Az előadás részben vallomás, részben dokumentumfilm, részben nyílt beszélgetés, tinédzsereknek készült színházi találkozás, amely az intim kapcsolatok: a vágy, a beleegyezés és az elutasítás göcsörtös, de megkerülhetetlen témáit járja körül a #metoo és a #timesup árnyékában.
A téma
A megfelelési kényszer egyik csapdája, hogy sokszor képtelenek vagyunk nemet mondani. Mindannyian éreztük már egy-egy meghatározó beszélgetés után, hogy „nem azt kellett volna mondanom, amit mondtam”. Az IGEN helyett NEM-et, a NEM helyett IGEN-t, a TALÁN helyett MINDENKÉPPEN-t. És felnőtt emberként tudjuk, hogy mindenképpen lesz következménye annak, ha nem azt mondjuk egy helyzetben, amit kell, amit jónak érzünk. Hanem megfelelésből, az együttműködés hamis illúziójából kiindulva mást mondunk.
Felnőttként is nehéz, de gyerekként, serdülőként pedig az egész életünkre hatással lehet egy-egy ilyen rossz döntés.
NEM megyek el a buliba, mert olyan emberek lesznek ott, akik nem kedvelek.
NEM ölelhetsz át, mert nem szeretném, hogy átölelj.
NEM megyek be a szobába, ahol kettesben leszünk, mert félek attól, hogy ott mi minden történhet.
De, ha NEM-et mondok, akkor azt hogyan kell tennem, hogy ne tűnjön agresszívnek a válaszom? Hogyan ne bántsak meg másokat? Hogyan vegyem rá a másikat arra, hogy tiszteletben tartsa a döntésemet? Az előadás és a hozzá tartozó színházi nevelési foglalkozás ezt a témát járja körül.
Az előadás
A nemzetközi sikert elért, új-zélandi darab és előadás alapján készítjük el az Igen, Igen, Igen! magyar változatát. Ebben a sok szempontból szabálytalan produkcióban, mindössze egyetlen szereplő van (Grisnik Petra); ő vezeti végig a tinédzser nézőket olyan nehezen megbeszélhető témákon, mint a konszenzuális intimitás, a párkapcsolaton belüli egészséges, biztonságos viselkedés.
Az előadást előre felvett, tinédzserekkel készített interjú-részletek tagolják, a nézők pedig aktívan is részt vesznek a különböző jelenetek improvizatív létrehozásában. Az előadás nem klasszikus színházi nevelési program, de nem is hagyományos színpadi előadás: a kettő határán van. Mivel mi hiszünk abban, hogy mindenről lehet beszélni és hiszünk abban, hogy a kellő szakmai körültekintéssel megvalósított, kortárs nyelvezettel és közvetlen hangnemmel rendelkező színházi előadásaink erősen hatnak a fiatalokra, fontosnak tartjuk, hogy most a döntés felvállalásának nehézségéről készítsünk új ifjúsági előadást.
Az előadást követő színházi nevelési program fókuszában is a döntés szabadságának tisztelete áll, amit az produkcióban résztvevő színésznő, valamint drámatanárok irányítása mellett hozunk létre.
Az Igen, igen, igen! társadalmi céljai elválaszthatatlanok az előadáshoz kapcsolódó művészi ambícióinktól.
Szerzők: Eleanor Bishop és Karin McCracken
Fordította: Rupp Anikó
Video-interjúk: Zurbó Dorottya
Színházi nevelési szakértő: Gyevi-Bíró Eszter
Pedagógiai tanácsadó: Eck Attila
Technika, szcenika: Farkas István
A(z) Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház előadása
Hozzászólások