kybuck 2016 máj. 13. - 04:11:27
(590/810)
Pontosan errõl beszéltem én is korábban: ez már az "én idõmben" is merõ dögunalom volt, bárki bármit mondjon róla atombiztos altató.
Törolt Felhasznaló 2016 máj. 11. - 17:35:55
(589/810)
"már akiket egyáltalán érdekelni fog"

Pont erre céloztam. :)
Az újabb és újabb korosztályok teljesen más tempójú filmekre kíváncsiak.
Ez pedig pörgõsségben nem épp egy "Black Hawk Down"-ra hasonlít. ;)
kybuck 2016 máj. 11. - 07:25:54 Előzmény Törolt Felhasznaló
(588/810)
Mindig jön újabb generáció, akiknek új lesz - már akiket egyáltalán érdekelni fog.
offtopic
Törolt Felhasznaló 2016 máj. 07. - 14:14:12
(587/810)
Nem a "tetszés" hanem a "lesz" szóra céloztam. ;)
kybuck 2016 máj. 07. - 14:12:51 Előzmény Törolt Felhasznaló
(586/810)
A tetszés nem évszámfüggõ!
Törolt Felhasznaló 2016 máj. 06. - 14:54:40
(585/810)
Lesz, akinek tetszeni fog? Azt ugye azért tudod, hogy ez egy 1968-as film. ;)
kybuck 2016 máj. 06. - 07:08:35
(584/810)
Nem mondom, hogy ilyen filmekre, történetekre nincs szükség, elvégre mindenki azt ír, forgat, amit szeretne (vagy tud), de el kell fogadni, ha a végeredmény alulmúlja mások elképzeléseit, elvárásait. Lesz, akinek tetszeni fog és lesz, akinek nem. Én utóbbiak közé tartozom: látványos, de dögunalmas eposz valamirõl, amire mindenki olyan gombot varrhat, amilyet akar, amúgy meg tuti altató.
10/10
offtopic
tombenko 2016 febr. 01. - 19:41:15 10/10 Előzmény jani-wan
(583/810)
Akkor ilyen alapon a Hófehérke is sci-fi. Függetlenül attól, hogy hány és milyen ember szavazza meg vagy le. A kérdés az, hogy mennyire felel meg a meghatározásnak. A Treknek része a tudomány és technika, mûködteti, a Warsnak háttere, a szerepe mindössze a környezet biztosítása.
jani-wan 2016 jan. 31. - 20:26:02
(582/810)
"Az meg debil, aki mondjuk a Supermant sci-finek nevezi"
Én csupán abból a listából szemeztem ki néhány ismertebb filmet találomra.
A Superman a 97. helyen van.

Tessék azok listája akik megszavazták a filmeket:
http://www.timeout.com/london/film/the-100-best-sci-fi-movies-who-voted

Köztük sok tudós professzor.
http://www.timeout.com/london/film/the-100-best-sci-fi-movies-scientists-a-f
Érdemes megnézni hogy sokuknál szerepel a Csillagok Háborúja, amirõl tulajdonképpen beszélünk egy ideje. És nem az elsõ 100-ban, hanem az elsõ 10-ben!

"de ez az állításomat nem hazudtolja meg"
De igen mert ezt állítottad:
"Ettõl jó egy scifi: a meglévõ tudományos/technikai ismereteket extrapolálja. Ezért scifi a Trek és nem az a SW."

