85. Oscar-díj-átadás

85th Academy Awards
2013

Értékelés:

12 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

12 szavazatból
Szerinted?
Mindössze 34,3 centiméter magas és 297 dekagramm súlyú. A szobor alapanyaga 92,5% ón és 7,5% réz, ezt fedi az egy milliméter vastagságú, tíz karátos aranybevonat. Igazán olcsó, ahhoz képest, hogy milliók érdeklődnek iránta, sorsokat határoz meg, stúdiókat futtat be, vagy épp juttat csődbe a filmművészet legrégebbi, legismertebb és legrangosabb elismerése, az Oscar-díj.
A filmesek és a filmrajongók figyelme minden év elején Hollywood felé fordul. Február ugyanis az Oscar-díj ünnepe, amikor a filmvilág színe-java összegyűlik, hogy megünnepelje legjobbjait. Idén 85. alkalommal osztják ki a filmművészet legrangosabb elismerésének számító aranyozott szobrocskát. Február 24-én este - magyar idő szerint 25-én hajnalban - eldől, hogy az egyes kategóriákban ki kapja az elismerést.

Stáblista

Alkotók

Hozzászólások

Szerinted?
sisteryes 2013 febr. 27. - 23:19:40
Én is lemaradtam,bár nekem van HBO-om.Nem tudjátok hol lehet megnézni? Jó lenne a vágott,feliratos változat. Köszönöm
Bette 2013 febr. 27. - 11:36:49 Előzmény Kovács kolléga
"Amúgy az elmúlt évek egyik legmegdöbbentõbb élménye volt, amikor Cserhalmi György egy cseh jelölt film fõszereplõjeként várhatta a gálát." Számomra ebben nem is az volt a legmegdöbbentõbb, hogy egy cseh filmmel jutott el idáig, hanem az, hogy ez az Oscar-jelölt cseh film, amely nagyon is nézhetõ, közönségbarát alkotás, amely jellegzetes közép-európai történetet mond el, vagyis legalább annyira rólunk is szól, mint a csehekrõl, és amelyben az egyik legnagyobb magyar férfi színész játssza a fõszerepet, nem jutott el a magyar mozikba. De még egy DVD kiadást sem ért meg. A Duna TV sem adta le valami valami közönségcsalogató éjszaka fél kettes kezdéssel. Ez a film a dicsõséges magyar filmforgalmazás számára nem létezik. (Ha jól emlékszem, valami cseh filmnapok keretében volt belõle két elõadás az Örökmozgóban, ahol kb. 400 filmbuzi bunyózhatott a bejutásért.) A film címe Zelary, aki hozzájut valahogy, ne hagyja ki.
Kovács kolléga 2013 febr. 26. - 20:06:23
És akkor két ötlet (feltételezve, hogy én vagyok Andy Vajna/Fekete György), hogy milyen filmekkel juthatnánk el (talán-talán) az Oscar-gáláig:

Az egyik a Budapest noir. Kondor Vilmos regénye komoly nemzetközi sikert aratott, a fõhõs karaktere abszolút eladható Amerikában, ráadásul a harmincas évek hard boiledes-nácis-zsidós története szinkronban van az Akadémia ízlésével. Persze pénz kellene hozzá, meg hozzáértõ rendezõ (Antal Nimród elbírna vele), de hát ez elvileg mindkettõ megvan. Csak nem Bethlen István tiszteletreméltó, ámde senkit nem érdeklõ életrajzi filmjére kellene költeni.

A másik a Valahol Európában musical-változata. Az eredeti Radványi-film ma már mindenütt filmakadémiai tananyag, a történet egyetemes jellegû, és szerintem a zene is megállja a helyét. Persze tudom, a remake-eket divat fröcskölni, csak azt nem értem, hogy a Toldi vagy a Csongor és Tünde esetében miért nem volt baj az irodalmi újrahasznosítás. Mellesleg Hollywood imádja a musicaleket, a második világháborút és a gyerekeket. Rendezõnek Goda Krisztinát kérném fel.

