Már jó néhány éve igen "divatos" beszédtéma a környezetvédelem, és egyes körökben sikknek számít, ha valaki "zöld". Ám ez korántsem puszta hóbort, hiszen - hiába tűnik lerágott csontnak az állandó figyelmeztetés -, ha tönkretesszük, szennyezzük környezetünket, vagy egyszerűen csak nem-környezetbarát módon élünk, azzal veszélyeztetjük saját egészségünket, rontjuk életfeltételeinket, és nem utolsósorban mindez a pénztárcánkra is kihatással lehet. Érdemes a változtatásokat a saját háztartásunkban kezdeni. De hogyan? Milyen fortélyok segíthetnek minket "zöldebbé" tenni otthonunkat? Végezzünk most el egy gyorstalpaló tanfolyamot, és próbáljuk meg a tanultakat saját környezetünkben alkalmazni.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
Zuko88
2008 aug. 05. - 21:48:30
Érdekes mûsor, de nem kell ennyi mindenrõl lemondani, mert ez manapság majdhogynem lehetetlen, viszont lehet ezt környezettudatosan is csinálni. Én ma is ugyanannyit használom az elektronikai cuccaimat, csak egy kicsit kreatívabb módon. Pl: Vettem egy egyszerû generátort, és egy régi akkumulátort, itt jön a trükk mert az aksihoz áram kell, ezért használtam fel a szobabiciklimet. 2 óra tekerés 12 órára elég áramot ad méghozzá környezetbarát módon, ráadásul az elhízás veszélye sem fenyeget:D
Nagyon hasznos sorozat, tele jó ötletekkel, hogy hogyan spóroljunk az energiával. Nemcsak magunk, hanem környezetünk érdekében is.
A mûsor készítõi itt is jónéhány családhoz ellátogathatnának, mert pazarlásban vezetõ helyen van az ország. Ezt a környezettudatos gondolkodást meg tanóraként kéne bevezetni az iskolákban.
A tömegek azonban csak akkor fognak megváltozni, ha motiválják õket. Motiválni pedig kétféleképpen lehet: 1. Jutalmazással - olcsóbbá teszik azt, ami "zöld" 2. Büntetéssel - kötelezõvé teszik akkor is, ha drágább. De egy csomó dolog van, amivel kapcsolatban egyikrõl sem lehet szó, mert gazdasági érdekek gyakorolnak nyomást a kormányokra. Vajon miért csak benzinüzemû gépkocsikat gyártanak megfizethetõ áron? De nézzük csak meg különbözõ országokban a villamosenergia hány százalékát állítják elõ kõolaj-erõmûvek helyett atomerõmûvekben: Franciaország 76%, Magyarország 42%, USA 19% A felesleges csomagolóanyag-dömpinggel is vajon melyik ország szennyezi leginkább a környezetet?
Én eddig a következõket tettem:
- kerékpárral járok munkába autó helyett
- lecseréltem az izzók többségét energiatakarékosra, ügyelünk arra, hogy ne használjunk fölöslegesen villanyt
- felújítottam a villanybojlert
- az áramzabáló asztali számítógépem helyett laptopot használunk
- kevesebbet tv-zünk, azt is értelmesen, elõre tervezve
- szelektív hulladékgyûjtés (most szabadultam meg az évek óta gyûjtött elektronikai hulladéktól, használt elemektõl pl.)
- több idõ a friss levegõn a családdal
Kis dolgok, de sokkal jobban érezzük magunkat, ráadásul spórolunk is...
Azért általánosítani se kéne. Az igaz, hogy az emberek nagy részét nem érdekli a dolog. Te például csinálsz valamit a környezetedben, vagy otthon, amivel tudsz változtatni a dolgokon? Ahhoz meg nem kell sok idô, hogy plusz 1-2 papírzacskóba gy?jtsd otthon külön a m?anyagot, papírt stb., vagy a piacra menj vásárolni, ne a közértbe, ahol minden nejlonba van csomagolva. Nem kell ahhoz Greenpeacesnek lenni, hogy magadba szállj egy kicsit és elgondolkozz, a gyerekeidnek, meg az unokáidnak hagyod itt a Földet és nem mindegy, milyen állapotban. Nem csak a nagy cégeken múlik a dolog, hanem fôleg a kis emberek hozzáállásán. Szerintem.
A rohanó világra történõ hivatkozás megítélésem szerint ez esetben nem túl meggyõzõ reakció. Semmivel nem igényel több idõt és energiát szelektíven gyûjteni a hulladékot. Ez tipikus rossz magyar hozzáállás : mindenre van válasz...
Magyarázkodás helyett cselekedni kellene.
Mindig arra várunk, hogy valaki "fentrõl" hozzon valami rendeletet a természet védelmére. Pedig elõször el kellene kezdeni. Mindenkinek egyenként otthon elõször.
Nekem is tetszettek az eddig látott részek. Amit pedit különösen fontosnak tartok, hogy a 7 éves fiamat is nagyon érdekelte a téma és többet felfogott az életszerû, szemléletesen bemutatott esetekbõl, hogy igazából mit tehetünk a környezetünkért, a pénztárcánkért, milyen következményei vannak minden cselekedetünknek, mintha egyszerûen a szokásos szülõi, tanítói "hegyi beszédet" hallgatta volna végig. Utána persze meg lehet beszélni a látottakat, mik azok a dolgok amelyeken hasznos lenne változtatnunk. Mindenkinek ajánlom!
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások