Téma: A besúgó

6/10
offtopic
janderka 2022 ápr. 16. - 17:02:46 6/10 Előzmény guess.who
(33/433)
Köszi!
offtopic
guess.who 2022 ápr. 16. - 16:10:09 Előzmény janderka
(32/433)
Akkor máris mondok egyet: a tegnapi rész dzsemboriján nagy, távoli képek is vannak (nem viszik annyira túlzásba), vélhetően úgy gondolták, hogy a természet 35 éve is ugyanilyen volt.
Ami igaz is - csak azt felejtették el, hogy ilyen modern sátrakat nemhogy akkor, de még a '90-es években sem feltétlenül lehetett kapni (ha igen, akkor sem a rongyos egyetemisták pénztárcájához való áron).
Ne feledjük: pontosan ebben az évben készült Rockenbauer Pál ...És még egymillió lépés c. sorozata, amiben többek között a túrázók technikai felszereléseiről (illetve azok hiányáról) is sokat beszéltek - és nem túl pozitívan, hiszen már az is nagy dolognak számított volna, ha a VSZ országaiból (főleg Csehszlovákiából) importáltak volna vízálló sátrakat.
A kosztümök amúgy elég jók, Szász Júlia hosszú farmerszoknyája és főként az oldalán a táska teljesen rendben volt a mezei bulin. Bár szerintem '86 már pont az az időszak volt, amikor SOKKAL színesebben öltöztek a fiatalok - ellenben a neonzöld, neonnarancs és neonpink színek ekkor még nagyon nem voltak divatban, azt csak '88-89-ben, az acid-korszak hozta be (és már egy-két ilyen alkatrészt láttam egy-egy jelenetben, ha jól emlékszem).

Esetleg dobj egy mailt a gehime1828@3dinews.com címre, hátha. ;)


6/10
offtopic
janderka 2022 ápr. 16. - 15:41:09 6/10 Előzmény guess.who
(31/433)
Én emiatt a sori miatt nem veszek most hábéót, így marad az esetenkénti videás letöltés, de addig is meséld majd el légyszi, hogy a további részekben hogyan alakul(t) a korábrázolás? Lesznek-e tágabb kivágású visszautaztatott külsők is vagy marad végig a háromzsigulis kamara feeling?
offtopic
guess.who 2022 ápr. 16. - 15:21:43 Előzmény B4lukapit4ny
(30/433)
Szerintem ott ment el rossz irányba a sztori, amikor

a -vonatra még az életet nem is ismerő jókisfiú sakkozóként felszálló- srácból pár jelenet után már olyan profi ügynök lett, aki simán kinyitotta a Zsiguli csomagtartóját anélkül, hogy bárki észrevette volna a pillanatokkal előbb még a bejáratnál lézengők közül...
Értem, hogy a 8 rész nagyon kevés a sztori kibontására, meg az is feltűnt, hogy többször is hónapok telnek el az egyes jelenetek között, de ezeket valahogy nem sikerült markánsan megjeleníteni, és sokszor érthetetlenek a váltások.
Amúgy arra tippelek, hogy arra akartak utalni a készítők ezzel a "beszervezünk és holnapra eredményt kell produkálnod" metódussal, hogy ez a sztori már a rendszer végnapjaiban játszódik, amikor valódi erő kezdte bomlasztani az egészet, és érezték a káderek is, hogy nincs már idő beszervezni és alaposan felkészíteni egy ügynököt, hanem minden azonnalra kell, hátha akkor még sikerülne megállítaniuk a rendszer szétesését. Viszont ha ez a feltevésem igaz, akkor pláne értelmetlen Thuróczy karakterének brutalitása: azért a '80-as évek közepe már nem az '50-es évek, már nincs körömletépős AVH; és értelme sincs, mert ezzel a beépített ügynökét el is vesztette.

Azt hittem egyébként, hogy meghúzzák azt a verziót, amit a rendszerváltás után lebukott ügynökök előszeretettel használtak, ti. hogy "jelentettem ugyan, de csak hazugságokat, meg csak olyan lényegtelen dolgokat, amikkel nem ártottam senkinek" - egyszóval amivel felmentették volna a főszereplőt (mert ezt a gyógyszeres dolgot valahogy nem sikerült elegendő indokként eljátszani). Ehelyett azt láttuk, hogy lelkesen és részletesen rakta össze a "komoly, géppel írt feljelentést". Innentől viszont hiteltelen lesz az, hogy hirtelen ellenzékivé válik, aki utálja a Pártot, mert nem adnak az öccsének gyógyszert...
És ugye a legtöbb hasonló sztorinál pont ott megy el a dolog, ha nem sikerül összefüggően és elfogadhatóan elmagyarázni már az elején a szereplők tetteinek mozgatórugóját. A Bátrak földjében is emiatt lett a sármőr lázadónak beállítani próbált Torzsa-fiúból egy feltűnően antipatikus, lusta tahó, aki csak a baronesz pénzére utazott. És még meg is nyerte. Szóval ha itt is viszi végül Szász Júliát Demeter, akkor nagyon mérges leszek. :)

