Könyvhullás a Magvetőnél

"Itt van az ősz, itt van újra" - jönnek a hosszú, olvasós esték. Mutatjuk a Magvető Kiadó szeptemberi újdonságait.

Marianna D. Birnbaum: Apu
Egy zsidó férfi útja Dunaszerdahelytől Kaliforniáig

Marianna D. Birnbaum: ApuMarianna D. Birnbaum kisregénye édesapja élettörténetét meséli el. A fiktív magnószalagokról az apa szól a lányához, hogy élete végén elmesélje neki az életét, felidézze az ismert történeteket csakúgy, mint a korábban elhallgatott titkokat. Dunaszerdahelyen született egy zsidó szatócs fiaként, majd egyik testvérével vaskereskedést nyitott. Sikerült ugyan a háborút bujkálva túlélniük, és újra talpra állniuk, de az államosításkor börtönbe kerültek, ahol a bátyját agyonverték. '56-ban feleségével és lányával az Egyesült Államokba menekültek, hogy mindent kezdhessenek elölről.


Marianna D. Birnbaum nagy beleérzéssel és a tőle megszokott humorral idézi meg egy európai zsidó férfi megrázó történetét a XX. századból. Üldöztetés, túlélés, újrakezdés bármikor és bárhol, ha a történelem úgy hozza.

Marianna D. Birnbaum irodalom- és kultúrtörténész, a University of California, Los Angeles kutatóprofesszora, a CEU gyakori vendégprofesszora. Első szépirodalmi kötete (benne a jelen könyv párdarabjával, az anya történetével) 2018-ban jelent meg Láthatatlan történetek címmel.

Megjelenés: szeptember 8.

 

Szálinger Balázs: Al-dunai álom
A múlttól a jövőig a Vaskapun keresztül

Szálinger Balázs: Al-dunai álom„A valósággal való egyezés nem a véletlen műve. Hanem a költői képzeleté”, szól a figyelmeztetés a könyv elején – és valóban. Szálinger Balázs első prózai kötetében a költői fantázia találkozik a realizmussal.
Az Al-dunai álom egy utazás krónikája: Szálinger Balázs 2018 tavaszán a Vaskapu-szorosban töltött egy hónapot feleségével és születendő fiukkal. A Vaskapu nemcsak Jókai Mór Az arany ember című regényéből lehet ismerős, a helyszín ma is a történelmi-földrajzi közelség és ismeretlenség határmezsgyéjén mozog.

Egy sokarcú és sokmúltú terület feltérképezése, utazás időben és térben, a történelemben és a személyes életben: az Al-dunai álom friss és üdítő olvasmány, egy kevéssé ismert terület izgalmas útirajza.

Megjelenés: 2020. szeptember 08.

Online bemutató: szeptember 15. 18:00 – Szálinger Balázzsal, Margócsy István irodalomtörténésszel és Szávoszt-Vass Dániel geográfussal, a Dunai Szigetek Blog szerkesztőjével Turi Tímea, a Magvető főszerkesztője beszélget.

A napok iszkolása 2021 – Magvető notesz
„Mérd az időt, de ne a mi időnket”

A napok iszkolása 2021 – Magvető notesz2021-ben ünnepeljük az egyik legfontosabb magyar költő, Pilinszky János születésének századik évfordulóját. A Magvető Kiadó immár hagyományos noteszének következő darabja Pilinszky emléke és életműve előtt tisztelegve a nagy lírikus idézeteiből válogat, a szövegeket pedig az 550 éve született Albrecht Dürer művei illusztrálják. Pilinszky sűrű költészete sokszor összpontosít az én és a te egyszerre privát és egyetemes küzdelmeire, az egzisztencia legnagyobb kérdéseire, a létezés szépségeire és botrányaira – az idézetek igyekeznek megrajzolni a száz éve született és negyven éve elhunyt költő minél teljesebb arcélét.

Megjelenés: 2020. szeptember 09.

 

Tolnainé Kassai Margit: Óvoda az óvóhelyen – Feljegyzések a Sztehlo-gyermekmentésről
A Sztehlo-gyermekmentés eddig ismeretlen dokumentuma

Tolnainé Kassai Margit: Óvoda az óvóhelyen – Feljegyzések a Sztehlo-gyermekmentésrőlSztehlo Gábor evangélikus lelkésznek, a Világ Igazának egy eddig ismeretlen munkatársa kap nevet, arcot és hangot ezzel a kötettel: Tolnainé Kassai Margit banktisztviselő, fotográfus, 1944-45-ben a Jó Pásztor Bizottság gyermekotthonaiban bujkáló gondozónő memoárnaplója máig kéziratban rejtőzött. A német megszállás és Budapest felszabadulása közötti időszakot megörökítő szöveg igazi felfedezés: olyan kisportrék sorát tartalmazza a mentett gyerekekről, a rájuk vigyázó, szintúgy bujkáló felnőttekről és az események sok más szereplőjéről, amelyek közel hozzák a budapesti zsidók üldözése, a menekülés és az embermentés, az ostrom és a háború utáni néhány hét mindennapjait. Itt semmi sem csupán fehér vagy fekete: a szerző a legszörnyűbb körülményekről szólva is képes hol friss humorral, hol kesernyés iróniával, mindvégig rendkívül szórakoztatóan és elgondolkodtatóan írni. A memoárnaplót Kunt Gergely társadalomtörténész kísérő tanulmányával, jegyzetekkel és annotált névmutatóval adjuk közre.

