A birodalom titkai / A Willy Brandt rejtély

magyar dokumentumfilm sorozat

Még nincs szavazat!

Légy te az első!

Még nincs szavazat!

Légy te az első!

Az aktuális rész ismertetője: A műsor részletesen foglalkozik a hivatalos Bonn és a Kreml közötti "titkos csatorna" történetével, amelyet 1969 szilvesztere és az 1980-as évek vége között német szociáldemokrata politikusok - köztük Willy Brandt - valamint szovjet államférfiak, így Leonyid Brezsnyev és Jurij Andropov. A "csatorna" funkcionálásakor igen fontos szerepet játszott a bonni kancellári hivatal, főleg pedig Egon Bahr, Willy Brandt bizalmasa, valamint a moszkvai Lubjankán, a KGB főhadiszállásán Jurij Andropov és környezete. A közvetítő szerep két fontos szovjet hírszerzőnek jutott, Kevorkov vezérőrnagynak és Lednyevnek, az egyik szovjet irodalmi orgánum külpolitikai elemzőjének. A "titkos csatorna" jól jellemzi a Janus-arcu szovjet külpolitikát. Miközben Brezsnyev és Andropov közvetítőik révén békehúrokat pengettek, s meghirdették az enyhülés politikáját, ugyanők hatalmas pénzeket invesztáltak a Nyugat-Németországot is veszélyeztető nemzetközi terrorizmusba. Willy Brandt tudott erről. Akkor miért ment bele a KGB közvetítésével működő szupertitkos tárgyalásokba Moszkvával, annál is inkább, mivel a szovjet politikai rendőrség korábban durván megzsarolta őt?

A műsor ismertetése: Kun Miklós a Birodalom titkai című sorozatában a népszerű történész a Szovjetunió és Kelet-Európa történetében olyan - máig fehér foltnak számító - mozzanatokról szól, amelyek az elmúlt évszázad magyar sorsfordulóit is meghatározták. Az általa egykori szovjet levéltárakban, valamint amerikai, svéd, holland, cseh, lengyel és más archívumokban talált, korábban titkos iratokra épített epizódokat ritka vagy még soha be nem mutatott korabeli fotó- és filmfelvételekkel illusztrálja. Emellett felhasználja azt a videoszalagon rögzített mélyinterjú sorozatot is, amelyet az 1990-es években a szovjet korszak mintegy ötven prominens személyiségével forgatott Moszkvában.

A legtöbb dokumentumfilm epizódban hallhatunk szovjet filmzenét, s jeleneteket láthatunk egy-egy korabeli történelmi játékfilmből. A Károli Gáspár Református Egyetem tanára filmjeit főleg történelemtanároknak és diákoknak ajánlja, de örömmel veszi a sorozatát érdeklődéssel figyelő minden néző kérdéseit, javaslatait. Szeretné, ha vele együtt szerkesztenék műsorát.

Egyéb epizódok:

Stáblista

Alkotók

Hozzászólások

Szerinted?
feketevipera 2010 nov. 06. - 20:52:44
Szerettem ezt a sorozatot, igazán megismételhetnék. Szerintem nagyon izgalmas a Szovjetunió (és persze Oroszország) története, az idevágó szakirodalom egy része sajnos már elavult, más része pedig magyarul nem hozzáférhetõ. Viszont Kun Miklósnak és másoknak hála magyar nyelven is elég sok monográfia és forrásközlés látott-lát napvilágot. Emellett pedig a hasonló ismeretterjesztõ sorozatok is fontos szerepet töltenek be abban, hogy felkeltsék az érdeklõdést a nézõkben.