Daniel Craig, Liev Schreiber és Jamie Bell filmjét nem a történelmi hűsége miatt szeretjük. Érdekességek az Ellenállókról, amit ma este meg is nézhetsz a tévében.
1941-ben, a vészkorszak idején a Bielski fivérek partizáncsoportot alapítottak a lengyel-belorusz határvidéken, és állítólag összesen 1200-an találtak náluk menedéket. A megtörtént események alapján Edward Zwick készített filmet Daniel Craig, Liev Schreiber és Jamie Bell főszereplésével.
- Zwick már 1999-ben elkezdte írni a film forgatókönyvét, miután megszerezte a Nechama Tec könyvének megfilmesítési jogait. Az ötlet valójában már korábban felmerült benne, amikor elolvasta Zus Bielski (1912 - 1995) nekrológját a The New York Times-ban.
- A filmet egy távoli, erdős litvániai területen forgatták. Az alkotók úgy érezték, hogy azzal, hogy 150-200 kilométerre forgatnak a tényleges helyszínektől, hitelessé teszik a filmet. Néhány helyi statiszta a Bielski partizánok által megmentett zsidó családok leszármazottai közül került ki.
- A nyitójelenetben látható falu valójában egy skanzenszerű múzeum Litvániában, amelyet még a szovjet időkben hoztak létre. A múzeum egyes belső falait matt fényű bevonattal kellett lefesteni, hogy a művér ne tegye tönkre.
- A filmben szereplő nyírfaerdő helyszínét a Google Earth segítségével találták meg.
- Egy alternatív nyitójelenetben az idős Tuvia, akit Daniel Craig öregítő sminkben játszik, a mai New Yorkban látható a fiával. A jelenetet leforgatták, de a rendező kivágta. Ezt azzal indokolta, hogy szerinte "túl szép" lenne a film többi részének realizmusához és brutalitásához képest.
- A valódi Asael Bielski a filmben ábrázolt események idején harmincas éveiben járt, míg Jamie Bell - aki Asaelt alakítja - a húszas évei elején.
- A tárgy, amelyet Bielskiék elhoznak a házukból, egy mezuzah, egy pergamendarab, amelyet a zsidó házak ajtókeretére szokás erősíteni, hogy teljesítsék a micvát (bibliai parancsolatot), miszerint "házad ajtófélfájára" fel kell írni a Sémá szavait. A pergamenre a Tóra meghatározott héber versei vannak felírva. Ezek a versek alkotják a "Sémá Jiszráél" zsidó imát, amely a következő mondattal kezdődik: "Hallgass, Izráel, az Úr a mi Istenünk, az Úr egy."
- A revolver, amelyet Craig karaktere a film elején a barátságos farmertől kap, egy 11 mm-es francia hadseregbeli M1873-as revolver. Lőszert találni hozzá szinte lehetetlen lett volna a film forgatásának idejére és helyszínére.
- A film vége felé megjelenő német harckocsi egy Panzer III replikája, amelyet egy svájci Panzer 61-es harckocsi átalakításával hoztak létre. Korábban az Ellenség a kapuknál (2001) című filmben használták.
- A "Németország megszállja Fehéroroszországot" felirat után egy felvétel látható a hídra behajtó járműoszlopról. Ez egy részlet a náci háborús filmhíradóból 1939 szeptemberéből. Adolf Hitler látogatását mutatja be a meghódított lengyel Gdynia városában, Lengyelország második világháború előtti legnagyobb katonai és kereskedelmi kikötőjében. Pontosabban azt a pillanatot, amikor Hitler kabrió autója átmegy a felüljárón a város kikötői részébe vezető úton.
- A filmet Oscar-díjra jelölték a legjobb eredeti filmzene kategóriában James Newton Howard filmzenéjéért.
- A 32 millió dolláros költségvetéssel készülő film végül 52 millió dollárt hozott a mozikban.
Történelmi pontatlanságok
- Az egyik jelenetben elhangzik, hogy a Bielski partizánok között tífuszjárvány alakulhat ki, és a fertőzés kezeléséhez ampicillinre van szükség – de az ampicillint csak 1958-ban fedezték fel.
- Ha lehet hinni Dalia Ofer és Lenore Weitzman könyvének (Women in the Holocaust), a valóságban Bielskiék kevésbé voltak egyenlőségelvűek, mint ahogy azt a film sugallja, és hogy "a harcosok a nők közül választhattak először szexuális partnereket." Zwick azzal reagált a kritikára, hogy az Ellenállók nem a jó és a rossz közötti harc egyszerű története, mondván:
- Nechama Tec, akinek a könyvén a film alapul, azt nyilatkozta, hogy kezdetben sokkolta a film, különösen az intenzív csatajelenetek, köztük a német tankkal való harc. Ezek a valóságban soha nem történtek meg, mivel a partizánok igyekeztek elkerülni a nyílt harcot, és a túlélésre koncentráltak. Ennek ellenére, miután többször is megnézte a filmet, azt mondta, hogy "egyre jobban tetszik neki."
- Zwick a fiktív tankjeleneteket kifogásoló kritikákra azzal reagált, hogy Hitler valóban küldött az erdőbe két német hadosztályt, hogy keressék meg a partizánokat, de nem tudták megtalálni őket.
- A Gazeta Wyborcza nevű lengyel lap hat hónappal a film bemutatása előtt arról számolt be, hogy "a [Bielskiéket] dicsőítő filmről szóló hírek felháborodást keltettek a lengyel történészek körében", akik Bielskiéket "zsidó-kommunista banditáknak" nevezték. A szerző megjegyezte, hogy a film "többször eltért a valóságtól", többek között a háború előtti Nowogrodeket fehérorosz városként ábrázolta, ahol "senki sem beszél lengyelül", "csak jó szovjet partizánok és rossz németek vannak", és "a lengyel partizánok teljesen hiányoznak a filmből."
Via: IMDb