Kertész Edina Jóga Budán című könyvéről a szerzővel Kurucz Adrienn, a WMN főszerkesztő helyettese beszélget. Vendégek: Veszprémi Krisztina, Selvarajan Yesudian fordítója és Haich Péter, Haich Erzsébet unokaöccse.
A könyvről:
Az első magyar jógaiskola története az indiai Madrászból és a Haich család balatonvilágosi villájából indul. Yesudian és Erzsébet két egymás mellett futó életútja egy sorsszerű találkozáskor Budapesten fonódik egybe, az 1930-as években. A jómódú családból származó képzőművész és spirituális gondolkodó, Haich Erzsébet ekkor már az óegyiptomi misztika beavatott ismerője, aki teozófiai előadásokat is tart, a fiatal Yesudian pedig főiskolai hallgatóként a jógát népszerűsíti választott hazájában.
A második világháború árnyékában különleges vállalkozásba fognak: jógaiskolát alapítanak. Az órákat Erzsébet tágas és napfényes budai műtermében tartják, ahol professzorok, hercegek, munkások és művészek együtt végzik a fizikai ellenálló-képességet fejlesztő és a tudat összpontosítására szolgáló gyakorlatokat.
A háború éveit követően az új hatalom nem nézi jó szemmel a jógakör működését, így Erzsébet és Yesudian emigrációba kényszerülnek, a magyar jógaiskola megszűnik. Ám tanítványaik továbbra is titkos összejöveteleket tartanak, hogy követni tudják, amit a spirituális tanítótól és az indiai jógitól kaptak, a tudat legtisztább forrásához vezető utat, a jóga útját.
A szerzőről:
Kertész Edina magyar gyerekkönyvíró, szerkesztő és fordító. Neves magyar személyiségekről szóló könyveiben a kisebbeknek mesél, nagyobbaknak szóló gyerekkönyveiben a gyerekek és az online világ, az értékrendek ütközése foglalkoztatja.
A lány, aki szavakkal varázsolt című könyve 2021-ben elnyerte a könyvtárosok Fitz József-díját.
Két fiával Budapesten él.
14 órától Kertész Edina dedikál.
Linkek:
- 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál 2023. szeptember 28. - 2023. október 01.