Egyéb

Madách program | Egy fiatal tiszt karrierje

Borbély Richárd színész
Magyar Nemzeti Múzeum
2022. április 05. (kedd) 16:00 - 23:59
Ár: 3300 Ft, kedvezményes: 2800 Ft

Helyszín:

Magyar Nemzeti Múzeum
1088 Budapest, VIII. kerület, Múzeum körút 14-16.

A Magyar Nemzeti Múzeum rendhagyó tárlatvezetésének vendége a Madách Színház művésze, Borbély Richárd, aki előtt nagy feladat áll. A színpadon egy olyan fiatalembert kell életre keltenie, akinek nemcsak "családi örökségét", de a magyar szabadságharc súlyát is hordoznia kellett a legnehezebb időkben. Kazinczy Lajost tizenötödikként végezték ki Aradon. Vajon milyen lehetőségek álltak 170 évvel ezelőtt egy fiatal, életerős katonatiszt előtt? Dicső karrier és rajongó hölgyek koszorúja? Jöjjenek, és minderre választ kaphatnak!


Egyedülálló programsorozattal mutatkoznak be a Madách Színház művészei a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az április 22–24. között debütáló, a szabadságharc eseményeiről szóló „A tizenötödik” című musical színészei márciustól júniusig számtalan alkalommal tartanak rendhagyó tárlatvezetést, melyhez a hátteret a múzeum szakemberei adják. Jegyek az előadásra és a tárlatvezetésekre már elérhetők az intézmények honlapjain.


A tizenötödik című musical az 1840-es évek történetét, illetve az 1848–49-es szabadságharcot meséli el. Milyen volt az élet a reformkorban egy arisztokrata számára vagy egy köznemes számára? Milyen volt megélni a március 15-i eseményeket, majd a szabadságharc kitörését? A különleges tárlatvezetések célja nemcsak egyszerűen a szabadságharc részleteinek feltárása, hanem azoknak az embereknek a megismertetése, akik fontos szereplői voltak az eseményeknek. A programok a kiállításban zajlanak, Petőfi kokárdája, honvéd egyenruha, Görgei Artúr egyenruhájának hiteles rekonstrukciója vagy Batthyány Lajos kivégzéskor viselt mellénye mellett.


A tárlatvezetések összességében egy teljes korrajzot adnak, bemutatva a legfontosabb szereplők – mint például Kazinczy Lajos, Görgei Artúr – életét, sorsát, tetteinek mozgatórugóit. A művészek mesélnek a karakterük megformálásához kapcsolódó érzéseikről, kulisszatitkokról, míg a tárlatvezetők minderre reagálva elmagyarázzák, mi miért történt úgy, ahogy. A közvetlen hangulatú programok során a látogatók kérdezhetnek maguktól a szereplőktől, és beszélgethetnek színházról, érzésekről, történelemről.