Végezetül pedig azt mondanám, hogy szerintem valami vagy sci-fi, vagy nem az. És pláne nem számít a meghatározásnál hogy melyik korosztálynak készült.
Fokozatok sincsenek.
A fokozatokkal azt lehet esetleg pontosabban megállapítani, hogy melyik scifi-ben milyen mértékben van jelen a tudomány és a fikció.
És mint rámutattam korábban a Csillagok Háborújában igen nagy mértékben jelen van a tudomány, akár látható, akár rejtett formában, mint például a relatív idõ, vagy az ûrhajó gyorsuláskor elengedhetetlen tehetetlenség csillapítás.
Ez a sok minden nagyon messze van attól az általad nagylelkûen adott 1-es értéktõl a 10-es skálán.
10/10
offtopic
tombenko 2016 jan. 31. - 16:21:31 10/10 Előzmény jani-wan
(581/810)
Az meg debil, aki mondjuk a Supermant sci-finek nevezi. Az E. T. egy kicsit jobb, de még messze nem az igazi, a Függetlenség napja dettó, csak az egyik kicsiknek, a másik nagyoknak készült.
10/10
offtopic
tombenko 2016 jan. 31. - 16:19:50 10/10 Előzmény jani-wan
(580/810)
Ezért írtam, hogy a Trek sem 100%-ban sci-fi, de sokkal inkább az, mint a SW. Sõt, még az én meghatározásom sem volt tökéletes, mert a már meglévõ ismeretek továbbgondolását tételezi csak fel. Egyébként igen, a Treknek sem minden része sci, sõt, van pár teljesen ostoba rész is, de ez az állításomat nem hazudtolja meg. Sõt, a Majmok bolygója is csak egészen kis mértékben sci, még a könyv is, nemhogy a filmek. (Azok mondjuk egyre csökkenõ mértékben sci-k ráadásul...) A Blade Runner már érdekesebb kérdés, mert ugyan sci, de nem annyira technikai értelemben, mint mondjuk a 2001, sokkal inkább egyfajta pszichológiai formában.
jani-wan 2016 jan. 27. - 19:45:56
(579/810)
Na nem.
Azzal nem jövünk hogy a több szász részbõl volt amelyik rész ...
Elõször is ez volt a meghatározás:
"Ettõl jó egy scifi: a meglévõ tudományos/technikai ismereteket extrapolálja. Ezért scifi a Trek és nem az a SW."
Hogy kiderült hogy ez nem elég jó indok, ezért kitalálsz mindenfélét?
Most meg már mindennek ami sci-fi a technikára kellene építenie? Mármint elõször is legyen többszáz részes sorozat, hogy lehessen benne néhány rész a mi teljesen erre épít? Ha így lenne akkor
a Majmok Bolygója sem az,
a Blade Runner sem az,
az Alien sem az,
a Superman sem az,
az E.T. sem az,
a Függetlenség napja sem az.
Sõt,
a Star Trek 2 - Khan haragja sem az,
a Star Trek 3 - Spock keresése sem az,
a Star Trek 4 - The Voyage Home sem az,
stb...

Nem.
Egy sci-fi nem attól lesz sci-fi hogy a technikára építi a történetet.
És ha megnéz az ember egy bármilyen sci-fi film listát, biztosan megtalálja az említett filmeket.
Pl.:
http://www.timeout.com/london/film/the-100-best-sci-fi-movies#tab_panel_10
10/10
offtopic
tombenko 2016 jan. 27. - 18:21:23 10/10
(578/810)
Nem, mert nem épít ezekre. Csak vannak. Ha nem lennének, a cselekmény ugyanaz lenne, mindössze a látvány változna. Ha úgy szar, akkor így is az. A Trekben viszont jópár rész épített a használt technikákra.
jani-wan 2016 jan. 27. - 10:38:07
(577/810)
Ó a tudományban mindig lehet olvasgatni, mert mindig nõ az ismeretünk, ami viszont mindig új kérdéseket, problémákat, lehetõségeket vet fel. :)
offtopic
jani-wan 2016 jan. 27. - 10:35:26
(576/810)
A Star Warsban is van kommunikátor, ráadásul sisakba épített.
Van föld felett lebegõ jármû, ami ebben formában ugyan nem mûködik (még), de lehet hogy fog, és ahogy írtad ez "a meglévõ tudományos/technikai ismereteket extrapolálja".
Van robot távkapcsoló.
Electro-távcsõ, ami beépített hardweres/szoftveres képjavítással rendelkezik.
Megpróbálták megmutatni a fénysebesség fölötti doppler effektust.
Hologramok.
Vonósugár. (mint a Star Trekben)
Helybõl felszálló "repülõgép".
Fejlett információs hálózat a Halálcsillagon.
Kettõscsillag rendszer, amirõl korábban talán csak a tudósok hallottak.
Luke nagyon fejlett mûkeze.
stb... stb... stb...
Mind mind tudomány.
És jelen van a paratudomány a Jedik, és Sithek személyében.
Te nagyon nem figyeltél a film közben, ha ezek nem tûntek fel.
Szó sincs itt olyasmirõl amirõl te beszélsz. Nem csupán, ûrhajók, robotok meg bolygók.