B4lukapit4ny 2022 ápr. 16. - 13:18:22 Előzmény guess.who
(29/433)
A besúgó és Thuróczy kapcsolata a leggyengébb a történet szempontjából. Szerintem teljesen életidegenek a párbeszédek is.

Beszervezték, aztán kb. 2 nap alatt kéne lebuktatnia valami kurvanagy egyetemi ellenálló szervezetet? Aztán amikor nem csinál csodát egyből jön a fenyítés. Nem hiszem el egyrészt, hogy ez a módszer ne lenne kontraproduktív másrészt, hogy reálisak lennének ezek az elvárások a gyerek felé. Jajj meg most a negyedik részben, hogy a rendőr egyből levágta, hogy az ő ötlete volt a kiszes trükk. Persze, nyilván nem a vezetőjük a fondorlatos, hanem a frissen beépült csávó, aki amúgy miért is segítene nekik ahelyett, hogy lezárná már ezt a dolgot és élné nyugodtan az életét?


offtopic
guess.who 2022 ápr. 16. - 12:41:42 Előzmény B4lukapit4ny
(28/433)
Varga Ádámot szerintem is a legtökéletesebben sikerült eltalálni a melírozott hajával, a jelvényes farmerdzsekijével, meg úgy egyébként az arcberendezése is tipikusan '80-as évek közepe.
A jólfésült KISZ-titkár Jéger Zsombor is megfelel a szabványnak, bár szerintem egy ilyen funkcionárius sokkal szögletesebb volt akkoriban: az például biztosan lehetetlen, hogy teljesen begombolt ingben, de nyakkendő NÉLKÜL flangált volna.

És hát értem én a tangával való lázadást, de hogy '86-ban nem igazán voltak brazil- és csípőtangák, az teljesen biztos. (bőven a medence fölé, derékra húzottak esetleg, ahogy most jön pont vissza ez a divat.)



Ami viszont szerintem a negyedik epizód legnagyobb és legértelmetlenebb túlzása volt, az a besúgó összeverése: az biztos, hogy néhány ilyen ütés után nem ment volna olyan könnyedén vissza a táborba, illetve szerintem a gyógyszeres mézesmadzag sokkal nagyobb hatással lehetett volna rá (hiszen Thuróczy figurája jól ismeri a családi körülményeit, és arról még nem tud, hogy a srác már szerzett máshonnan gyógyszert). Bár ha azt hozzák ki belőle a következő részben, hogy az összevert Demeter feltüzeli a tábort és rátámadnak az ügynökökre, akkor nem szóltam...
filoszemitabélus 2022 ápr. 16. - 10:40:45
(27/433)
Szerintem egy 12 dioptriás segédmunkás, aki összevissza olvasott mindenfélét, aztán ebből egy nagy káosz alakult ki a beteg agyában. Súlyos kisebbségi érzés is munkál benne az értelmiséggel szemben.
A nagy színész jól jellemzi a típust:
A proli - Mensáros László naplójának 1982-es bejegyzéséből:

"A proli ravasz. Nem hisz neked, bizalmatlan.

Meg van győződve arról, hogy be akarod csapni. Pláne, ha tudja, hogy tanultál és szellemi munkából élsz. Tanulni csak azt lehet, hogy őt hogy kell becsapni. A gondolkodás funkcióját tulajdonképpen ebben látja. Ezért ab ovo védekező állásba helyezkedik, s inkább ő üt először, mielőtt te ütnél, és hiába magyarázod utána, hogy te nem is akartál ütni. Ezért nem lehet prolival barátkozni! Vagy ha barátkozol, eljön a pillanat, amikor fellázad tehetetlen butaságában, meg van győződve arról, hogy meg akartad alázni, fitogtatni akartad a tudásodat és ezzel valami őt kihasználni akaró célt elérni, tehát valamilyen módon a kultúrával "kivenni a fegyvert a kezéből", amivel neki örökké védekezni kell az "okos" világ ellen, és mindezekért végül elárul.

