Íme a színészek, akik úgy beleolvadtak filmbéli szerepükbe, hogy akár az utcán is össze lehetett volna őket keverni az általuk megformált hírességgel.
Szinte fel sem lehet ismerni Billy Zane-t a Waltzing with Brando című életrajzi filmhez érkezett képeken és előzetesben, ahol a színész a legendás Marlon Brando szerepébe bújik. A film Az utolsó tangó Párizsban (1972) és A keresztapa (1972) forgatása tájékán játszódik, amikor Brando épp azt tervezgette, hogy Bernard Judge építésszel közösen létrehoz egy önfenntartó települést Tahiti szigetén. Így mindkét emlékezetes film kulisszatitkaiba beleshetünk: a legutóbb megjelent képen például Don Corleone szerepében láthatjuk Billy Zane-t Marlon Brando szerepében, az eheti előzetesben pedig még inkább átjön a kísérteties hasonlóság.
Nem Zane az egyetlen színész, aki döbbenetes átalakuláson, sminkelésen-maszkoláson esett keresztül, mire szinte kiköpött mása lett annak a hírességnek, akit eljátszott. Cikkünkben összeszedtük azokat az életrajzi filmekben játszó színészeket, akiket szinte lehetelenség volt megkülönböztetni karakterüktől – a végén pedig szót ejtünk azokról is, akik egyáltalán nem úgy néztek ki, ahogy a történelmi hűség megkívánta volna.
Az idén pont 100 éve született Marlon Brando életéről korábban ebben a cikkben foglaltunk össze 10+10 érdekességet:
1924. április 3-án született a legendás amerikai színész, aki 2004 óta nincs közöttünk. Emlékezzünk rá 10 komolyabb és 10 kevésbé komoly információval az életéről!
Tovább1. A királynő (2006): II. Erzsébet szerepében Helen Mirren
Helen Mirrennek nem volt szüksége hajmeresztő maszkokra, sminkekre, vagy testi átalakulásra ahhoz, hogy II. Erzsébet királynő tökéletes mása legyen Stephen Frears 2006-os életrajzi drámájában. Mirren korban és kinézetben is közelített ekkorra az uralkodó 1996-os énjéhez – ekkor játszódik a film. Elég volt megtanulnia Erzsébet manírjait, jellegzetes gesztusait és mozgáskultúráját ahhoz, hogy teljesen eltűnjön a szerepben.
2. Malcolm X (1992): a címszerepben Denzel Washington
Denzel Washingtonnak szintén elég volt csupán egy frizura és egy szemüveg, hogy a megszólalásig hasonlítson a polgárjogi aktivistára Spike Lee 1992-es életrajzi filmjében. A siker nem is maradt el, bár ez már inkább Washington színészi nagyságának köszönhető: a Malcolm X-et azóta is az egyik legemlékezetesebb életrajzi filmként tartják számon, Washington pedig alakításáért Oscar-jelölést kapott: kisebb botrány is kerekedett abból, hogy az arany szobrocskát végül Al Pacino vitte el helyette az Egy asszony illatáért.
3. A két pápa (2019): Ferenc pápa szerepében Jonathan Pryce
Jonathan Pryce alapjáraton is annyira hasonlít Ferenc pápára, hogy már a szerep elvállalása előtt is születtek mémek az egyházfő és a színész közel ugyanúgy szabott fizimiskájáról. Nem is csoda, hogy a film premierjének környékén Pryce azt nyilatkozta, hogy “sorsszerű” volt számára, hogy elvállalja a szerepet. Fernando Meirelles filmjében még Anthony Hopkins is emlékezeteset alakít XVI. Benedekként, az egyházi díszbe öltözött Pryce-t viszont akár még a való életben is össze lehetne keverni Ferenccel.
4. All Eyez on Me (2017): Tupac Shakur szerepében Demetrius Shipp Jr.
Az All Eyez on Me-t valószínűleg senkinek nincs kedve újranézni: Benny Bloom életrajzi filmje még relatíve hosszú, 140 perces játékideje alatt sem volt képes emlékezetes portrét festeni Tupac Shakurról, ráadásul a gyártás 40-45 millió dolláros költségvetését is alig tudta visszahozni. Emellett az is negatív sajtót csinált az alkotásnak, hogy Tupac exe, Jada Pinkett Smith azt nyilatkozta, hogy az alkotók nem túl hűen ábrázolták kettőjük kapcsolatát. Egyvalamire azonban nem lehetett panasz: a főszerepet játszó Demetrius Shipp Jr. tényleg lehetne Tupac ikertestvére, még ha karizmája sehol sincs a legendás rapperéhez képest.
5. Jimi: All is by My Side (2013): Jimi Hendrix szerepében André 3000
André 3000 eredetileg maga is zenészként futott be az Outkast nevű hiphop-formáció tagjaként, később pedig azt is bebizonyította, hogy színészként is megbízható teljesítményt nyújt (no meg – mindenki legnagyobb meglepetésére – fuvolaművészként is). A zenész gyökerek miatt azért is különösen alkalmas volt Jimi Hendrix szerepére, mert szinte csak egy afro paróka választotta el attól, hogy teljesen ugyanúgy nézzen ki, mint az elektromos gitár királya.
