Az Európa-bajnoki ezüstérmes Olasz Anna negyedikként végzett a női nyíltvízi úszók 10 kilométeres versenyszámában a tokiói olimpia szerdai napján. A 27 éves magyar úszónak ez a legjobb ötkarikás eredménye, Rióban ugyanebben a számban 14. volt. A szerdán vízre szállt mind a nyolc magyar egység bejutott a középfutamba a tokiói olimpia kajak-kenu versenyén. Ezeknek a számoknak a középdöntőit és fináléit csütörtökön rendezik.
A helyi idő szerint 6.30 órakor rajtoló viadalon 28 Celsius fokos levegő és 29 Celsius fokos víz fogadta a 25 fős mezőnyt. Az úszók enyhe szélben, kissé felhős, és nagyon párás időben kezdhették meg a kijelölt pályán hét körből álló, 10 kilométeres versenyt az Odaiba Kikötőparkban.
Az első kilométer után a német Leonie Beck állt az élen, Olasz pedig a 15. helyen tempózott. Ötszáz méterrel később, vagyis az első kör végén már a brazil Ana Marcela Cunha vezetett, miközben Olasz feljött hatodiknak. A szegedi úszó a második kör befejezésekor a hetedik pozícióban haladt 6.1 másodperccel lemaradva az élen álló egyesült államokbeli Ashley Twichelltől. Három kör után ismét Cunha volt az első, Olasz pedig nyolcadikként ért a mérési ponthoz, hátránya 9.9 másodperc volt.
Túljutva az öt kilométeren, vagyis a versenytáv felén, a magyar úszó feljött negyediknek, Cunhához képest 4.9 másodperc volt a lemaradása. Hat kilométerhez közelítve megint Twichell volt az élen, Olasz pedig ötödikként tempózott. A mezőny ekkorra már valamelyest szétszakadt, de az élbolyban még nem alakultak ki nagy különbségek, a címvédő holland Sharon van Rouwendaal például hatodik volt 8.1 másodperces hátránnyal. Kevesebb mint három kilométerrel a célba érkezés előtt, az ötödik kör végén Twichell vezetett, Olasz pedig nyolcadik volt, miközben van Rouwendaal már a harmadik helyen tempózott. Az utolsó kört Beck kezdte az élen, Olasz a nyolcadik pozícióban vágott neki a hátralévő 1400 méternek.
A hajrában elsőként Cunha próbált elnyúlni az ellenfelektől, át is vette a vezetést, de van Rouwendaal és az ausztrál Kareena Lee tartotta vele a tempót. Az utolsó 500 méterre fordulva Beck is felzárkózott az első négyesre, Olasz pedig ötödikként követte őket. A végét Cunha bírta a legjobban, Olasz pedig van Rouwendaal és Lee mögött negyedikként ért célba.
“Nagyon meleg volt, ezért a ritmusváltások és az előzések nehezek voltak, eleve tempót úszni sem volt könnyű, illetve a verekedést is jobban megéreztük” – értékelt az MTI-nek nagyon jókedvűen és mosolygósan Olasz Anna. – “Az utolsó kör előtt még reménykedtem, hogy kijövünk itatni, de nem jöttünk, közben pedig mutatták, hogy nyolcadik vagyok. Ettől egy kicsit megnyugodtam, mert előzetesen azt a célt tűztem ki, hogy az első nyolc között végezzek.”
Olasz azt mondta, a hajrának a helyezése tudatában nem görcsösen vágott neki, valamint látta az előtte úszókon, hogy fáradtak, ezért tudott még négyet is előzni a célig.
“Motivált, hogy le tudom őket hagyni, és nem az van, hogy nekem kell előre menekülnöm, mert jönnek mögöttem” – fogalmazott, és hozzátette, szerinte a mostani mezőnyből Cunha “érdemelte meg legjobban” az olimpiai aranyat.
“Abból a szempontból nehéz úszás volt ez, hogy végig fájt, de általában minden 10 kilométer után úgy jövünk ki a vízből, hogy ez volt a legnehezebb versenyünk”
– nyilatkozta Olasz, és elárulta, az eredetileg elképzelt taktikától egy kicsit eltért, de így is jól sikerült beosztani az erejét, és adott helyzetekben a legjobb döntéseket hozta.