Elárul mindent: téged, a világot, a saját életét. A proli örökké érzékeny. Bosszút kell állnia. A proli a legszörnyűbb állat a világon. Bár nem akarom az állatokat bántani. A proli nemcsak a fölötte állóval szemben kegyetlen: a hasonló proli szomszédja épp úgy ellensége. Lesi, figyeli, hogy mije van. Ha egy hamutartóval többje van, már följelenti, álmában megöli (ez a rosszabb).

Tehát maguk között sem tudnak békességben élni. Nem véletlen, hogy régen nem hagyták őket szabadjára. Ma azt mondják, hogy azért nem, mert féltek, hogy az urakat fölfalják. Nem! Az urak féltek, hogy ők egymást fölfalják!"
filoszemitabélus 2022 ápr. 16. - 00:10:36
(26/433)
Itt minden elmebajos kiírhatja magából a a komplexusait? A véreskezű, kacsintós kádárt hasonlítja törvényesen megválasztott kormányfőhöz és a vén gazembert bensőségesen "az öreg" -nek becézi. Kb annyira hülye, mint a Sztálin által csak hasznos idiótáknak nevezett nyugati, baloldali "értelmiség"
B4lukapit4ny 2022 ápr. 15. - 19:48:47
(25/433)
Tetszik a sorozat, a színészek többsége is nagyon jó. Főleg a Varga Ádám és, aki a kiszes gyereket alakítja. A címszereplő viszont nagyon gyenge, unszimpatikus.
Blindmouse 2022 ápr. 15. - 17:03:20 Előzmény janderka
(24/433)
Tipik..
Amúgy 1985-ben már volt bolygóajtós 260, de nem az volt jellemző a városképre.
Amit még nagyon szeretnek elcseszni a filmekben, az a közvilágítás, mert ezt a mocsok sárgát használják, holott a 2000-es évekig ilyen halvány zöldesfehér volt.. meg a digitális sterilitás.. sokkal hatásosabb lenne koszosabban az egész.

Amúgy én belenéznék ebbe a sorozatba, de a kommentek kezdenek lebeszélni róla. :)
9/10
Ne¾a 2022 ápr. 15. - 16:48:08 9/10
(23/433)
Szerintem kiváló a színészi teljesítmény, nagy öröm volt látni, mennyi tehetséges fiatal színész van itthon. A sztori végig leköt, egy percre sem ül le a cselekmény. A karakterek nagyon jól ki vannak dolgozva, a poénok végre nem erőltetettek, mint sok más magyar sorozatban. Az operatőri munkát külön kiemelném, nagyon szépek a fények, a színek, a beállítások. Nagyon jók a zenei betétek és a film hangulata, a retró ruhák és frizurák. Az egyetlen negatívum, hogy a belső terek szerintem nem korhűek, de a sorozat minden más pozitívuma annyira lenyűgözött, hogy nem akadtam fenn ezen, és nagyon élvezem. Maximálisan ajánlom megnézésre. :)
offtopic
guess.who 2022 ápr. 15. - 09:25:35
(22/433)
Az a baj ezzel a sorozattal, hogy Szász Júlia és Márkus Luca (és egy picit Radnay Csilla, bár őt teljesen a fakanálhoz hozzávénült háztartásbelivé maszkírozták és nagyon keveset lehet látni) folyamatos figyelése miatt nem jön át a lényeg, nem is veszek észre anakronizmusokat. A "baroneszről" ráadásul nem lehet 3 rész után sem eldönteni, hogy pozitív vagy negatív figura-e, annyira zűrzavaros. "Laurát" meg alig lehetett felismerni a nagy haj mögött, nekem a harmadik résznél, a szavazásnál esett le egyáltalán, hogy ki is ő. :)

Ami viszont valahol mókás, hogy Thuróczy Szabolcsot immár sokadjára találják meg pontosan ugyanezzel a pártállami fontosemberes figurával - pedig a sztori idején a valóságban fiatalabb volt, mint a sorozat egyetemistái. :) Ettől függetlenül én nagyon bírom, jól is állnak neki ezek a szerepek.
És ugyanígy Gyabronka Józsefnek is már ez a többedik hasonló szerepe az utóbbi években.

