Az aktuális rész ismertetője:
Hágában a város szívében elhelyezkedő kormányzati központ saroképületében találjuk a Mauritshuist. A királyi festménygyűjteménynek is nevezett kiállításon páratlan szépségű művekben gyönyörködhetünk, közöttük Rembrandt műveiben, aki életében több, mint 700
művet alkotott. Vagy ott találjuk Vermeert, aki a 17. század zsenijeként felfedezte a lazúrkővel elérhető különleges csillogású kéket, melyet leginkább a Lány gyönggyel című festményén csodálhatunk meg. A képet Észak Mona Lisájának is nevezik, hisz társához hasonlóan a lány pillantása megfejthetetlen titkokat rejt. De ugyanilyen lenyűgöző hatású Delft látképe, amely a festő szülővárosát a Schie folyó túlsó partjáról ábrázolja.
A műsor ismertetése: A legtöbb múzeumban olyan gyűjtemények láthatók, amelyek korábban királyoké, nemeseké vagy milliomosoké voltak. Olyan személyeké tehát, akik hatalmas összegeket áldoztak azért, hogy a mesterműveket a magukénak mondhassák. Ha ezt a szempontot figyelembevéve járjuk a kiállító termeket, megtudhatjuk, hogy mit tartottak értékesnek, szépnek az akkori tulajdonosok hazájuk kulturájából. A most bemutatásra kerülő japán sorozat alkotói a világ híres múzeumait keresték fel. Hatalmas galériákat, mint a londoni Tate, a bécsi Művészettörténeti Múzeum vagy a firenzei Uffizi Képtár, és olyan gyűjteményeket is, melyeket egy-egy művész neve - Rodiné, Van Gogh-é vagy Toulouse Lautrec-é tesz vonzóvá. És persze nem csak a műveket igyekeznek bemutatni, hanem a tulajdonosokat, a gyűjtőket és azokat a történeteket is, melyek egyszerre szólnak az alkotásról és az alkotóról.
Hozzászólások