Nyíltvízi úszás, női 10 km, olimpiai bajnok:
Ana Marcela Cunha (Brazília) 1:59:30.8 óra
2. Sharon van Rouwendaal (Hollandia) 0.9 másodperc hátrány
3. Kareena Lee (Ausztrália) 1.7 mp h.
4. Olasz Anna 4.0 mp h.
Nyolcból nyolc a szerdai magyar mérleg a kajak-kenu pályán
A szerdán vízre szállt mind a nyolc magyar egység bejutott a középfutamba a tokiói olimpia kajak-kenu versenyén. Ezeknek a számoknak a középdöntőit és fináléit csütörtökön rendezik.
A már-már megszokott hőségben és erős oldalszélben lebonyolított futamok sorát a férfi K-1 200 méteres versenyek nyitották a Sea Forest pályán. Az ötkarikás rendszer szerint az első pályáról nem lehet egyből a fináléba kvalifikálni, az első, illetve második hellyel azonban a középfutam előtt megspórolható az úgynevezett reményfutam.
A sprint táv friss Európa-bajnoka, Tótka Sándor, valamint Csizmadia Kolos is győzelemmel mutatkozott be.
“A versenybírók nagyon szigorúak itt, nem gondoltam, hogy berajtoltam, de ők mégis úgy ítélték meg, hogy igen. A második rajtom így biztonsági volt, ezzel együtt remekül sikerült és az oldalszélre is jól reagáltam” – nyilatkozott Tótka Sándor. – “Holnap új nap, új hőmérséklet, új szél, meglátjuk. A meleget bírom, nyári gyerek vagyok, tőlem jöhetne még plusz tíz fok is. Mindenre fel vagyok készülve, még arra is, ha alulról fújna a szél.”
Hozzájuk hasonlóan női K-1 500 méteren is két magyar előfutam-győzelem született a címvédő, ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta, valamint Csipes Tamara révén.
“Ezúttal sem sikerült a rajtom, és nem mondom, hogy a versenyem tele volt erővel, de azért bíztató volt. Szerettem volna nyerni, mert így remélem, hogy jobb sorsolást, könnyebb ellenfeleket kapok” – mondta Kozák Danuta.
“A szél most kevésbé erős, mint tegnap, viszont oldalról fúj, ezért nagyon nehéz elrajtolni, mert kifújja a hajót. Nem esett túl jól fizikailag, mert a páros miatt három napja nem eveztem egyest, mentálisan viszont nagyon rákészültem, nehogy meglepetés érjen” – értékelt a parton Csipes Tamara.
Férfi K-2 1000 méteren az egy nappal korábban egyesben aranyérmes Kopasz Bálint Nádas Bencével szintén megnyerte előfutamát, a másik magyar egység, Béke Kornél és Varga Ádám ugyanakkor reményfutamra kényszerült, amelyet aztán sikerrel vett.
“Nem gondolkodtam azon, hogy milyen nagy dolgot vittem véghez tegnap, arra gondoltam, hogy párosban is szeretnénk jó eredményt elérni Bencével. Igaz, jó néhány olyan páros van a mezőnyben, amely már évek óta együtt készül és remek eredményekkel büszkélkedhet. Ezzel együtt bizakodó vagyok, jó formát mutattunk az első pályánkon” – nyilatkozott Kopasz Bálint, a K-1 1000 méter friss aranyérmese.
Szerdán bemutatkozott az olimpiai programban a női kenu is, mégpedig magyar szereplőkkel: Takács Kincső egyből bejutott a középfutamba, Balla Virág pedig a reményfutamból került a legjobb 16 közé 200 méter egyesben.
“Nagyon jó érzésekkel telt ez a néhány nap itt Tokióban, Virággal együtt nagyon jól érezzük magunkat és hálásak vagyunk, hogy történelmet írhatunk, női kenusként itt lehetünk az olimpián. Remélem, hogy ez a könnyedség megmarad a verseny végéig” – nyilatkozott a világ- és Európa-bajnok Takács Kincső.
Ezekben a számokban csütörtökön rendezik a középfutamot és a döntőt.
