A kommunista totalitarizmus lengyel áldozatairól március 1-jén, a Kiátkozott Katonák Nemzeti Emléknapján emlékeznek meg Lengyelországban. A budapesti Lengyel Intézetben ebből az alkalomból az egyik legkiemelkedőbb lengyel katonai vezető, a Rendíthetetlenek tábornoka, August Emil Fieldorf „Nil” alakja kerül bemutatásra a tudományos és szélesebb közönség számára egyaránt.
A vendégeket köszönti: Joanna Urbańska, a Lengyel Intézet igazgatója
Bánk Barbara, a Nemzeti Emlékezet Bizottság tagja
Meghívott előadók: Tadeusz Płużański és Stanisław Płużański lengyel történészek
Kiátkozott, vagy ahogy egyre gyakrabban Rendíthetetlen Katonáknak nevezik ma Lengyelországban a földalatti függetlenségi mozgalom bebörtönzött, megkínzott, sok esetben kivégzett katonáit, antikommunista ellenállóit. Tevékenységüket a Lengyel Népköztársaság 1989-ig bűncselekménynek minősítette. Történetük ma az önrendelkezésért folytatott harc, a bátorság és a szabadságvágy szimbóluma.
August Emil Fieldorf (fedőneve Nil) tábornokot 70 évvel ezelőtt, 1953. február 24-én gyilkolta meg a sztálinista terrorapparátus. Fieldorf Lengyelország egyik ikonikus hőse: ️1918-ban legionistaként részt vett a függetlenség kivívásában, 1919-1921 között végigharcolta a lengyel-szovjet háborút, a második világháború során pedig alapítója és parancsnoka volt a Honi Hadsereg diverziós (elterelő) műveletekért felelős „Kedyw” egységének. A háború végén inkognitóban szovjet fogságba esett, majd az uráli lágerből való hazatérése után 1948-ban a partizánoknak felajánlott amnesztiát elfogadva jelentkezett a kommunista hatóságoknál. Az állambiztonságiak azonban letartóztatták, végül számos társához hasonlóan koncepciós perben halálra ítélték. A hírhedt varsói Rakowiecka utcai börtönben akasztással végezték ki.
A korlátozott számú férőhely miatt az esemény regisztrációköteles.