The Man Who Laughs 2010 szept. 18. - 12:04:57
(170/810)
Ambivalens érzéseim vannak filmmel. Való igaz, hogy lassú folyású és sokszor elég monoton, de engem a végéig lekötött, így ezt nem számítanám negatívumként (habár értem, azt akinek ez már túl lassú). A vizualitás elsõ rangú, gondolok itt a nagyszerû effektekre, amik jóval megelõzték a korukat (a 10 évvel késõbbi Star Trek film gyalázatosan néz ki ehhez képest) és a nagyszerû fényképezésre. Ehhez még hozzá jön Ligeti György (és a 2 Strauss) mesterien meg komponált zenéje. Olyan hangulatot teremtett ezzel Kubrick, ami egyszerûen még ma is képez letaglózni az embert, fõleg ha nagy vásznon nézi valaki. Kubrick mesterien vezényli le a filmet. Minden modern ûrhajós sci-fi alapja ez a film.

A színészek helytállnak, habár nincs annyira kiemelkedõ alakítás mint Kubrick más filmjeiben (Ragyogás, Full Metal Jacket, Mechanikus narancs). Megjelenik egy érdekes téma, talán most elõször a mozi történetében. Azaz az intelligens számítógép ami az ember ellen fordul. A film azon része amikor a legénység megmaradt része Hal ellen küzd, kifejezetten feszültség teljes néhol már idegtépõ. Ráadásul Hal nem véletlenül vált kultikussá, a film történet egyik legjobb (félelmetesebb) gonosztevõje, még, ha nem is igazán gonosz, csak logikus.

Emelet pedig ott az elgondolkodtató alap téma is, a Monolit közrejátszása az evolúcióban. Ami remekül van az elején ábrázolva.

Eddig minden szép és jó, a problémám a filmmel az utolsó epizóddal a lezárással van. Egyszerûen kifogott rajtam, rég volt filmnél ekkorra what the fuck érzetem, kezdetben még próbáltam megoldást találni, de mikor láttam, de rájöttem, hogy a film úgyse fog adni. A csillaggyermeknél meg teljesen kész voltam . Egyszerûen nehezen hiszem el, hogy aki nem olvasta a könyvet az teljesen elsõ nézésre megértheti a film végét. Olvastam a neten különféle értelmezéseket, de szerintem a nagy része spekuláció csak és a lényeg a könyvben lehet - azt pedig el szeretném olvasni, így ezeket a megoldásokat csak óvatosan szemléltem, nehogy a könyv elõtt elolvassam a végét. Viszont véleményem szerint egy filmnek önállóan meg kellene tudnia állni a lábán, persze nem kell mindenkinek megértenie, de én magam eddig elég intelligensnek gondoltam. Sebaj ezentúl nézzem majd a piff-puff csit-csat jelegû sci-fiket amiket képes vagyok feldolgozni.

Nem nagyon akarom pontozni, de ha pontoznám a vége miatt 7/10-nél többet nem adnék rá.
AvatáR Gil Maerth 2010 szept. 18. - 09:53:10
(169/810)
Mottó:
Nem értem az embereket: még Bronxból se tudjunk kijutni
és a csillagokat akarjuk megérteni
(Woody Allen)

ELEMZÉS:
Minden sci-fi õsapja!
bár hiányoltam a szinkront.

és a fizikai erõkkel is eléggé faramucin bánnak: gravitáció, hibernáció.................
azóta mindkettõnél súlyos fizikai gondokra került fény.
mondjuk a korban még annyira nem vesézték ki ezeket.. 68-ban még a holdraszállás is álom volt!
(mondjuk egy év múlva sikerült)


Jópár képet kivágtak (Poole halála), illetve Hal likvidálás után teljességgel érthetetlen dolgokba fordul ez az alapmû.
már az is felfoghatatlan, hogy Poole gépét tudta irányítani H. A. L, de Bowman-ét NEM

NO COMMENT

és a vége utazás
háááááááááááát
mit akartak kihozni?

hogy léteznek az Ember számára felfoghatatlanul mély horizontális és vertikális dimenziók, energiák, meg erõvonalak?

és ki teremtette azt a szoba-dimenziót, amibe Bowman-t zárták? és minek?
büntetés? tanulmányozás? kísérlet?

az Agy csak egy kis világot képes felfogni a szemein keresztül?
miért?

legalább egy nõt
(vagy TV-t, vagy szobabiciklit, vagy bármit) ::::)))))
odarakhatott volna a Fekete Monolit, mert így tényleg unalmas lehetett.... szegénynek :)))))))))))))))))))))))))))))

és mi az a gyerekhang a szoba hátterében?
miért nem lehetett kimenni? vagy haza?