"Ha az ûrhajókat hajókra, a lézerkardokat kardokra, a robotokat szolgálókra, a bolygókat meg szigetekre cserélnénk, akkor a történet semmilyen károsodást nem szenvedne el."
Dehogynem. Ha ezt tennéd akkor egy kiemelkedõen jó filmbõl csinálnál egy sz*r filmet. Ergo a károsodás pusztító mértékû lenne.
És a Trek-ben is lecserélhetem a ûrhajókat hajókra, a fézereket pisztolyokra, a robotot emberre, a bolygókat meg szigetekre. És terjeszthetnék az elsõdleges irányelvet a többi szigeten, ahol mások a törvények. Meg háborúzhatnának a hottentottákkal a klingonok helyett.
Csak az már nem Star Trek, így ez nem is lehet érv.

két másodperces kereséssel egybõl találtam egy ilyet is:
http://news.nationalgeographic.com/2015/12/151209-star-wars-science-movie-film/

Végezetül összefoglalva, lehet, sõt valószínû, hogy a Star Wars-ban kevesebb a tudományos elem mint a Trekben, sõt vannak benne olyan elemek amik nem tudományosak hogy élvezhetõbb legyen a film, és fantasy elemekre épül a történet, de mindent összevetve kijár neki a sci-fi titulus.
eIemes 2016 jan. 27. - 08:13:02 Előzmény jani-wan
(575/810)
...na azért lehet még ebben a kérdésben tovább olvasgatni, mindenesetre a finomszerkezeti állandó megfigyelt és a legújabb modellek által elfogadhatónak tartott változása kb egybevág, és igen kicsi.
eIemes 2016 jan. 27. - 07:51:19 Előzmény jani-wan
(574/810)
Elolvastam, nagyon érdekes, de azért két megjegyzésem lenne:

1. a megfigyelt eltérés mértéke kb egy ezred százalék
2. a kutatók maguk is elismerik, hogy rendkívüli bejelentés megerõsítésre szorul.
viszont öt évvel ezelõtti a cikk és az a megerõsítés egyelõre nem történt meg.
10/10
offtopic
tombenko 2016 jan. 27. - 00:47:40 10/10 Előzmény jani-wan
(573/810)
Nos, javaslom figyelmedbe a Lawrence Krauss által írt A Star Trek fizikája c. könyvet. Ott kivesézi rendesen a sorozatokat. Annyiban teljesen igazad van, hogy jópár alkalommal kissé elszálltak maguktól fõleg a kései sorozatok írói, ilyen mondjuk a folyadékûr is, de említhetnénk a DS9 Odóját is, aki nem csak az alakját, de a tömegét is képes változtatni. Ellenben a sorozat bõvelkedik olyan részletekben is, mint például az ûrhajók meghajtása, ami nem is teljesen tudománytalanul lett kidolgozva, vagy ott van mondjuk a fénysebesség kikerülése is. Meg az egyik eredménye, a Picard-manõver, ami felettébb jól mutatja be a fénynél nagyobb sebességû elmozdulás egyik érdekes következményét. De két konkrét tudományos/technikai eszközt is mondok, amiket szintén a Trek ihletett: a mobil az egyik, a másik pedig egy adatgyûjtõ eszköz, amit kedvesen tricordernek is neveztek el. Mi több, ezekre egész történetek is alapulnak.
Ellenben a Star Wars világában gyakorlatilag semmi tartalom nincs, akár a tudományos, akár a technikai oldalát nézzük. Tkp. a teljes világ egy háttérvászon a cselekményhez, nem szerves része. Ha az ûrhajókat hajókra, a lézerkardokat kardokra, a robotokat szolgálókra, a bolygókat meg szigetekre cserélnénk, akkor a történet semmilyen károsodást nem szenvedne el.
offtopic
eIemes 2016 jan. 24. - 14:21:58
(572/810)
Jó cikknek látszik, most ki kell mennem a kertbe dolgozni, de este el fogom olvasni.
eIemes 2016 jan. 24. - 14:20:38
(571/810)
"egy olyan teoretikus elemi részecskét vázoltam fel, ami a sajátos tulajdonsága által a megváltoztatja az általunk ismert hangterjedéshez szükséges feltételeket abban a galaxisban."

igaz, én azt feltételeztem, hogy "HANG" az, amit mi itt a földön hangnak nevezünk: valamilyen közvetítõ közegben fellépõ (pediodikus) mechanikai hullámok - vagy a közvetítõ közeg sûrûsödése-ritkulása (hosszanti hullám) vagy a közvetítõ közeg oldalirányú rugalmas kitérése (keresztirányú hullám). a HANG a közvetítõ közeg részecskéi közötti kölcsönhatás révén terjed.