Pompei, az elveszett római város, amelyet a Vezúv kitörése temetett be i.sz. 79-ben, hosszú ideje tartja izgalomban a régészeket. Testvérvárosa, az ugyanabban a kitörésben ugyancsak, de még vastagabb hamuréteggel eltemetett Herculaneum azonban még több részlettel szolgálhat arról, hogy hogyan éltek a rómaiak abban az időben. Sok-sok évig úgy gondolták, hogy a lakosoknak sikerült elmenekülniük a városból, mielőtt a vulkán elpusztította volna Herculaneumot. Az 1980-as években aztán egy hátborzongató felfedezésre került sor. Áttörve a vulkáni hamurétegen a régészek több száz, nyomorúságosan egymásra hányt holttestre bukkantak. A Vezúv még működő vulkán, és bármikor újra kitörhet. A Nápolyi-öböl népessége ma sokkal nagyobb, mint az ókorban volt. Az i.e. 4000 évvel ezelőtti kitörés bizonyítéka bemutatja, hogy a vulkán képes lerombolni Nápolyt, amely sokkal nagyobb kataklizmával járna, mint az i.sz. 79-es kitörés.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
Ford Mustang
2011 aug. 24. - 23:35:25
A Herculaneum az ókori Római Birodalom egyik városa volt, a jelenlegi Ercolano város területén, Olaszország Campania tartományában. Pompejivel egyidejûleg pusztult el 79. augusztus 24-én a Vezúv kitörése nyomán. A nevét Herkulesrõl kapta, aki a legenda szerint a város alapítója volt. A várost elsõ ízben Theophrasztosz említi Kr. e. 314-ben, ekkor még Herakleion néven. A pusztulás idõpontjában kb. 4000-en lakták, tehát Pompejinél egyértelmûen kisebb kikötõváros volt. A gazdaságot fõleg a halászat, mezõgazdaság, és kézmûvesség jelentette. A házak berendezése azonban a lakók jólétére utal – a hely kedvezõ fekvése miatt több gazdag római itt építtetett nyaralóvillát magának.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások