Az 55 éves Matthew McConaughey 10 legjobb alakítása

Könnyed vígjátékokkal indította be karrierjét, sokan leírták, de ő mindenkire rácáfolt, és gyakorlatilag egész karrierjét újrakezdve lett napjaink egyik legnagyobb sztárja. Isten éltesse!

Tökéletlen idők (1993)

Richard Linklater korai filmjében valamikor a hetvenes évek közepén egy rakás gimnazista készül a szünetre, amit csak az árnyékol be, hogy előbb túl kell esniük a felsősök hagyományos beavatási szertartásán, vagyis el-eltángálják őket. Míg mindez zajlik, megjelenik a már húszas éveiben járó véndiák,  David Wooderson (Matthew McConaughey), aki együtt lóg a srácokkal.

Wooderson őrülten menő, a cigisdobozát pólója felgyűrt ujjában tartja,

füvet szív, imádják a csajok, mindenki felnéz rá, ő pedig tanácsokat ad az élethez, majd együtt indul le a srácokkal Houstonba, hogy jegyeket szerezzenek egy Aerosmith koncertre.  Kicsi a szerep, amely nagyrészt rögtönzésen alapszik, de örökre emlékezetes maradt.

 

Ha ölni kell (1996)

A feldühödött Carl Lee (az ekkor még kevésbé ismert Samuel L. Jackson) a bíróságon lelövi azt a két férfit, aki megerőszakolta tízéves kislányát. A börtönbe került apa fiatal ügyvédje, Jake Brigance (Matthew McConaughey) kevés esélyt lát a győzelemre, különösen, amikor kiderül, hogy az államügyész nem más, mint a minden hájjal megkent ügyész, Rufus Buckley (Kevin Spacey). Az egyre nagyobb botrányt kavaró ügyben a tehetséges egyetemista, Ellen Roark (Sandra Bullock) segítsége felbecsülhetetlennek bizonyul. Jake-nek azonban még így is szüksége van zseniális, ám alkoholista mentora, Lucien Wilbanks (Donald Sutherland) támogatására. Az elképesztő sztárparádét felvonultató, és komoly érzelmi töltetű film igazi kitörés volt McConaughey számára. Itt megmutathatta, hogy sokkal több egy tökéletes felsőtestű, markáns arcélű srácnál, akit kedvelnek a casting directorok.

Forrás: Warner Bros.

 

Az igazság ára (2011)

A dörzsölt, karizmatikus Los Angeles-i bűnügyi védőügyvéd, Michael "Mick" Haller egy Lincoln Continental kupéjának hátsó ülését használja irodaként. Mick eddig javarészt piti bűnözők védelmét látta el, amit képes összeegyeztetni a lelkiismeretével. Most úgy érzi, megfogta az isten lábát: egy gazdag Beverly Hills-i playboy (Ryan Phillippe) ügyét bízzák rá, akit emberölési kísérlettel vádolnak. Az ügyvéd azt hiszi, könnyű dolga lesz, neki is áll szépen ledózerolni a vád összes érvét, hiszen csak egy könnyű nőcske volt az áldozat.  Ám a rengeteg pénzzel kecsegtető eset, amely pofonegyszerűnek ígérkezik, hamarosan halálos játszmává alakul át. Hallernek nemcsak egy hozzá hasonlóan mesteri manipulátorral, de saját lelkiismeretével is meg kell küzdenie.

Forrás: Lionsgate

 

Gyilkos Joe (2011)

Chris-re, a huszonkét éves drogdílerre (Emile Hirsch) rájár a rúd. Ám a dolgok rosszról még rosszabbra fordulnak, mikor alkalmazza a bérgyilkost, Gyilkos Joe-t (Matthew McConaughey), aki főállásban zsaru, hogy ölje meg anyját – az ötvenezer dolláros életbiztosításáért. Mivel egy centje sincs, Chris belemegy, hogy felajánlja a saját húgát (Juno Temple), Dottie-t szexuális fedezetként Joe szolgáltatásaiért cserébe, míg hozzá nem jut a biztosítási pénzhez. Már amennyiben az valaha be is folyik. William Friedkin sötét, „proli-gótikus” thrillerje bevallottan az egyik legkellemetlenebb szerep volt McConaughey számára, amit valaha el kellett játszania. Ez olyan feszültséget is keltett benne, ami rendkívül hitelessé tette játékát.

Forrás: LD Entertainment

 

Magic Mike (2012)

Az erotikával fűtött filmek többsége inkább a férfi nézők ízlésére van szabva, de Steven Soderbergh megelégelte ezt az áldatlan állapotot, és készített egy olyan filmet, amelyben az izmos férfitestek jelentik a fő attrakciót. A mindössze 6 és félmillió dolláros büdzséből készült produkciót Channing Tatum producer-főszereplő saját sztriptíztáncos fiatal évei ihlették, és abból a szempontból is hiteles a film, hogy egyáltalán nem használtak testdublőröket vagy beugró táncosokat: minden színész saját maga adta elő a táncos és/vagy vetkőző számát. Persze kellett mellé egy sokkal karizmatikusabb színész is, ez lett a sztriptízbár tulaját, a cowboykalapos Dallast alakító Matthew McConaughey is, aki a hátán viszi a filmet, amikor Tatum éppen nem táncol. A film váratlanul nagy sikere (167 millió dollárt szedett össze világszerte) után 2015-ben elkészült a folytatás (Magic Mike XXL), majd a harmadik rész is az HBO Maxra.

