Haydn: C-dúr szimfónia Hob. I:25
Mozart: D-dúr kürtverseny (Kv412)
Honegger: Szimfónia Nr. 2 H. 153
Mintha egy birka bégetne… – Jól van, szegény fószer! – Te büdös disznó! – Ó, fejezd most már be, könyörgök!” – Mozart ilyen, és ehhez hasonló élceket írt kürtművész barátjának a D-dúr versenymű zárótételének kéziratára, olasz nyelven. Mozart összesen négy kürtversenyt komponált, és mindegyiket a viccelődés címzettjének, Joseph Leutgebnek írta. A D-dúr koncert bár az egyes sorszámot viseli, mégis a legutolsó a sorban, ugyanis Mozart halálának évében, 1791-ben készült. A 2. tétel befejezetlen maradt, és a Requiemhez hasonlóan ezt is Mozart tanítványa, Franz Xaver Süssmayr egészítette ki. Több szempontból is kilóg a négy kürtverseny közül a D-dúr koncert: csak két tételből áll – szemben a megszokott háromtételes concerto-hagyománnyal –, és ez az egyetlen kürtverseny, amely nem Esz-dúr hangnemben íródott. Egyébként az 1700-as években – egészen a 19. század elejéig – nem a ma ismert kürtökön játszottak, hanem az úgynevezett natúrkürtökön. Ezen a hangszeren nem voltak szelepek, és szinte csak a természetes felhangsort lehetett rajtuk megszólaltatni.
A Haydn Fesztivál hagyományaihoz híven a 25. rendezvénysorozat nyitányaként Haydn 25. szimfóniája hangzik el. A C-dúr szimfónia az 1760-as évek elején készülhetett, és mivel nincsen benne különálló lassú tétel, csak három tételből áll.
A svájci származású Arthur Honegger Franciaországban született és főként Párizsban élt. A modernista-neoklasszicista zeneszerzőcsoport, a Hatok (Les Six) tagjaként tartották-tartják számon. Honegger 2. szimfóniáját 1937-ben rendelte meg egy svájci karmester, impresszárió, Paul Sacher; a művet végül 1942-ben mutatták be. Paul Sacher sok 20. századi zeneszerzőtől – többek között Bartók Bélától is – rendelt kompozíciókat a Bázeli Kamarazenekar számára. Honegger háromtételes vonószenekari darabja viharos, tragikus karakterű, csak a végén lép be a trombitaszólam.
Az idei Haydn Fesztivál nyitókoncertjén az elmúlt bő évtized egyik legtöbbet emlegetett fiatal trombitaművésze, Pálfalvi Tamás játszik a Budapesti Vonósokkal. Az 1991-es születésű hangszeres művész 2019 óta a Zeneakadémián is tanít.