Téma: Bolse vita

7/10
makitasunrise 2021 jan. 24. - 18:58:20 7/10
(28/28)
Mint film eléggé darabos, mondhatni amatőr, viszont annyi aha-élményt nyújt, és olyan jó témába nyúl bele, hogy már csak ezért ott a helye a legfontosabb magyar filmek közt.
zedharris 2013 máj. 27. - 13:19:35
(27/28)
Veress József cikkének margójára:

az oroszok nem voltak a szövetségeink és a barátaink, egy megszálló hatalom volt, ami ránk erõltette a "barátságát."

A történelem tagadása a megölt szeretteink sírjának levizelésével egyenértékû, így nem megengedett. Még az igen tisztelt népszabadságnak sem. Ennyi
tdk 2010 febr. 08. - 18:30:18 Előzmény pake
(26/28)
Na, ezt is megtudtuk, köszi. ;)

Azóta gondolkodtam '89 nyarán és õszén, és az az igazság, hogy nem rémlik, hogy akkoriban négyütemû Trabantot láttam volna.
pake 2010 febr. 05. - 23:45:10
(25/28)
"A Twin Peaks tv-sorozat zenéje alapján készült Moby-dal, a Go hatalmas siker volt 1991-ben. Dalai a brit slágerlistán bekerültek a legjobb tíz közé. Michael Jackson, a Pet Shop Boys, a Depeche Mode és az Erasure lemezeibõl készített remixeket, az elektronikus zene egyik legjobb producere lett.

Elsõ nagylemeze, a Moby 1992-ben jelent meg, egy évvel késõbb a I Feel It és Thousand címû dalaival jelent meg kislemeze. Ambient címû gyûjteményes albuma korábban kiadatlan felvételeket tartalmazott, a So Far Moby pedig kislemezeinek kronológiai áttekintése. Az 1996-os Animal Rights korábbi stílusától eltérõ, gitáralapú rocklemez".

http://kulturport.hu/tart/rcikk/f/0/44829/1
tdk 2010 febr. 05. - 15:05:55 Előzmény fredi60
(24/28)
Az rendben, de nem volt muszáj új autót venniük. Mindenesetre nekem csak azért gyanús, amit már lentebb is leírtam.

Kisbetûvel is meg kéne majd nézni, tehát "moby", mert úgy emlékszem, így írták a plakáton. Kár, hogy nem a gépemen néztem, mert akkor most tudnék mutatni screenshotokat.
offtopic
fredi60 2010 febr. 05. - 14:45:03
(23/28)
Nézegettem különbözõ Moby oldalakat (wikin is, több nyelven), de nem tüntetik fel sehol, hogy a 90-es évek elején (mivel jelen film 1996-ban készült) koncertezett volna a környékünkön. A német oldal szerint 1999-tõl lett Európában is ismert(ebb).
offtopic
fredi60 2010 febr. 05. - 14:41:57
(22/28)
"Azt meg nem tudom, mennyire volt jellemzõ, hogy vidéken, pláne arrafelé, Keleten, mennyire ugrottak rá az új Trabantra az emberek"

Ha jól emlékszem, a négyütemûek gyártásba állításával egyidejûleg beszüntették a kétütemûek elõállítását. Tehát nem lehetett válogatni. Árban pedig még mindig kedvezõbb volt a többinél.
tdk 2010 febr. 05. - 14:38:45
(21/28)
Ahogy a kollega is írta, az csak simán Moby. ;)

Az oszolopokra (ugyanaz a jelenet) helyezett kirakat-vitrinekben lévõ pólók is gyanúsak voltak kicsit, illetve valahol ki volt írva, hogy "CD-lemezbolt", ez volt a legdurvább szerintem. (Ez a Blaha és a Keleti közötti szakaszon volt, ha jól emlékszem.)

A Trabant egyébként nem a budapesti utcakép része volt, hanem egy vidéki úton tûnt fel, még a film elején. Én abból indultam ki, hogy nagyapám valamikor '90 végén vagy '91 elején kapta meg a sajátját, és úgy emlékszem, az elsõk között volt. (Azt meg nem tudom, mennyire volt jellemzõ, hogy vidéken, pláne arrafelé, Keleten, mennyire ugrottak rá az új Trabantra az emberek.)

Egy-két ruhán is érzõdött talán, hogy nem '89-es film. Pl. volt egy tipikus "Levi's 501" feliratú póló akkoriban, mármint a kilencvenes évek közepe táján, amit a történet idején nem lehetett kapni, de még pár évvel késõbb sem (ez a piacon volt látható).
Vinogradov 2010 febr. 05. - 13:52:39
(20/28)
A négyütemû trabi egyértelmûen része lehetett már 89-ben is a budapesti utcaképnek, viszont sztem Moby alatt nem a Moby Dick-re gondolt, hanem Moby-ra:

http://en.wikipedia.org/wiki/Moby

Neki pedig 89-ben nem nagyon lehettek plakátjai Bp-n. :)
fredi60 2010 febr. 05. - 13:38:56
(19/28)
A négyütemû Trabik gyártása 1989-ben kezdõdött. Elméletileg már itthon is lehetett abban az évben (ki emlékszik már erre pontosan?).

"In 1989 a licensed version of the Volkswagen Polo engine replaced the elderly two-stroke engine, the result of a trade agreement between the two German states."
http://en.wikipedia.org/wiki/Trabant

A Moby Dick is létezett már akkor, mivel 1980-ban alakították meg.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Moby_Dick_(egy%C3%BCttes)
tdk 2010 febr. 05. - 12:48:10
(18/28)
Érdekes film volt. Ahogy írták is, nem a magyarok szemszögébõl mutatta az eseményeket, de jó ez, ilyen is kell.