Forrás: InterCom

 

A Wall Street farkasa (2013)

Martin Scorsese zseniális pénzügyi tanmeséjében McConaughey egy Mark Hanna nevű veterán tőzsdeügynököt alakít, aki egy ebéd mellett látja el tanácsokkal a feltörekvő fiatal titán Jordan Belfortot (Leonardo DiCaprio). A tanácsok nem feltétlenül pénzügyiek, például azt javasolja a fiatal kollégának, hogy rendszeresen elégítse ki magát, mert az jót tesz a lelki egészségének, majd lenyom egy vokalizált légző gyakorlatot, ami egyben az egész film fénypontja. Pedig nem annak szánták, McConaughey improvizált egy jót – amire DiCaprio sem számított, a meglepetése valódi –, és ez annyira betalált, hogy azóta klasszikussá vált. És egy ilyen húzás azért nem jön be mindenkinek, sőt!

 

Mud (2012)

Ha pusztán a pontszámokat és értékeléseket – és nem a díjakat – nézzük, akkor ez Matthew McConaughey karrierjének legelismertebb munkája, noha kevésbé ismert filmről van szó. Jeff Nichols coming of age alkotásának hőse két 14 éves kamasz, aki dél-Texasban él. Elvannak a saját kis világukban, de szeretnek új dolgokat felfedezni. Egy nap a közeli szigeten rátalálnak egy kishajóra, és azonnal kisajátítják maguknak. A hajónak azonban már van lakója, egy Mud nevű fickó. Segítséget kér a srácoktól, hogy újra együtt lehessen szerelmével. Később kiderül, hogy Mud kőrözött bűnöző, és fejvadászok elől menekül, de a srácok kiállnak mellette, és támogatják tervét. Más kérdés, hogy a terv mindig változik, mert Mud is folyton mást mond, de még így is ő az egyetlen felnőtt, akiben a fiúk megbíznak.

Forrás: Lionsgate

 

A törvény nevében (2014)

Az HBO nagy szakmai és közönségsikert arató saját gyártású sorozata – eredeti címén a True Detective - nem hagyományos széria: mindegyik évad egy teljesen új bűnügyet dolgoz fel, új szereplőkkel, de mindig remek színvonalon, a különleges, nyomasztó hangulatot és a feszültséget végig fenntartva. Az első évadban egy több idősíkban játszódó, izgalmas krimi bontakozik ki a nézők szeme előtt. A múltbéli jelenetekben a megfiatalított Matthew McConaughey és a parókás Woody Harrelson folytat nyomozást Louisiana fülledt mocsárvidékén, az 1990-es években. Ám a gyilkost akkor nem sikerül elkapniuk, ami nagy mértékben kihat a jelenükre is, amikor évtizedekkel később úgy alakul az életük, hogy mégiscsak fel kell gombolyítaniuk az igencsak szövevényes ügy szálait.  A vicces az egészben az, hogy McConaughey karaktere pont azt csinálja, amiért parodizálni szokták: filozofál az élet nagy kérdéseiről, csakhogy zseniálisan csinálja..

Forrás: HBO

 

Csillagok között (2014)

Christopher Nolan sci-fijét sokan ma már a műfaj egyik legjobbjának tartják, bár a bemutató idején még megoszlottak a vélemények. A közeli jövőben a Föld egyre pusztul: a készletek kiapadóban, lakóit pedig a kihalás veszélye fenyegeti. Mindebbe nem mindenki hajlandó belenyugodni. Egy csapat tudós felfedezi az űrutazás forradalmian új módját, miszerint egy féreglyuk segítségével az ember olyan távolságra is eljuthat, ahova eddig még sosem. Egy kis csapat Joseph Cooper (Matthew McConaughey), a NASA egykori pilótája vezetésével elindul a történelem legfontosabb és legveszélyesebb útjára. Űrhajójukkal túl akarnak jutni a galaxis határán, hogy megtudják: lehet-e jövője az embernek valahol a csillagok között, a kérdés, hogy nem túl későn érnek-e oda. McConaughey itt minden értelemben vezéregyéniség lehet – és él is a lehetőséggel.

Forrás: InterCom

 

Mielőtt meghaltam (2013)

Matthew McConaughey és Jared Leto is Oscart kapott a megrázó drámában nyújtott alakításért – ki gondolta volna, hogy két évtizednyi vajúdás után született meg a film? A Mielőtt meghaltam Tom Woodroof valós történetén alapul, és Craig Borten forgatókönyvíró még 1992-ben kezdett el interjúzni az események szereplőivel, majd a film forgatókönyvét legalább tízszer átírta. Számos stúdiót felkeresett,

de azok mind elutasították, mert kerülni akarták az AIDS-esekről szóló drámákat.

Úgy vélték, hogy a 90-es évekre elég is volt a Tom Hanks és Denzel Washington főszereplésével készült Philadelphia. Amikor végre úgy tűnt, elkészülhet a film, volt idő, mikor Woody Harrelson és Ryan Gosling kapta volna a főszerepeket, ám végül az ezzel a karrierjét is megújító, és a közönséget lenyűgöző McConaughey játszhatta el a Mexikóból az USA-ba hatékony gyógyszereket becsempésző, AIDS-beteg villanyszerelőt.

Forrás: Pro Video Film & Distribution Kft.