Így utaztak hamisított vonatjegyekkel Nyugatra a magyar fiatalok.
A Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztiválon mutatkozott be Csáki László első egész estés animációs filmje, a Kék Pelikan, amely 2024 első felében érkezik a hazai mozikba.
A valós eseményeket feldolgozó mozifilm első képsorai azonnal visszarepítik a nézőket a kilencvenes évekbe – egészen pontosan abba az időszakba, amikor a rendszerváltást követően leleményes fiatalok kék Pelikan indigóval hamisított vonatjegyekkel utaztak Nyugatra, és ezt mások számára is lehetővé tették.
Csáki László, a Magyar Filmszemlén és a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon többször díjazott, Balázs Béla-díjas író-rendező éveken át készített interjúkat olyan érintettekkel, akiknek az életére sorsfordító hatást gyakoroltak azok a nemzetközi utazások, melyeket hamisított vonatjegyekkel tettek. A film az ő történeteik humoros, rendszerkritikus és heistfilmes elemeket felvonultató, magyar slágerekkel teli feldolgozása – méghozzá Magyarországon egyedülálló módon animációs dokumentumfilm formájában. A Kék Pelikan a valós – saját hangjukon megszólaló – szereplők mellett olyan színészek tolmácsolásában meséli el a történteket, mint Lévai Norman, Tegyi Kornél, Kenéz Ágoston, Börcsök Olivér, Rujder Vivien, Olasz Renátó, Thuróczy Szabolcs, Csőre Gábor, Trokán Nóra és Csoma Judit, a zenei aláfestést pedig ismert magyar kultzenekarok biztosítják, mint például a Bonanza Banzai, a Kispál és a Borz vagy a Hiperkarma.
A tallinni premier után több elismerő kritika is született. „A történetet [a film] elsősorban hanginterjúk segítségével meséli el, melyeket rajzanimáció és élőszereplős Super 8-as filmrészletek egészítenek ki, melyek a briliáns vágásnak köszönhetően tökéletesen illeszkednek az animációs anyaghoz. Ez utóbbi élénk és színes palettát használ, öröm nézni” – írta a Dirty Movies szerzője.
– jellemezte a Kék Pelikant a Cineuropa cikke.
A film írója és rendezője Csáki László, producere Felszeghy Ádám és Kázmér Miklós. Az operatőr Horváth Árpád, a vágó Szabó Dániel, a zeneszerző Tövisházi Ambrus és Preiszner Miklós. A film a Nemzeti Filmintézet támogatásával az Umbrella Entertainment Kft. produkciójában és Temple Réka koproducer jóvoltából a Cinemon Entertainment koprodukciójában készült.