és minek lesz Bowmanbõl csillag-gyerek?
(Supermanus inkarnáció, vagy mi? :DDDDDDDDDD)
és miért néz a Föld felé?

10/8 a Filmnek
a regénynek istenesen nekiugrottam, de már ott fejre álltam a majomemberek végletekig való társadalom elemzésétõl.
:(
Valezius 2010 szept. 18. - 00:46:51 Előzmény twillight
(168/810)
wikipedia is van a világon, srácok :)
http://hu.wikipedia.org/wiki/Alap%C3%ADtv%C3%A1ny%E2%80%93Birodalom%E2%80%93Robot_reg%C3%A9nyciklus

Számoljunk! 7 alapítványhoz kapcsolódó regényt írt Asimov.
Azon kívül van még 3regény és 3novella más tollából.
offtopic
szingh 2010 szept. 17. - 21:28:15
(167/810)
Az Alapítvány elõtt, eredetileg: Prelude to Foundation
Elõjáték az Alapítványhoz, másképp: Forward to Foundation
offtopic
szingh 2010 szept. 17. - 21:21:42 Előzmény twillight
(166/810)
Nem jól sejted.
erekose 2010 szept. 17. - 19:48:53
(165/810)
Most már tényleg látom, hogy van.
erekose 2010 szept. 17. - 19:47:32 Előzmény twillight
(164/810)
szerintem egy olyan is van, hogy Elõjáték az alapítványhoz, vagy valami ilyesmi, de ez nem az Alapítvány elõtt
twillight 2010 szept. 17. - 18:17:12
(163/810)
Ha jól sejtem az "Az Alapítvány elõtt", aminek utolsó emlékeim szerint sikerült több címmel is kijönnie.

***SPOILER***
Mûfajilag inkább akció semmint a szokásos politikai nagyjátszótér, és a Második Alapítvány által használt matematikai módszert a Föld-ben megint megtalált robot beleegyezik a végén hogy segít neki kidolgozni a végén.
Ugye?
***SPOILER VÉGE***
offtopic
szingh 2010 szept. 17. - 17:42:57 Előzmény twillight
(162/810)
És ez?
twillight 2010 szept. 12. - 18:13:03
(161/810)
Akkor meg rég a teljes Robot-Univerzumnál (is) tartunk.
Vagy esetleg az, hogy volt egy keményfedeles kiadvány echte Alapítványos címmel, de azt más írta...
uvedobleuno 2010 szept. 12. - 16:11:59
(160/810)
Feltehetõen a különbözõ sequel-ekkel együtt számolta.
twillight 2010 szept. 12. - 10:39:13
(159/810)
Tizenvalahány? Tudtommal nekem megvan az összes része, és az csak:
1) Alapítvány
2) lapítvány és Birodalom
3) Második Alapítvány
4.1+4.2) Az Alapítvány Pereme
5) Alapítvány és Föld
-1) Az Alapítvány Elõtt
-------
Ez még a legdurvább esetben is csak 7 rész.
twillight 2010 szept. 12. - 10:35:13
(158/810)
Más csak Lemet kellett volna beszõnöm valahogy a sorba. A Legyõzhetetlen ugyanígy kedvencem ugyanis.
Béciman 2010 szept. 11. - 23:24:14 Előzmény twillight
(157/810)
Nem baj, mindegyikük kiváló író volt!
Béciman 2010 szept. 11. - 23:22:26
(156/810)
Engem annak idején nagyon meglepett, hogy egy sci-finek lehet komolyzenei aláfestése!
Béciman 2010 szept. 11. - 23:20:39 Előzmény twillight
(155/810)
Hát persze. És 2x2 néha 5.
Béciman 2010 szept. 11. - 23:19:53 Előzmény Crazy Horse
(154/810)
Akkor már hárman vagyunk! Örülök neki, mert rossz egyedül hülyének lenni. :-)
Béciman 2010 szept. 11. - 23:17:57 Előzmény twillight
(153/810)
Na ja... az Alapítvány is annak indult, aztán tizenvalahány kötetes lett! Szerencsére.
Béciman 2010 szept. 11. - 23:15:52 Előzmény Crazy Horse
(152/810)
Ez most komolyan meglepett! Persze, ha most is annyit olvasnék, mint régebben, biztosan tudnék róla. És milyen érdekes, ez is egy másik, újabb könyvsorozatban jelent meg, mint ahogyan a többi három.
Béciman 2010 szept. 11. - 23:13:33 Előzmény twillight
(151/810)
Azt még sosem láttam! Elérhetõ valahol...?