HAGYOMÁNY ÉS ÚJÍTÁS a GRIMM-MESÉK ILLUSZTRÁCIÓIBAN
A Grimm-meséket a megjelenésük óta nagyon sok szempontból vizsgálták, kultikus-szakrális gyökereiket, vallás- és mitológiatörténeti összefüggéseiket, társadalomlélektani hátterüket feltárva, lélektani mozgatórugóikat és pedagógiai hatásukat kutatva. Jelen beszélgetés középpontjában az illusztrációk állnak: éppen kétszáz éve, 1820-ban Amszterdamban jelent meg a "Kinder- und Hausmarchen" első, gazdagon illusztrált kiadása, amit azóta megszámlálhatatlanul sok illusztrációs változat követett. Épp a mesék archetipikus megformáltsága miatt lényegi kérdés, hogy a hozzájuk társuló képek mit és hogyan emelnek ki. A mesék esetében a képek lényegi módon képesek a szövegekben új értelmezési hangsúlyokat teremteni.
RÉSZTVEVŐK:
Szekeres Nikoletta irodalomtörténész
Csányi Dóra Csimota Gyerekkönyvkiadó vezetője
Paulovkin Boglárka illusztrátor
Az online beszélgetést Révész Emese művészettörténész moderálja. A program a Deák17 Galéria Facebook oldalán követhető, később visszanézhető a YouTube csatornáján.
Az esemény az Élt egyszer egy... című időszaki tárlatunkhoz kapcsolódik. A kiállítás szeptember 11.és október 22. között tekinthető meg a Galériában.