilag sem megoldható, hogy menjen, erkölcsileg pedig - ami szvsz még fontosabb - semmiképp nem lenne szerencsés. Épp azzal járatnánk le magunkat, ha egy jogerõsen elítélt személy képviselne bennünket.
Szerintem kicsi a valószínûsége egyébként, hogy ilyen gyorsan megszületik az ítélet.
Nagyon szerencsétlen és szomorú ez az ügy mindenképp...
Edmond Dantes 2014 márc. 05. - 16:01:16
(1365/1642)
Miért is ne? Már heccbõl is sokan szavaznának rá. Volt (nem nálunk!) olyan parlamenti képviselõ is, aki jogerõsen elítélve ült börtönben és onnan "parlamentiképviselt". Tipp: élõ bejátszással a sittrõl éneklõ énekes...na ez tuti nyerõ lenne :)
Meklód fia 2014 márc. 05. - 15:27:38
(1364/1642)
én a bíróság helyében, még akkor is engedném az euróvízióra, ha kiderülne hogy bûnõs, mert ha már neveztünk, akkor az az ország érdeke, hogy ne bõgjünk le.
Mégis ki menne helyette? Viktor dala sablonos, Boginak tanulnia kéne az angol kiejtést, mert még én is kinevetem, nemhogy egy külföldi. A Fool Moon meg...
...tréfaûzésre jók.
offtopic
HáziSárki 2014 márc. 05. - 14:47:27
(1363/1642)
Az sem kizárt. :)