Elég lenne egy évben 2-3 magyar film is, csak az a kettõ-három nézhetõ legyen, és lehetõleg olyan témájú, amire a határainkon kívül is kíváncsiak lehetnek.
Kovács kolléga 2013 febr. 26. - 19:19:48
Az eddigi Oscar-jelölt magyar filmek:

A Pál utcai fiúk (Fábri Zoltán)
Macskajáték (Makk Károly)
Magyarok (Fábri Zoltán)
Bizalom (Szabó István)
Mephisto (Szabó István)
Jób lázadása (Gyöngyössy Imre, Kabay Barna)
Redl ezredes (Szabó István)
Hanussen(Szabó István)

Érdekes, hogy a jelölt filmek közül akad olyan, amelyik magyar irodalmi klasszikusból készült, és akad olyan is, amelyik az adott idõszakban kortársnak számító, ugyanakkor nemzetközileg jegyzett író alkotásából. Figyelemreméltó, hogy öt olyan filmünk is volt, amelyik a második világháborúhoz vagy annak elõzményeihez kapcsolódott. Nem igaz, hogy a külföldet nem érdekli a magyar történelem, mert a jelöltlista több filmje is a mi múltunkhoz kötõdik. A jelöltséghez több esetben kellett a külföldi koprodukciós partner is (fõleg a németekkel és az osztrákokkal volt érdemes társulni). Valamennyi film közönségbarát alkotás volt, éspedig a drámai mûfajban.

Tisztelt Andy Vajna! Tisztelt Fekete György! Tisztelt Balog Zoltán! Tisztelt döntéshozók! Nem pofázni kellene, meg fröcsögni a másik oldalra (amelyik persze tele van tehetségtelen alakokkal, de olyan kókler, mint Koltay Gábor, egy se volt köztük), hanem végre elérni, hogy készüljenek filmek. Nagyjából jól látható, hogy milyen típusú filmekkel lehetett Hollywoodban labdába rúgni. Amúgy az elmúlt évek egyik legmegdöbbentõbb élménye volt, amikor Cserhalmi György egy cseh jelölt film fõszereplõjeként várhatta a gálát. Hasonló megdöbbentõ élmény, hogy az abszolút közönségcentrikus gondolkodású, filmrõl filmre érettebb teljesítményt nyújtó Goda Krisztina nevét sehol se látom az esetleg a közeljövõben elkészülõ magyar filmekrõl szóló hírek között. Vagy a pár éve ígéretesen induló Gigor Attiláét sem. És ha Antal Nimród nem megy külföldre, ma már õ is parlagon heverne.
Abszurdum.
10/10
Sonic8 2013 febr. 26. - 18:45:29 10/10
Hát ezzel most én baromira egyetértek.
Heath Ledger volt állati színész az utóbbi idõben, aztán bele is halt. lol .
Kovács kolléga 2013 febr. 26. - 18:36:29
Kétféle sznob létezik. Az egyik "rajong" az Oscarért, és kizárólag azért néz meg egy filmet, mert az díjat kapott (közben persze néha halálra unja magát). A másiknak az a jellemzõje, hogy entellektüellnek képzeli magát, és válogatás nélkül mindent lefikáz, aminek az Oscarhoz köze van.

Az igazság félúton van. Szakmailag nem biztos, hogy az Oscar-díj a legmérvadóbb, de az biztos, hogy a filmes világban ugyanazt jelenti, mint a futballban az aranylabda vagy a tudományok területén a Nobel-díj. Akár bevallja valaki, akár nem, erre hajt.

Néhány érdekesség:

Ha jól látom, utoljára 2010-ben nyert díjat a férfi fõ- és mellékszereplõk kategóriájában echte amerikai színész (Jeff Bridges). Azóta taroltak az angolok (Firth, Bale, Day-Lewis), és kapott díjat kanadai (Plummer), francia (Dujardin) és osztrák színész (Waltz) is. Ráadásul mindegyikük elsõsége vitathatatlan volt. Úgy látszik az USA-ban a férfiak lefelejtettek játszani.

