Kiállítás

Péli Tamás: Közösen kihordani

Budapesti Történeti Múzeum - Vármúzeum
2021. június 09. (szerda) - 2021. szeptember 26.

Helyszín:

Budapesti Történeti Múzeum - Vármúzeum
1014 Budapest, I. kerület, Szent György tér 2.

Péli Tamás Születés című hatalmas alkotása több tekintetben is páratlan jelentőségű mű. A megközelítőleg 41 négyzetméteres, pozdorjalapra festett pannót Péli Tamás 1983-ban fejezte be, tanítványai – köztük Szentandrássy István – közreműködésével. A Születés a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tanács megrendelésére készült, és az egykori tiszadobi Andrássy kastélyban működő Gyermekváros néven ismert gyermekotthon ebédlőjének falára került. A kastély szállodává alakítása során, 2011-ben a pannót eltávolították, és négy darabra bontva a nyíregyházi Jósa András Múzeumba szállították. A múzeum folyosóján állt lefedve – biztonságos körülmények között, de láthatatlanul.


Az OFF-Biennále és a Budapesti Történeti Múzeum közreműködésével megvalósuló Közösen kihordani című kiállítás célja nem csak a pannó láthatóvá tétele, hanem hogy a kép bekerüljön a nyilvános – beszélgetések és értelmezések során létrejövő – közösségi térbe.


Péli Tamás Születés-pannóján több nagy, összefonódó elbeszélés alakjai kapcsolódnak egyetlen kompozícióba. A mű középpontja egy képzelt-megálmodott roma teremtésmítosz, melyet egyfelől a magyar roma történelem szimbolikus figuráin keresztül elbeszélt epizódok, másfelől egy újabb genezis – a formálódó magyar roma értelmiség – szereplői vesznek körül. A háromszoros születésben egy nép, egy történelmi elbeszélés és az alkotói által egy kultúra jön létre, s ennek a háromszoros teremtésnek a metszéspontja, manifesztációja Péli gigantikus műve.


A közös kihordás célja az is, hogy dialógust kezdeményezzünk a 2011 óta elraktározott mű végleges elhelyezéséről – egy olyan térben, ahol majd nem csak a festmény nyerheti vissza a művészettörténeti értékéhez méltó módon a láthatóságát és látogathatóságát, hanem az a történelmi-polgárjogi narratíva is, amelyet megtestesít, s amelynek egyben egyik alapító alkotása.

Hozzászólások