Volt azért néhány baki, pl. a Rákóczi ûton látszott egy plakát ami egy Moby-koncertet hirdetett, az nagyon fájt. :)
Meg nekem a négyütemû Trabi is gyanús volt, bár nem tudom, pontosan melyik évben is játszódtak az események (elvileg rögtön '89-ben, nem?).
offtopic
fredi60 2010 febr. 05. - 09:06:57 Előzmény zsouzs
(17/28)
Egyetértek. :)
Szép és reményteljes évek voltak....
zsouzs 2010 febr. 04. - 22:08:52
(16/28)
Bizony ám!..és nem mellesleg azé' én (kicsit) örülök, hogy felnött ésszel éltem át ezta néhány évet..:-)
8/10
leho 2010 febr. 04. - 19:19:59 8/10
(15/28)
Fontos film a rendszerváltás idejérõl. Még tele várakozással,izgalommal, de már sok kiábrándulással is egyben.
offtopic
pozsizsuzsi 2009 máj. 24. - 12:09:55
(14/28)
off

56-ról, illetve a végérõl nekem születés elõtti élményeim voltak, amit viszont nagyon is ki tudtam fejezni, - felmenõim elmesélésébõl tudom - attól a perctól fogva, hogy a járókába kapaszkodtva állni tudtam még vagy egy évig, mégpedig: erõs zaj hatására szabályos hasast produkáltam.
offtopic
Vinogradov 2009 máj. 24. - 10:25:31 Előzmény Kara_kán
(13/28)
Szoptam az ujjamat, rágtam a takaróm szélét és rendszeresen dadaista mûalkotások létrehozásában éltem ki magamat: vagyis leettem a ruhámat és évente összetörtem öt-hat vázát, tányért vagy hasonló törékeny dolgot.

Régi szép idõk... :)
Vinogradov 2009 máj. 24. - 10:20:02 Előzmény anteus
(12/28)
Köszönöm, a megtisztelõ választ, és örülök, hogy nem is jártam olyan messze az igazságtól...

Mellesleg: nem is tudtam, hogy kapható valahol ez a film, ezek után természetesen utána fogok nézni, mert sztem ez Fekete Ibolya legjobb filmje - nagyon méltó rá, hogy meglegyen idehaza.

Egyébként nem tudom, hogy egy két-három éves gyermek mennyit érzékel az eseményekbõl, de gyanítom, hogy jellegzetes hangulatokat nagyon is igen: a saját rendszerváltás-képemhez rengeteg apró kisgyermekkori hangulat kapcsolódik (szõnyegektõl kezdve ruhafogasokon át válfákig és ablakpárkányokig, emberi arcokig és kezekig) annyi féle-fajta, félálomszerû jelenés, hogy az hihetetlen.

Bár tudnék errõl beszélni - de sajnos az ilyesmit emberi nyelven lehetetlen elmondani.

Ha létezne mennyország, az olyan hely lenne, ahol meg tudnám nevezni ezeket a hangulatokat, sõt, órákig tudnék róluk beszélni... :)

Mindenesetre az biztos: amikor rendszerváltásról beszélek ezek az élmények kavarognak szüntelenül a fejemben, s, bármily meglepõ is lehet, ez az én rendszerváltás-képem.
5/10
kgyuri0 2009 máj. 24. - 02:04:14 5/10
(11/28)
Hát, lehet, a beharangozás miatt, azt hiszem, valójában jóval töbet vártam. A hozzánk abban az idõben külföldrõl idekeveredett személyek nézõpontjából ábrázolja a rendszerváltás „sürejét”, biztos érdekes, tanulságos tán még invenciózus is, de érzésem szerint túl periférikus.
Az az igazság, hogy a M2-n átfedett a „Semmi ágán”-na, gondoltam, csak belenézek, de az annyira jó volt, hogy már vissza se kapcsoltam, na ja HalHartley és FeketeIbolya közti különbség!
Még a jó múltkoradott jancsó féleJézusKrisztusHoroszkópja is többet monott a rendszerváltásól, bár kétségtelen, az jóval indirektebben.
anteus 2009 máj. 24. - 01:22:35
(10/28)
ja és a film dvd-n megkapható a mûvészfilmekre szakosodott külföldi kiadóknál, nekem a zenéjére fáj a fogam, nagyon tetszettek ezek a dalok
anteus 2009 máj. 24. - 01:20:58
(9/28)
bár nem engem kérdeztél, mégis bátorkodom elõhozakodni személyes élményeimmel, merthogy megrohantak a film nézése közben:
akkoriban nekem is volt egy viharos és kurta kapcsolatom egy itt élõ skót jazz énekesnõvel, a Váci utcában én is megismerkedtem egy moszkvai zenész-képzõmûvész házaspárral, akikkel pár évig tartottam a kapcsolatot, ugyanolyan bûbájosan élhetetlenek voltak, mint a film hõsei, aztán újságíróféle munkát végeztem egy darabig, akkoriban ismertem meg Eduardot és volt szerencsém látni valamit abból a pokolból, amivé hirtelen ez a régió vált....
a film hangulata telitalálat, ez egy igazi rendszerváltás film, ilyen esetleges, ügyetlen, felszabadult és felelõtlen volt az az egy-két év.