Azt viszont nem értem, hogy végefőcím stáblistájában miért nincs benne a legtöbb főszereplő? Csak az itteni, Portos stáblistában is benne vannak olyanok, mint Váradi Gergely, Patkós Márton, Szász Júlia, Szőke Abigél, Thuróczy Szabolcs, Lengyel Benjámin, Borbély Richárd, Hermányi Mariann, Varga Ádám, Ördög Tamás, Szabó Simon, Gyabronka József, Znamenák István... És nem az a megfejtés, hogy a főcímben ott vannak, mert ott sincs benne mindenki.

csibebuba 2022 ápr. 15. - 07:02:19
(21/433)
Egy kissé szélsőséges az álláspontod, de van benne igazság is bőven. Egyesek számára tényleg a közszolgálat nem a köz szolgálatát jelenti, hanem hogy kiszolgálja magát a közösből. A mostani gazdasági helyzetben egy utolsó ügyintéző is megfélemlített, mert akár értékelhető teljesítmény nélkül is 500 ezer felett keres. Egyes vezetők meg ezt úgy élik meg, hogy ők az Istencsászár, és mindent megengedhetnek magunknak, csak a saját feletteseiknek kell elvtelenül megfelelni. Mindenki tud a disznóságokról, és mindenki hallgat mi sz.. a fűben, elfogadja a rendszert, mert félti a helyét. Ez saját tapasztalat a közigazgatásból. Gondolom, magasabb szinten sem jobb a helyzet. Aki ezt megtapasztalta, annak átjön a film mondanivalója, és nyomasztó látni, hogy bárkiből lehet besúgó, vagy átélni, amikor nem akarod, hogy a gyereked ilyen világba szülessen. Ismerek olyat, aki bármilyen véres, ijesztő, nyomasztó filmet néz szemrebbenés nélkül, de ezt a filmet félbe hagyta, azzal, hogy ezt nem bírja, mert ez a jelenlegi valóság.
10/10
Anna Dé 2022 ápr. 14. - 16:22:57 10/10
(20/433)
Az a jó retró témájú filmekben, sorozatokban hogy visszahozzak az emlékeket. Ami másnak mar csak torténelem, az valaha nekunk a valóság volt. Egy élmény, így visszagondolva. Biztos voltak hátulütői annak a korszaknak, de gyerekként, kamaszként egész másképp élted meg mint felnőtt fejjel. Jó volt na, akkor gyereknek lenni.
10/10
Anna Dé 2022 ápr. 14. - 16:17:12 10/10 Előzmény luci87
(19/433)
Pedig lehettek. Az én gimis magyar tanárnőm mindig olyan vizslató szemekkel figyelt, hogy azt tuti beszervezték. Meg valahogy ott mindig ott volt, ahol nem kellett volna lennie. Egyszer ellógtam az irodalom órat, bementem a gimivel szemközti boltba, nahát kivel akadtam össze, hát a magyar tancival. Pedig akkor mar rég órán kellett volna lennie. :D Istenem, regi szep idők.. de jó is volt még akkor tényleg. :)
9/10
luci87 2022 ápr. 12. - 20:21:16 9/10
(18/433)
A 80 as évek a kedvencem.86 ban erettsegiztem..Nem emlékszem rá,hogy akkor is voltak még beszervezesek,persze attól még lehettek.Amugy jó kis sorozat,tetszik.
10/10
Anna Dé 2022 ápr. 11. - 21:44:35 10/10
(17/433)
Én ennyire nem mennék bele mi korhű meg mi nem, engem ez annyira nem is érdekel igazság szerint, de a film(sorozat) sztorija jó. A srácok is jól hozzák a szerepüket. Végre az Aranyélet után egy igényesnek mondható, nézhető magyar sorozat a palettán. Ilyenekből kéne több. A Keresztanyut meg a többit meg elfelejteni nagy ívben..
6/10
janderka 2022 ápr. 11. - 12:08:18 6/10
(16/433)
A mai magyar filmesek kicsit mintha be lennének oltva korhűség ellen. Láthatóan csak a forgatás miatt megnyitott, sterilen egyedülálló épületeket mutatnak (Kollégium), szűk külső képkivágásokkal dolgoznak (Déli pályaudvar), anakronisztikus a járműparkjuk (bolygóajtós Ikarus 260) és hibásak a kellékeik, díszletelemeik is (1985-ben még nem közlekedő Gazdagréti 139-es buszjárat, Matávos időkből származó fali buborékfülke).
Kicsit szomorú...
6/10
Lili Marleen 2022 ápr. 08. - 12:24:53 6/10 Előzmény biso7
(15/433)
Teljes mértékben egyetértek.Sajnos nem lett korhű semmilyen vonatkozásban :( Kár mert amúgy a szereplők jól játszanak . :(
7/10
Lámai Dala 2022 ápr. 05. - 17:51:27 7/10
(14/433)
Szokol rádiót hallgatni?
Akkor rádiód a Sokol.
Muhaha