A magyarok csütörtöki programja
Középfutamok:
9.30 (2.30): férfi K-1 200 m (Tótka Sándor, Csizmadia Kolos)
9.44 (2.44): női C-1 200 m (Takács Kincső, Balla Virág)
9.58 (2.58): női K-1 500 m (Kozák Danuta, Csipes Tamara)
10.12 (3.12): férfi K-2 1000 m (Béke Kornél, Varga Ádám; Nádas Bence, Kopasz Bálint)
DÖNTŐK:
11.27 (4.27): FÉRFI K-1 200 M
11.43 (4.43): NŐI C-1 200 M
12.08 (5.08): NŐI K-1 500 M
12.34 (5.34): FÉRFI K-2 1000 M
Kikapott a norvégoktól a negyeddöntőben a női kézilabda-válogatott
Remekül, magyar gólokkal indult a találkozó, melyen előbb Szöllősi-Zácsik távolról volt eredményes, aztán egy ellentámadásból Klujber talált be a norvég kapuba. Az ellenfél szépítő gólja után Tomori nagyszerű bejátszását Kisfaludy dobta szépen a hálóba, erre Norvégia azonnal válaszolt. A másik oldalon Tomori szépen tört be és szerzett gólt, majd ismét a rivális volt eredményes, de Kisfaludy újabb találatával és Szöllősi-Zácsik góljával már hárommal vezetett a válogatott. Ebben a periódusában a meccsnek remekül játszott az Elek-csapat, elöl és hátul is eredményes volt, ez után azonban megtorpant az együttes. A talán a pihentetés céljával végrehajtott cserék után percekig nem működött a támadójáték, rengeteg volt az eladott a labda, abból pedig a könnyű norvég gólok, így a norvégok egy 7-0-ás sorozattal nem csupán beérték, hanem négy góllal el is léptek Hárfáéktól.
A hosszú magyar gólcsendet végül Vámos törte meg, aki bombagólt ragasztott a bal felső sarokba
Az utolsó tíz percre ismét visszatalált a korábbi jó játékához az együttes, és Szöllősi-Zácsik óriási gólja után a norvég kapitány kért időt. A taktikai utasítások látszólag nem használtak a riválisnál, Tomorinak kétszer is sikerült meglepnie az ellenfél kapusát, miközben az északi együttes támadásban nem tudott újítani. A félidőt jelző dudaszó előtt, 10-11-nél Lukács ziccerben hibázott, a másik oldalon viszont született még egy gól, így 12-10-es norvég vezetésről folytatódott a mérkőzés a szünet után.
A második játékrész a remekül játszó Tomori találatával indult, majd Szöllős-Zácsik szerzett labdát, és ki is egyenlített
A norvégok válasza nem késett, újra vezettek eggyel, aztán Háfra eladott labdájából – ha körülményesen is, de – megint eredményesek voltak. A másik oldalon Háfra kiváló ütemű bejátszását Bordás juttatta a kapuba, egy perccel később pedig ugyanez a két játékos szinte lemásolta az előző akciót, így a magyarok egyenlítettek. Az első félidőben csereként a kapuba küldött Szikora Melinda parádés védéseket mutatott be, aztán viszont szó szerint átejtették.
Háfra először – és talán a legjobbkor – a második félidő 10. percében volt eredményes, aztán Schatzl dobott gólt az általa megszerzett labdával, így hosszú idő után ismét vezetéshez jutottak Tomori Zsuzsáék. Ugyan norvégok azonnal egyenlíteni tudtak, de megint Bordás talált be egymás után kétszer egy-egy remek bejátszás után.
Kétgólos hátrányban a norvég kapitány időt kért, amelyet követően tanítványai rögtön eredményesek voltak. A másik oldalon az addig kissé szürkén játszó Vámos villant, de a rivális erre is azonnal válaszolt.
A magyarok hétmétereshez jutottak, ám Vámos ezt kapu mellé csavarta, aztán Szikorának kellett volna újabb bravúrt bemutatnia, de nem tudta megakadályozni, hogy büntetőből egyenlítsen az ellenfél. A norvégok röviddel ezután a vezető góljukat is megszerezték, azonban erre Szöllősi-Zácsik hétméteresből válaszolt. Egálnál támadásban hibáztak az északiak, a másik kapunál viszont Schatzl lecsapott egy elkallódó labdára és előnyhöz juttatta a magyarokat. A gólt követően a rivális kétszer talált kapuba, így megint vezetett, sőt, hat és fél perccel a lefújás előtt már kettővel “ment” a norvég együttes.
Katrine Lunde védéseivel jött fel Norvégia
Elek Gábor időt kért, tanítványai pedig végig is vitték a támadásban eltervezett kombinációt, Lunde azonban nagy bravúrral a kapufára tolta Schatzl lövését. Válaszul a norvégok nagy gólt dobtak Bírónak, Lunde pedig megint védett. Bíró négy és fél perccel a vége előtt hétméterest hárított, Háfra próbálkozásánál azonban megint ott volt Lunde, aki sorozatban harmadszor akadályozta meg, hogy csapata gólt kapjon. Három perc maradt hátra, amikor a norvégok már 25-21-re vezettek, de Lukács még betalált, majd a bravúrral védő Bíróról a kapuba pattant a labda. A mérkőzés ezzel a magyar szempontból szerencsétlen jelenettel zárult, a vereség egyben olimpiai búcsút is jelent a válogatottnak.
