a 90-es évek horvát-magyar underground találkozója
Bár Magyarország és a szomszédos országok alternatív zenei világa sokat adhat egymásnak, még mindig maradtak (újra) felépítendő hidak. 1999-ben a Kekere Aquarium nevű független horvát kiadó a magyarországi Trottel Records kiadóval közösen adott ki egy különös kazettás összeállítást „Jelačić Vs. Héderváry” címmel, amely a két ország underground avantgárd zenei szcénáját dokumentálta, és amely a történelem során talán az egyetlen szisztematikus kísérlet volt a két szcéna összekapcsolására. A válogatás megjelenése után 25 évvel már csak két zenekar maradt aktív, és az Inverted Spectrum Records összehozza őket egy különleges estére a Gödör klubban. A Šumski és a Kampec Dolores két olyan jellegzetes zenekar, akik évtizedek óta a helyi zenei szcénák élvonalában vannak, és most egy ritka alkalom keretében közös koncertet adnak Budapesten november 16-án.
ŠUMSKI:
Az 1991-ben Zágrábban alapított Šumski a kezdetektől fogva az alternatív színtéren megjelenő egyik legszokatlanabb zenekarnak számít, és a mai napig az egyik legjelentősebb alternatív együttes Horvátországban. A Šumski saját zenei tájképet hozott létre, tele kísérletekkel és váratlan elrendezésekkel, amelyen belül a krautrock, a világzene, a pszichedélia, az újhullám, az animációs filmzenék, a zaj, az avant-pop és az elektronika egyaránt helyet kapnak. A zenekar számos különleges névvel dolgozott együtt, mint például a Blurt szaxofonos Ted Milton és a Can énekes Damo Suzuki. A zenekar eddig 14 országban lépett fel és 6 albumot adott ki; a legutóbbi, „Kolobari” című albumot a magyar veterán alternatív Trottel Records kiadóval közösen jelentette meg 2022-ben. A zenéjüket Rácz Mihály zenekritikus a Kampec Dolores stílusához hasonlítja.
A Šumski zenekar tagjai más módon is részesei a zágrábi művészeti életnek, a basszusgitáros Kornel Šeper pedig a kultikus Močvara klubot valamint a Kekere Aquarium kiadót menedzseli, és talán ő az egyetlen horvátországi, aki megpróbálta összekötni a két ország underground szcénáját, olyan magyar alternatív zenekarokat népszerűsítve, mint a Kampec Dolores, Egy Kiss Erzsi Zene, Persona Non Grata, Másfél, Pop Ivan, Anima Sound System és Trottel.
KAMPEC DOLORES:
A Kampec Dolores együttest 1984-ben alapította. Sajátos, elismerten egyéni arculatával azóta folyamatosan jelen van a hazai és nemzetközi zenei életben. A megközelítésében állandó – artrockos, experimentális, avant-folkos, improvizatív elemekből kategóriáknak ellenálló –, tagságában (a két alapítót leszámítva) és megszólalásában folyamatosan alakuló formáció számos meghatározó lemezt készített lassan négy évtizedes karrierje során.