Pár éve mindenki azt mondta, hogy A sötét lovag mellõzése miatt lett kibõvítve a legjobb filmek mezõnye. Ehhez képest A sötét lovag ébredése nem csak hogy jelölést nem kapott, de nem is hiányolta senki.

Peter Jackson klasszikus Középfölde-trilógiájának mindegyik darabja hatalmas fölénnyel nyert a speciális effektek mezõnyében. Ahhoz képest, mekkora dérrel-dúrral harangozták be A hobbit 48 képkockás formátumát, gyakorlatilag labdába se rúgott.

A magyar film rosszabb, mint a magyar foci. A hatvanas évek közepétõl a nyolcvanas évek közepéig (az átkos komenyista negyven évben)gyakorlatilag bérelt helyünk volt a díjkiosztón, ráadásul különbözõ rendezõkkel és mûfajilag is eltérõ filmekkel. Mára a "hû, de nagyon nagy magyarságban" odáig süllyedtünk, hogy már film se készül nálunk.
Meklód fia 2013 febr. 26. - 18:34:56
értem mirõl beszélsz. Pusztán arra akarok kilyukadni, hogy vígjátékokban is nyújtottak már nagy színészek fenomenálisat, akik érdemeltek volna már Oscart érte.
10/10
Sonic8 2013 febr. 26. - 18:26:24 10/10
Az egész Oscarnak volt, van, és lesz is értelme.
Figyelj, az eredeti filmek nem,nem,nem vígjátékkal meg naagy jelenetekkel indultak,hanem csak is az számított, hogyan játszik a színész és milyen a rendezés a párbeszédek a kamera állás minden, ami egy filmet fölépít.Én most egy filmiskolában tanulok és ezek egyszerûen elengedhetetlen dolgok!Attól még mert most csinálnak egy kurva nagy CGI robbantást nem lesz egy nagy film.Ha föltehetjük azt a kérdést, hogy mirõl is szól ez?
Ami a lényeg, hogy az Oscar rámutat erre.Az Oscar azokat a filmeket értékeli amik filmek!Tavalyi Némafilmes c. film egyszerûen zseniális.Az egész iskolánknak levetítették.Fantasztikus film,ma is tudnak olyat csinálni ami 60 évvel ezelõtt alap volt ma már meg egy fogyó érték,egy kincs.Nem csoda, hogy még azaz átkozott Rottentomatoes is 98%-ra értékelte.
Ráadásul ez az Argo. Arról tudnék egy napot beszélni. :D
Ja még az.
Az Oscar szavazatok úgy mûködnek, hogy akik már nyertek Oscart azok szavazhatnak bármire persze ha õk is benne munkálkodtak az egyikben, arra nem.És még az Akadémián tanulóknak is azaz kb + 6000 embernek.
Meklód fia 2013 febr. 26. - 13:23:31
ez a díj komolytalan, jobb lenne inkább eltörölni. Leslie Nilsen vagy Jim Carrey-nek köze sincs az Oscarhoz évek óta. Mindig csak egy bizonyos mûfaj nyerhet. Szégyen ez a díj. Én át sem vettem volna a nyertesek helyében.
mulao 2013 febr. 26. - 10:10:23
Valóban elõfordul, hogy egy színészt többször jelölnek, de ez csak azt jelenti, hogy olyan tehetséges, hogy nem egyszer nyújt Oscar-díjra méltó alakítást. Waltz meg szerintem százszorta tehetségesebb színész, mint fél-Hollywood együttvéve. Az öldöklés isteneiben is csak rá tudtam koncentrálni. Szerintem A Django se lenne olyan jó film nélküle, véleményem szerint õ viszi el a hátán.
Összes hozzászólás