Megjelenés: 2020. szeptember 10.

Online könyvbemutató: szeptember 11. 18:00 – Kunt Gergely társadalomtörténésszel Gács Anna irodalomkritikus beszélget

Irodalmi és történelmi séta: szeptember 12. 10:00 – Tolnainé Kassai Margit nyomában / Szegő János és Laborczi Dóra vezetése. Regisztrálni a regisztracio.magveto@gmail.com címen lehet.

Krasznahorkai László: Az utolsó farkas

Krasznahorkai László: Az utolsó farkasAz egykori filozófusnak egy berlini kocsma magyar pultosa a hallgatósága. A csapos hallgat, a törzsvendég beszél, többször is szóba hozván, hogy "a nyelv... már nem alkalmas rá, hogy rögzíthetetlen tartalmaknak formául szolgáljon, nem szolgál többé, mert körbeért, bejárt minden elképzelhető tartományt, és elért oda, ahonnan indult, de végtelenül romlott alakban ért oda vissza", ám ez nem akadályozza meg abban, hogy káprázatos részletekből összeálló óriásmonológjában ne mesélje el újra és újra, kicsit mindig másképp és mégis ugyanúgy, hogy miért utazott el a spanyolországi Extremadura tartományába, és miért kezdte kutatni az utolsó farkas történetét, s miként döbbent rá arra, hogy nem érvényes az egyes szám, mert csak utolsó farkasok és történetek vannak.
Krasznahorkai László katartikus elbeszélésének egyetlen mondata páratlan művészi érzékenységgel mutat rá a civilizáció és a környezet katasztrofális összefüggéseire, a természet fenségére és a gondolkodás tragikumára; az eredetileg 2009-ben írt, egyszerre ironikus és melankolikus szöveg így lesz napjainkban még aktuálisabb és még fontosabb.

Megjelenés: 2020. szeptember 14.

 

Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utca gyalog
Párhuzamos szerelmek

Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utca gyalogBakos Gyöngyi első kötete szó szerint is erős irodalmi indulás, folyamatos mozgásban van a szöveggel együtt az olvasó is. Városrészletek Budapesttől Prágán és Párizson át Stockholmig, és epizódok a fiatal felnőttkor jelenétől a gyerekkor mélyéig – ami összeköti ezeket a tereket és emlékeket, az a kisregény főszereplőjének, a fiatal filmkritikusnőnek a tudata és nézőpontja. A vele kapcsolatba kerülő férfiak és a gyerekkorban elvesztett apa eleven hiánya tagolja és vágja újra a történeteket, néha melankolikusra, és mindig ironikusra. Így lesz a Nyolcszáz utca gyalog megkerülhetetlen pont a fiatal magyar próza térképén.

Bakos Gyöngyi 1985-ben született Budapesten. Ez az első kötete.
Megjelenés: 2020. szeptember 15.

Online könyvbemutató: szeptember 18. 17:00 – Bakos Gyöngyivel Szegő János, a Magvető szerkesztője beszélget.

Tamás Zsuzsa: Tövismozaik
A krízisek és kiutak regénye

Tamás Zsuzsa: TövismozaikA Tövismozaik egy fiatal képzőművész lány krízisekkel teli időszakát és a krízisekből való kilábalást beszéli el, sok év távolából. A névtelen főszereplő már családos emberként emlékezik vissza meghatározó szerelmi csalódására és édesanyja elvesztésére.
Lehet-e folytatni egy több mint tíz éve megkezdett párbeszédet? Lehet-e úgy, ha az egyik résztvevője már nem él? Helyettesítheti-e a párbeszédet az alkotás, vagy mindez csak illúzió? Hogyan változtathatjuk át a minket érő traumákat személyiségformáló erőkké?
A költő és meseíró Tamás Zsuzsa első felnőtteknek szóló regénye ezekre a kérdésekre keresi a választ.

Tamás Zsuzsa 1978-ban született Budapesten. Költő, író, meseíró.
Megjelenés: 2020. szeptember 15.

Online könyvbemutató: szeptember 16. 18:00 – Tamás Zsuzsával Turi Tímea, a Magvető főszerkesztője beszélget.


Szaniszló Judit: Leli élete
Egy családregény cserepei

Szaniszló Judit: Leli élete„Az ember nem ott kezdődik, ahol az anyja véget ér.”

Szaniszló Judit regényében semmi sem az, aminek látszik. A szerző saját maga helyett Leliről, Leli élete helyett családja életéről beszél, családregény helyett pedig személyes vallomást ír. Egy mai nő története, amely a múltban gyökerezik: cselédsorban dolgozó nagymamák, házgyári lakásban élő szülők, kórházak és játszóterek. Hol van az otthon?

Szaniszló Judit 1977-ben született Miskolcon. Budapesten él. Beenged című első könyvéért Petri György-díjat és Békés Pál-díjat kapott, ez a második kötete.
Megjelenés: 2020.szeptember 15.

Online könyvbemutató: szeptember 17. 18:00 – Szaniszló Judittal Turi Tímea, a Magvető főszerkesztője beszélget.