A botanikai illusztráció a növények formáinak, színének, textúrájának és részleteinek ábrázolását jelenti. Ezeknek az illusztrációknak az aranykora 1750 és 1870 közé tehető, amikor egy görög botanikus, Pedanius Dioscorides elkészített, illetve illusztrált egy könyvet: a De Materia Medica-t. Ez a könyv segített akkoriban a növényfajok gyógyászati célú azonosításában.
Később a botanikai illusztrátor szakma egy külön művészeti ággá nőtte ki magát, és egy igazán tiszteletben tartott hivatás lett. Az előadásokon érdekes történeteket ismerhetnek meg az érdeklődők az ókortól napjainkig fellelhető egyes növények és virágok szimbolikájáról, orvosi és gyógyításban betöltött szerepéről.
A márciusi előadás egészen az ókori egyiptomi kertek ábrázolásáig tekint vissza, amelyek meghökkentő részletességgel számolnak be az akkor használt gyógynövényekről, virágokról. A papiruszokon és sírokban fennmaradt ábrázolások a mai napig tökéletes információkkal szolgálnak. Az ókori egyiptomiak, görögök pontosan lejegyezték az általuk ismert gyógynövényeket, gabonafajtákat, gyümölcsfákat, virágokat és árnyalt képet kaphatunk a fogyasztásra nevelt növényekről is. Fontos volt számukra az afrozidiákumként ismert növények hatása, szimbolikája. Megtudhatjuk, milyenek voltak az ókori virágoskertek, milyen növényeket helyeztek a múmiákra, hogyan öntöztek? Kitekintünk az arab, a kínai, az indiai ókori gyógynövényhasználatokra is.
Közreműködik: Vészabó Noémi - Leonardo da Vinci-díjas festőművész
Író, a Magyar Írók Egyesületének tagja, Zsigmond Márta-Médiadíjas szerkesztő-műsorvezető, a MANK Magyar Alkotóművész Egyesület tagja
Az előadást követően a szervezők mindenkit várnak a kapcsolódó, Rajzműhely a palotában című workshopra is, amelyen kombinált jeggyel kedvezményesen tud részt venni.