Új-Peking: Egy város újrafeltalálása

Bakancslistához adom
New Beijing: Re-Inventing a City
kínai dokumentumfilm, 2009

Még nincs szavazat!

Légy te az első!

Amint Kína megjelent a XXI. század gazdasági szuperhatalmaként, senki sem akadályozhatta meg a világtörténelem legnagyobb építkezési hullámát. Peking a leggyorsabb fejlődés éveit tapasztalja meg, mióta Hausmann újratervezte Párizst a XIX. században. Az olimpiára érkezett tömegek rácsodálkoztak Peking új arcára, amint a város sorra mutatta meg azoknak a szimbólumoknak a sorát, amelyeket a világ legkeresettebb építészei alkottak meg: a Vizeskockát és a Madárfészket, a Nemzeti Színházat, a CCTV-tornyot és a pekingi repülőteret. Miközben az idegen építészek Kínára gyakorolt hatása sokkal nagyobb is lehet annál, mint amennyit az általuk létrehozott épületek szimbolizálnak, egyes pekingiek kifejezik azt a véleményüket, amely szerint ezek az épületek "kulturális szempontból nem megfelelőek", és felteszik a kérdést, hogy valóban ezek-e a legnagyszerűbb nemzetközi építmények. A dokumentumfilm kérdéseket vet fel Kína jövőjével kapcsolatban, de ez mégis első sorban a város portréja, eltérő kultúrával és szellemiséggel, amely azonban holnapra talán végleg eltűnik.

Hozzászólások

Szerinted?
Ford Mustang 2011 szept. 01. - 20:22:54
Peking a Kínai Népköztársaság fõvárosa, négy tartományi jogú városának egyike. Pekinget északról, nyugatról, délrõl és kis részben keletrõl Hebei tartomány határolja, míg délkeletrõl Tianjin tartománnyal szomszédos.
Peking - népességét tekintve - Sanghaj után a második legnagyobb kínai város. Az ország egyik fõ közlekedési csomópontja, minden irányban tucatnyi vasútvonal, közút és autópálya indul ki innen. Itt található a legtöbb nemzetközi légitársaság kínai központja is. Peking elismerten Kína politikai, oktatási és kulturális központja, míg Sanghaj és Hongkong inkább gazdasági téren domináns városok. Peking Kína négy õsi fõvárosának egyike.