6. A rém (2003): Aileen Wuornos szerepében Charlize Theron
Charlize Theron modellként kezdte a karrierjét, de színésznőként egyáltalán nem idegenkedett attól, hogy kemény munka árán elcsúnyítsa magát, ha a szerep megkívánta. Patty Jenkins filmjének forgatása előtt a színésznő 14 kilót hízott, hogy eljátssza a prostituáltból lett sorozatgyilkos szerepét, a kamerák előtt pedig borotvált szemöldökkel, egész arcát elcsúfító műállkapocsban jelent meg. Megérte, hiszen alakításáért Oscar-díjat kapott, Roger Ebert kritikus pedig azt írta róla: “az egyik legnagyszerűbb alakítás a mozi történetében”. Ráadásul nem ez volt Theron egyetlen szerepe, amely miatt a dél-afrikai színésznő teljesen felvette karaktere kinézetét: a 2019-es Botrányban Megyn Kelly konzervatív amerikai tévéshez is szinte tökéletesen hasonult.
7. Frida (2002): Frida Kahlo szerepében Salma Hayek
Salma Hayeket csak jelölték, a film sminkesei viszont meg is kapták jól megérdemelt Oscarjukat a 2002-es életrajzi filmért, amely a szürrealista mexikói festő életét és szerelmeit mutatja be. Hayek ráadásul nemcsak kinézetével, valamint gesztusaival tette magáévá a szerepet, hanem a súlyos, egész életét meghatározó baleseten átesett festő folyamatos fizikai szenvedését is testközelből, hihetően adta át.
8. I’m Not There: Bob Dylan életei (2007): Bob Dylan/Jude Quinn szerepében Cate Blanchett
Todd Haynes zenés filmje azért különleges, mert élete különböző pontjain más és más színészek játsszák el benne Bob Dylan, illetve különböző alteregóinak szerepét: Christian Bale, Richard Gere, Ben Whishaw, Heath Ledger és Marcus Carl Franklin szintén megjelennek. Blanchett karakterét Jude Quinnek hívják, és nő létére ő az, aki kinézetre is kísértetiesen megidézi az azóta Nobel-díjas énekest a film egyik szegmensében, amely egy karrierválságba került sztárelőadó történetét meséli el.
9. Alelnök (2018): Dick Cheney szerepében Christian Bale
Az Alelnök nem tartozik sem Christian Bale, sem Adam McKay rendező legjobb filmjei közé, ám a színész brutális átalakulása az USA volt alelnökévé, Dick Chaney-vé mindenképp megér néhány szót. Bale korábban is bevállalta, hogy vagy lead (A gépész - 2004), vagy magára vesz (Batman: Kezdődik - 2005) jópár kilót egy-egy film kedvéért, így az Alelnök forgatása előtt már külön ügyelt arra, hogy táplálkozási szakember segítségével, a lehető legkevésbé egészségkárosító módon hízzon. Így is sikerült azonban felszednie 18 kilót, és a sminkesek munkája után úgy gonoszkodott Cheney-ként, mintha a valódi alelnököt látnánk a Fehér ház színfalai mögött kavarni a büdöst. Bale azóta arról beszélt, hogy többször már nem vállal be ilyesmit, mivel állítása szerint a Cheney szerepéhez felszedett kilókat a forgatás után minden korábbinál nehezebb volt ledolgoznia.
10. American Crime Story - Az O.J. Simpson-ügy (2016): Christopher Darden szerepében Sterling K. Brown
A Netflix minisorozatában számos remek színész kelti életre a hírhedt O.J. Simpson-ügy legismertebb arcait: a focistából lett színészből lett vádlottat a túl sok fizikai hasonlósággal nem bíró Cuba Gooding Jr. formálja meg, de emlékezetes még Sarah Paulson Marcia Clarkként, vagy John Travolta Robert Shapiróként. Senki sem passzol viszont jobban, mint Sterling K. Brown az O.J. ellen fellépő ügyész, Christopher Darden szerepében, aki az Emmy-kaliberű színészi játék mellett azzal is büszkélkedhetett, hogy egy-egy fotó alapján gyakorlatilag lehetetlen megkülönböztetni őt az ügyésztől.
Ahol nem a kinézet számított
Akadnak olyan életrajzi ihletésű filmek és sorozatok is, ahol a színész és a valós karaktere közötti hasonlóság kimondottan nem része az alkotói szándéknak, vagy ahol a készítők célba veszik a hasonlóságot, csak épp felsülnek a megvalósítással. Ez nem jelenti rögtön azt, hogy a végtermék törvényszerűen rossz lesz, mint ahogy egy szinte ugyanúgy kinéző színész szinte ugyanolyanra maszkírozása sem garantálja egy-egy életrajzi dráma minőségét.
Íme néhány szereposztás, ahol nem a külső volt a fontos:
- Michael Fassbender egyáltalán nem hasonlít Steve Jobsra, viszont Danny Boyle 2015-ös filmjében így is hitelesen játszotta a techmogult.
- VIII. Henrik valószínűleg nagyon boldog lett volna, ha élete vége felé bármennyire is hasonlított volna a Tudorokban őt alakító Johanthan Rhys Meyers-re, ugyanis az angol király hírhedt túlsúlya már nem jelent meg a vásznon.
- Clint Eastwood és csapata mindent megtett, hogy Leonardo Dicaprio egy kicsit is úgy nézzen ki, mint J. Edgar Hoover, az FBI alapítója, de a 2011-es életrajzi film maszkjai és sminkjei visszanézve inkább kínosnak tűnnek.
- A legnagyobb showman (2017) alkotóit nem nagyon zavarta a történelmi hűség: ezért kaphatta Hugh Jackman a cirkuszi vállalkozó, P. T. Barnum szerepét, akiből már első pillantásra is hiányzik az ausztrál sztár sármja és karizmája.
- Az American Crime Story harmadik évadában a készítők eldöntötték, hogy akkor is Bill Clintonra szobrászkodják Clive Owen arcát, ha ehhez a világ összes sminkjét és latexét fel kell használniuk. Az eredmény bármilyen szögből nézve borzalmas lett.