Elek Gábor: többet kaptam, mint amit vártam
“Rettegtem attól, hogy a fizikai állapotunk nem lesz megfelelő, az végzetes lett volna a norvégok ellen, ezt már megtanultuk a korábbi meccseinken. Az első félidőben brutálisan jól védekeztünk, a 12 kapott gól mindent elmond, de csodák nincsenek. Fizikálisan elfogytunk”
– mondta a szakvezető, aki szerint a hajrában kihagyott ziccerek már a fáradtság számlájára írhatók, mert “elsőként a fejből fogy el az oxigén”.
Elek szerint amíg játékosai bírták, addig volt esély, utána már nem. Kifejtette, hogy mennyiségben nem voltak elegen és ezen a helyzeten csak rontott Klujber Katrin, aki a svédek elleni utolsó mérkőzésen “összeszedett” sérülése miatt egy pár perc után jelezte, hogy nem tud játszani.
“Sokat fejlődtünk, szép utazás volt, ezt kell most tovább vinni. személy szerint is sokat kaptam ettől a másfél évtől” – értékelte összességében az ötkarikás szereplést Elek Gábor, aki elárulta, már rég megvan a döntés arról, hogy folytatja-e a munkát szakvezetőként, de hozzátette, ez még nem publikus. – “Átlövésekben és gyorsaságban fejlődni kell, de ezek nem ördöngös dolgok”.
A négygólos beálló, Bordás Réka arról beszélt, úgy mentek ki a pályára, hogy élvezzék a meccs minden pillanatát és kifejezetten örül, hogy eredményes játékkal tudta segíteni a csapatot. Szerinte az döntötte el a mérkőzést, hogy elfáradtak, illetve a rivális klasszis kapusa, Katrin Lunde nagyszerűen védett.
“A végjátékot elrontottuk a rossz lövésekkel és labdaeladásokkal. A végére kijött a norvégok rutinja. Amilyen rosszul, három vereséggel kezdtük ezt az olimpiát, ahhoz képest jó ez a hetedik hely” – értékelt Schatzl Nadine.
“Nagyon akartuk ezt a mai sikert. Bebizonyítottuk, hogy a norvégok sem verhetetlenek. Szép élmény volt az első olimpiai szereplésem, de azért csalódott is vagyok, mert ha így játszunk Brazília ellen is, akkor ma nem Norvégia az ellenfelünk, és akkor meggyőződésem, hogy négy közé jutunk”
– mondta a 31 éves Szöllősi-Zácsik Szandra, aki bízik benne, hogy lesz még alkalma ötkarikás játékokon szerepelni.
Görbicz Anita, a válogatott tanácsadója
“A lényeg az volt, hogy elhitessük a lányokkal, hogy ezt a mérkőzést meg lehet nyerni. Nagyon büszkék vagyunk, mert úgy gondolom, hogy nagyot küzdöttek ma is és korábban is a lányok, egy ilyen mélypontból felállni és később egy ki-ki meccset játszani a norvégok ellen remek teljesítmény.”
Szikora Melinda, a válogatott kapusa
“Két nagyon fáradt csapat találkozott, sajnos fizikálisan bedaráltak minket. Ez a csapat ma verhető lett volna, sajnos jöttek a hibák, a kapuból is több kellett volna. Csalódottak vagyunk, megszakadt a sorozat, hogy a magyarok az olimpián nyernek Norvégia ellen. Nem volt teher a vállunkon, hátul néhány hibát eltekintve jól összeállt a védekezésünk is, ha picivel pontosabbak tudunk lenni elöl támadásban, meglehetett volna ez a mai. A végén a másik kapuban Lunde kifogott rajtunk, rutinból lehozta a mérkőzést.”
A magyar női kézilabda-válogatott a hetedik helyen zárta a tokiói olimpiát.
Női kézilabdatorna, negyeddöntő:
Norvégia-Magyarország 26-22 (12-10)
Jojogi Nemzeti Sportcsarnok, zárt kapus
Gól: Brattsett 7, Reistad 4, Oftedal 3, Mörk 3, Jacobsen 3, Kristiansen 2, Herrem 2, Skogrand 1, Solberg 1, illetve Szöllősi-Zácsik 5, Tomori 4, Bordás 4, Kisfaludy 2, Vámos 2, Schatzl 2, Klujber 1, Háfra 1, Lukács 1.
Forrás: MKSZ/MTI