A Tájak és zenéik tradicionális zenei sorozatban ezúttal a mezőségi Tóvidék Buza nevű településére kalauzolja a közönséget. Az idevalósi parasztasszonyok elsöprő erejű énekét első kézből, adatközlőktől hallhatjátok, a falu zenéjét azt jól ismerő zenészek idézik meg. Széki Soós János író pedig a koncerthez írt narrációjával kalauzol el benneteket a Tóvidék dombjai közé.
A koncert előtt 17:30-tól Gyűjtés és népdaltanulás a mezőségi Buza énekeseivel és Enyedi Ágnessel címmel beszélgetésen vehetnek részt az érdeklődők.
Szamosújvártól nagyjából egyórányi zötykölődős autóút vezet Buza falujába az Erdélyi Mezőség szívébe. E nagytáj sok települése bír olyan egyedülálló népzenei- és néptánckinccsel, ami méltán tette híressé ezeket a falvakat, gondoljunk csak a teljesség igénye nélkül Székre, a táncházmozgalom origójára, Magyarszovát szívfacsaró dallamaira, a visai, magyarpalatkai, vagy ördöngösfüzesi népzene lehengerlő dinamikájára. A tóvidéki Buza zenéje különleges helyet foglal el ebben a sorban, főképp az idevalósi parasztasszonyok elsöprő erejű éneke miatt, mely elsősorban az Eszterlánc zenekar lemezeinek szárnyán indult világhódító útjára. A Magyar Zene Házában az énekes adatközlők mellett a falu népzenéjét jól ismerő Salamon Ferenc és Kovács Márton prímások, Fekete Antal „Puma” kontrás és Bankó Sándor bőgős játéka idézi meg a hajdanvolt buzai zenekarok játékát. Széki Soós János író szintúgy a Mezőség szülötte. A koncerthez írt narrációja a műsor gondolati tengelye, amely elkalauzol bennünket Buzába, a Tóvidék dombjai közé.
„Amikor én legény voltam, beállítottuk a muzsikásokat egy évre! Minden vasárnap, amikor kijöttünk a templomból, volt nekünk egy táncházunk, oda gyülekeztünk össze, a fiatalok… Ott táncoltunk egész vasárnap. Amikor délután vecsernyére harangoztak, akkor a tánc megállott. Amikor kijöttek a templomból, táncoltunk tovább, egészen estig. Este mindenki hazament, a fiúk is, a leányok is, vacsoráltak, azután úgy nyolc-kilenc órakor megint összegyűltünk a táncházba. Táncoltunk, ameddig lehetett…” – Simon József buzai kántor visszaemlékezése a 20. század elejének táncmulatságaira.