Forró vizet a kopaszra!

magyar filmszatíra, 98 perc, 1972

Értékelés:

46 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

46 szavazatból
Szerinted?
Boróka úr, a borbély egyszer véletlenül túlságosan megnyír egy vendéget. Nincs más megoldás, a kuncsaftot ezek után teljesen meg kell kopasztani. A tar fejű vendég bosszút esküszik.

Stáblista

Szereplők

Boróka Mihály
Sajtár Dezső
Boróka felesége
Hajagos üzletvezető

Hozzászólások

Szerinted?
ernosomloi dec. 05. 11:41:46 Előzmény ligetiz51
Fogalmad a diktatúrában zéró.
10/10
ligetiz51 jún. 12. 06:39:50 10/10
Abszurd film, keserédesen mosolyogtató jelenetek, remek színészi alakítások. Akik arról a korról nosztalgiáznak.....hát ők ilyenek voltak...ma meg diktatúrát vicsorognak. A legjobb filmjei között van Bacsó Péternek.
9/10
Xidius ápr. 25. 23:50:02 9/10
Kafkai magasságok, szocialista mélységek. Nagyon tetszett!
8/10
Krumenaker márc. 23. 12:17:58 8/10
A legjobb jelenetek a filmben azok, ahol csak az arcokat, gesztusokat látjuk, és senki nem mond semmit. Gyarmati István fantasztikus (szégyellem, hogy korábban még csak nem is hallottam róla).

Amikor Boróka és Sajtár elkezdenek "önkéntesrendörködni", az mindent elmond a '60-as, '70-es évek Magyarországáról.

Illene a stáblistába kiírni Bencze Ferencet (Rendőr) és Vukán Györgyöt (zene).
10/10
GandiTru 2023 ápr. 29. - 08:37:14 10/10
Bacsó legjobb filmje. Olyan, mint a Tanú, csak sokkal finomabban vannak kimondva a dolgok.
10/10
5i 2019 nov. 10. - 15:03:15 10/10
Egyik legnagyobb film!!!!! :-) Akinek nem tetszik az gyanús, roppant gyanús, biztosan destruálni akar! :-) Egy ideje már figyelem és majd elintézem! LOL
Frikando 2018 jan. 06. - 21:34:18 Előzmény György Kádár
Egyetértek!
György Kádár 2017 aug. 10. - 13:54:59
Maga a megtestesült szellemi sivárság. Szerintem kb. másfél óra alatt készült a forgatókönyve.
10/10
01bibe 2012 márc. 11. - 12:14:28 10/10
Én most láttam ezt a filmet,valahogy eddig kimaradt.
Csak azért regisztráltam,hogy dicsérni tudjam,mennyire jó film és milyen nagyon tetszett nekem.Ezt a filmet az összes ismerõsömmel megnézetem.A mai filmek túlnyomó többségét messzemenõkig veri az én szememben.
feketevipera 2010 okt. 15. - 09:18:15
A Forró vizet a kopaszra! Bacsónak abból az idõszakából való, amikor még tudott jó filmeket készíteni. A sztori vázát egy (illetve két) kispolgár kalandjai adják, viszont ezeken keresztül betekintést nyerhetünk Budapest mindennapi életébe, illetve a szocializmus mûködésébe is. A film erõsen ironikus-groteszk hangvételû, kicsit abszurdba hajló, kicsit talán még szürreális is helyenként. Ezt húzza alá a fényképezés és a zene is. A lakótelepen játszódó részek szinte nyomasztóan hatnak a nézõre, a panelrengeteg rideg, már-már embertelen világát idézik meg, ahol a szürkeség, a magányosság, a sivárság, az elidegenedés, a félelem, a szorongás uralkodik. Itt az idill csak látszólagos, az emberek csak hazudják maguknak a boldogságot - és a hatalom is hazudik. Az ismétlõdõ történések (a kocsit mosó férfival való többszöri találkozás, az idõsebb pár, ahol egyszer a nõ tolja a férfit a tolókocsival, másszor fordítva stb.) valami furcsa hangulatot árasztanak. Ráadásul az, hogy a fõszereplõnk nem egyszer más lakásába megy be, azt sugallja, hogy itt minden ember egyforma, nincsenek igazi kapcsolatok az emberek között, sõt lassan már igazi emberek sem lesznek, bárkit bárkivel lehet pótolni, úgysem veszi észre senki; az ember csak egy fogaskerék a gépezetben, és ennyi.
Ebben a környezetben él Boróka, a fodrász is, aki tényleg kisember. Életének csak a munka és a kvázi családi fészek ad keretet, amihez jön még a rettegés is. Igyekszik csendben, a biztonságosnak (és egyben kiszámíthatónak) tartható életét élni, legfeljebb halkan méltatlankodik néha (neki aztán a tévé havi ötvenért igazat mondjon - ez egyben a média hazug mivoltára tett utalásnak is minõsíthetõ). Igazi dágványlét ez, a kádári konszolidáció nagyszerû terméke. Boróka élete akkor vesz gyökeres fordulatot, amikor véletlenül lenyírja Sajtár Dezsõ haját. A helyzet akkor kezd tragikomikussá válni, amikor kiderül, hogy Sajtár is ugyanolyan kispolgár, mint õ, és tkp. mindketten egymástól félnek. Viszont éppen ez eredményezi azt, hogy "barátság" alakul ki közöttük, és a félelmeiktõl megszabadulva szinte más emberré válnak. A kötöttségeitõl, szorongásaitól megszabadult kisember rajzát adják õk, lényegében más emberek fölött állónak kezdik érezni magukat, akiknek joguk van bármit megtenni. Azonban a szövetségük hamar fel is bomlik, hiszen csak érdekeken alapult. Végül nem marad más kiút, mint visszasüllyedni a pocsolyába. A Forró vizet a kopaszra! a "hatalomtól" megittasult kispolgár gúnyrajza, de ugyanúgy a szocialista társadalomé is. A mindent felölelõ bürokrácia (a "rendõr elvtárs" is megmondta, hogy mindenrõl papír kell), az embert semmibe vevõ gépezet (Borókát a hivatalban küldözgetik az egyik hivatalnoktól a másikig) megsemmisítõ szatírája a film, amely helyenként vicces (pl. a mentõautóban, amikor a mentõtiszt megrója Borókát, hogy biztosan ingyen gyomormosást akar, a dolgozó népet kihasználva), helyenként viszont inkább elkeserítõ.
Összes hozzászólás