A francia dokumentumfilm-készítő felbecsülhetetlen értéknek jutott birtokába: megszerezte azokat a felvételeket, amelyeket Nicolae Ceausescu testőrei és bizalmi emberei készítettek a diktátor hétköznapjairól, egy-egy jelentősebb családi vagy baráti összejövetelen, vadászaton. A felvételek természetesen titkosak voltak, hiszen míg a nép a szó szoros értelmében éhezett, addig a Ceausescu család otthonában soha nem látott bőség és jólét uralkodott. Életstílusuk mégsem ezt tükrözte, sokkal inkább egy kispolgári család hétköznapjaiba nyerünk betekintést.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
10/10
Linda36
2022 máj. 20. - 18:03:08
10/10
Nagyon tanulságos és mindenki vonja le a következtetéseket ,így 2022-ben!
Hát, hát, ennyi gonosztett hallatán akaratlanul is Ceaucescunak (így írják?) kezdtem szurkolni, pedig ez állt a legtávolabb a narrátor és a Duna TV szándékától... Dehát, ha valamit nagyon szidunk, akkor az bizony gyanús, miért is tesszük.
A hatalom mechanizmusai (ha finomodtak is) alapvetõen hasonlóak, mindig ez a furcsa áthallás jut eszembe arról, ahogy a kommunizmust elrettentõ példaként, leleplezõ szándékkal mutogatják mostanság. Csak nehogy visszaköszönjön a sok idézgetés közben:)
"Talán abban a legerõsebb egy ilyen leleplezõ dokumentumfilm, hogy képes megmutatni azt az ellentétet, ami a bõrünkön tapasztalható hatások és a mindenkori hatalom nyílt vagy rejtett propagandája között feszül. Ceauºescu rendszerében nagyon erõs volt a kontraszt a felszín és a valóság között. A kontraszt máskor is megvolt és megvan, csak általában több a valódi és látszólagos szabadság, illetve esetleg kevesebb embert érint az egzisztenciális csõd. A becsapás mûködik, sõt az eszközei fejlõdtek. A hatalom gyakorlói mindig egy lépéssel az ember, sõt a leleplezõk elõtt járnak. Már a hatalom sem az, aminek látszik, és semmi sem az, aminek látszik. Tudjuk, érezzük, csak mindig kell legalább húsz-huszonkét év, hogy mindezt dokumentum(film) is igazolja." (Filmkultúra)
Dorin Dofoftei a rendezõ, nem épp francia név. A filmrendezõ felelõssége, hogy ne a mából olvassa vissza a történelmet, mert az koncepciózus. Az igazi bátorság Caragiale és Pintilie.
Jó film volt, az elejérõl én is lemaradtam.
Azt tudtam hogy nagyon rossz volt a helyzet, de azt nem hogy ennyire. A vetített jelentek alapján azon a szinten sem volt az ország, mint most Észak-Korea.
Végét láttam, szeretném ha megismételnék!A rádióujságban semmi nem volt róla,mirõl szól! Ha a cím mellé tartalmat írnak, többen megnéznék!!! A kommentek után ítélve, mást is érdekelt volna!
Sose hallottam, hogy a franciák marhára ajnározták volna a románokat (tudtommal a románok kapaszkodnak a nagy rokonságba). Egyébként se túl illedelmes összemosni egy népet és egy rajtuk élõsködõ diktátort. Régi hagyomány szerint mi a lengyelekkel vagyunk jóban, mégsincs szó ajnározásról... és nekünk se Jaruzelski jut eszünkbe, ha szóba kerül Lengyelország...
Egyébként jó kis dokfilm volt, sajna csak a végét láttam :(
Ajjjj az elejérõl lemaradtam bazzz....remélem lesz még.
Némi öröm az ürömben, lám-lám azoknak a franciáknak kell revideálniuk a látásmódjukat, akik mindig is agyonajnározták Romániát és a románokat, beleértve Csau elvtit meg a rendszerét is:/
Érdekes és érdemes volt látni ezeket a privát felvételeket. Kiderült, hogy miközben Romániában is az egyenlõségrõl szónokoltak, Ceausescuék valójában milyen fényûzõ életet éltek. Azt már korábban hallottam, hogy a palotájukban még a kilincsek is aranyból voltak. A kommunista/szocialista pártelittel egy új elnyomó réteg született meg, aminek élén sokszor egy paranoid diktátor állt, mint jelen esetben Ceausescu is. Szégyen, amit produkált, és remélhetõleg sohasem fog nyugalmat lelni a lelke.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások