Bőrpofa sztoriját egy valódi sorozatgyilkos rémtettei ihlették, a 2003-as remake-et betiltották Ukrajnában.
VIGYÁZAT! FELKAVARÓ TARTALOM!
1. Valódi sorozatgyilkos rémtettei ihlették Bőrpofát
Ed Gein, más néven „a plainfieldi mészáros”, avagy „a plainfieldi ghoul” egy hírhedt amerikai sorozatgyilkos volt, aki több fiktív filmes szörnyeteget is megihletett, többek között A bárányok hallgatnak nők bőréből ruhát varró sorozatgyilkosát, Buffalo Billt és A texasi láncfűrészes mészárlás famíliáját (ebben a Port-cikkben részletesebben is írtunk róluk).
Ed Gein borzalmas tettei több fiktív sorozatgyilkos alakját ihlették, ahogy valódi ördögűzések is kiváló filmek alapjául szolgáltak. Vigyázat, felkavaró tartalom!
TovábbEd Gein az apja, az anyja és a testvére halála után (utóbbival valószínűleg ő végzett, balesetnek álcázva) zárkózott lett, a házukban csupán a konyhát és egy kis szobát tartott meg magának. Kannibálokról olvasott újságcikkeket, sírokat fosztogatott, és emberi maradványokból használati tárgyakat fabrikált magának otthonra. 1957-ben tartóztatták le, miután eltűnt a plainfieldi szerszámbolt eladónője, Bernice Worden, akinek a testét végül Ed Gein pajtájában találták meg. A nő lábánál fogva lógott lefelé, megkötözték, lefejezték és az ágyékától kezdve felhasították a torzót. A fejét és a szívét a házban találták meg a rendőrök. Emellett csontok, levágott orrok és fejek, kimetszett női nemi szervek kerültek elő, továbbá néhány borzalmas tárgy: arcból és csontokból készített lámpa, emberbőrrel bevont székek, koponyából készített tálak, emberbőrből varrt zoknik, lenyúzott női arcbőrből készült maszkok... Gein végül 77 évesen, 1984-ben halt meg egy elmegyógyintézetben, de a plainfieldi temetőben jelöletlen helyen nyugszik, mivel az első sírját apránként elhordták szuvenírnek a horrorrajongók.
2. Ez volt Michael Bay saját cégének legelső filmje
A gigaköltségvetésű blockbustereken edződött neves rendező és producer 2001-ben direkt azzal a céllal hozta létre a Platinum Dunes nevű cégét, hogy alacsony költségvetésű filmek gyártásával keressen sok pénzt. Az első nagy dobásuk az 1974-es A texasi láncfűrészes mészárlás remake-je volt, amelyet később az 1979-es A rettegés háza (Amityville horror) új verziója, valamint a Péntek 13 és a Rémálom az Elm utcában remake-jei követtek.
3. Eredetileg nem is Jessica Biel lett volna a főszereplő
Michael Bay-ék elképzelése szerint a film flashbackben mesélte volna újra a klasszikus '74-es horrort, és Marilyn Burns színésznő, aki az eredeti A texasi láncfűrészes mészárlásban menekült Bőrpofa elől, maga is visszatért volna az idős Sally Hardesty szerepében. A fiatal Sallyt az eredeti elképzelések szerint Kirsten Dunst vagy Katie Holmes alakította volna, de Jessica Alba is a nagy esélyesek között volt.
4. A '74-es A texasi láncfűrészes mészárlás több stábtagja is visszatért volna
A film előkészületeinek első szakaszában az eredeti film készítői, Tobe Hooper és Kim Henkel írták volna meg a forgatókönyvet – de végül Scott Kosar szkriptje alapján indult el a munka. Az 1974-es film operatőre, Daniel Pearl viszont ténylegesen is csatlakozott a stábhoz, sőt, ő volt az, aki rábeszélte Marcus Nispelt, hogy igenis vállalja el a rendezést, és ne azt hajtogassa folyton, hogy remake-t forgatni A texasi láncfűrészes mészárlásból „istenkáromlás”.
5. Menet közben lecserélték a Bőrpofát alakító színészt
A film láncfűrésszel gyilkoló főgonoszát eredetileg Brett Wagner alakította. Ő azonban
már az első napon kórházba került hőguta miatt, majd kirúgták, mert hazudott a stábnak a fizikai képességeiről,
és nem bírta rendesen megcsinálni a rábízott feladatokat (végül egyedül a kalapácsos gyilkossági jelenetben látható a filmben). Ekkor hívta fel Michael Bay Andrew Bryniarskit, aki szerepelt a Pearl Harborban is, és jó barátságban maradtak a forgatás után. Ő végül Bay karácsonyi buliján kötélnek állt, és elvállalta a szerepet, de komoly hízókúrának kellett alávetnie magát, hogy 135 kiló fölé terebélyesedve hitelesen eljátszhassa a nagydarab, bumburnyák Bőrpofát.
6. A filmet betiltották Ukrajnában
Az ukrán Kulturális Minisztérium rendeletben közölte, hogy a 2003-as A texasi láncfűrészest nem játszhatják a mozik, és dvd-n sem lehet árulni.