Csodák vándorai fotókiállítás egy idáig többnyire ismeretlen, rejtett jelenséget és egyben egyedülálló kulturális örökségünket, a magyarországi nemzetközi zsidó zarándoklatok világát mutatja be, a jelenség univerzális, spirituális tartalmaira fókuszálva, a többségi társadalom nézőpontjából, kifejezetten a nagyközönség számára.
„Én azért jöttem, mert Te itt vagy, hogy Mi legyünk.”
Akár a fenti mondat is lehetne, a fotókiállítás mottója, hiszen a képek készítője keresztény emberként egy belső sugallatra döntött úgy, hogy felkeres egy haszid zsidó zarándoklatot. Információk híján előzetes elképzelés nélkül indult útnak, így az ott tapasztaltak a meglepetés varázsával hatottak rá. A rácsodálkozó látásmódjának szellemisége, az egybegyűltek lelki közösségével harmonizálva tette tiszteletét a létezés élményét ünneplő elmélyülésben. Ahol az együttlét aurájában megszülető „VAN”, a mindenkori kultúrák ideáljaival azonos teremtő erők üzenetét várja. A létrejött üzenet az emberiség felé szóló érzés, amely a fotók által most másoknak is használható kincsé lényegült át.
Az események kívülről érkező belső szemlélője által a zsidó zarándoklatok univerzális, emberi tartalma kerül a magyar közönség felé közvetítésre a kiállításon keresztül, újszerű kapcsolódást kialakítva ezzel a hagyományban élő, szinte ismeretlen közösség és a nagyobb fogyasztói társadalom között. A nem-zsidó szempontból bemutatott élő haszid tradíció a magyar kulturális örökség részeként értelmezve jelenítődik meg a Csodák vándorai kiállításon, a tisztelet hangján szólva a spiritualitásban élő és múltját mély odaadással ápoló kicsi közösségről.
Hozzászólások