A szovjet hatóságok százezernél is több polgári személyt hurcoltak el kényszermunkára a második világháború végén. A hadifogságba esett katonákkal együtt mintegy hatszázezer magyar állampolgár végzett nehéz testi munkát az oroszországi, ukrajnai lágerekben. A Pécsi Német Kör a Dél-Dunántúlról "málenkij robotra" hurcolt fiatal nők és férfiak nyomát kereste az ide nyáron az Urál térségében. Tíznapos zarándokútjuk során Perm, Szverdlovszk és Cseljabinszk megyében, valamint a Baskir Autonóm Köztársaságban harmincöt lágertemetőt sikerült azonosítaniuk, köztük Nyizsnij Tagilban azt is, ahol egy szegedi televíziós, Jurkovics János nagypapája van eltemetve.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
adamnagysweetmovie
2013 jan. 28. - 22:24:33
És ha már német út, talán érdemes lett volna a háború után a magyar németség kollektív bûnbakká tételét kifejteni.
Mindenesetre jó, hogy bemutatják a múlt sebeit (remélem tanulunk belõle) és tiszteletem a leszármazottaknak.
Hát, furcsa, ha egy kamera kísér el egy csoportot egy ilyen útra...
A narrátorszöveg nekem nem nagyon tetszett, lehetett volna kevésbé szenvedélykeltõ.
Off: Bujkál bennem a kisördög - a közmunkások méltóságát is jó lenne tiszteletben tartani, tanulva többek közt az akkori rendszer embertelenségébõl is.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások