Téma: A besúgó

6/10
janderka 2022 máj. 23. - 08:55:23 6/10
(333/433)
Én annakidején aszittem a röplapot vette át így. De ha benzint, az tényleg értelmetlen. Persze a később megmutatott röplap is azzal a semmi szöveggel. Kőszeg Ferenc nem emiatt sprintelte szegény anno végig az Tűzoltó utcát...

Ahogy megyünk egyre beljebb az elbaszasok tengerében, úgy válik ez az egész az egykori demokratikus ellenzék, meg úgy unblock a rendszerváltó erők kigúnyolásának.
offtopic
guess.who 2022 máj. 23. - 07:48:19
(332/433)
Lentebb megvolt a kollegáknál, hogy de, az egyetemről Demeteren kívül mindenkit kirúgtak, azért meséli el nekik a lebujban a végén, hogy ki lett az új rektor...

Filmezés: akkoriban még nem létezett digitális technika, fészbúkos megosztás, live streaming, szóval hiába filmeztek a tüntin, Csaplár elvtárs AZONNAL nem tudhatott mindent részletesen. (Meg a verekedés nem is a tüntetésen volt, hanem utána, menekülés közben, ahol már nem filmezett senki.)

Kata Petije meg nyilvánvalóan annyira naiv lehetett, hogy kérdés nélkül elfogadta, hogy Kata közvetlenül a megismerkedésük után már négy hónapos terhes volt. Elvégre az csak az ötödik hónaptól látszik. :) Egyébként persze ez az egész utólagos beszólás csak azért kellett, hogy Demeter visszavághasson a besúgóságát nyilvánosságra hozni akaró Katának - és sajnos ugyanaz a jól ismert "hülyeséget megindokoljuk egy még nagyobb hülyeséggel" séma, mint sok más esetben.

Egyáltalán: Adél MILYEN tanulmányait folytatja simán az amerikai egyetemen? Mert azt kétlem, hogy marxizmus-leninizmust tanítottak volna bármelyiken valaha is...

Konspirációs benzin: azért az, hogy valaki vesz egy kanna benzint, szerintem értelmetlen volt ennyire titkolni. Ráadásul ott van Barna taxis bátyja, neki biztosan bármikor akadt volna egy kanna benzine, megint csak fölösleges volt kémfilmes klisével elmenni az elhagyatott dokkba átvenni azt a kannát. Arról nem is szólva, hogy mégis mi a jó franc értelme volt az egésznek? Mert végül csak azért került be az ágy alá (jó nagy marha ez a Száva, hogy ledöntve tárolja a kannát a saját ágya alatt!), hogy ott Adél megtalálhassa, semmi egyéb szerepe nem volt az egésznek.

Ősi ellenálló család: ha ezt elfogadjuk, akkor hogyhogy a szülőket (talán életfogytos) börtönbe vetették, a gyerekük meg simán nőhetett állami gondozás és szoros őrizet nélkül, mint a dudva? Ráadásul egyetemre is engedték, pedig ősiellenálló-család leszármazottja... És csak jó bő huszonéves korában jut eszébe egy tartótisztnek, hogy ideje lenne megfigyelni, hogy teljesen véletlenül nem a rendszer megdöntésére szervezkedik-e?
6/10
janderka 2022 máj. 23. - 07:27:03 6/10
(331/433)
Volt Száva szobájának falán egy felgyújtós fotó. Plusz a benzin az ágya alatt. Ebből rakta össze a csaj a dolgot. Pedig az csak a zászló miatt kellett.
offtopic
guess.who 2022 máj. 22. - 21:13:39
(330/433)
Csaplár elvtárs civilben szupermen, ő MINDENT IS tud! Ahogy lentebb írtam: gyakorlatilag AZONNAL tudja, hogy Dugovics megverte a rendőröket, illetve hogy ki mit csinált ott. Feltettem a kérdést: ha ez így megy, akkor mégis mi a jó frász szükség volt a besúgóra és a fals információira?!
Szerintem irtó bután sikerült megoldani a konfliktusokat, az utolsó rész pár kört rávert az előzőek hülyeségeire, ráadásul valószínűleg a nyakukba ömlött a kellékespolcról egy egész konténer totál irreális amcsi akciófilmklisé-halmaz is, szóval kénytelenek voltak felhasználni.
lalala5 2022 máj. 22. - 14:58:15
(329/433)
Kedvenc rész: a focistafiú robog le a lépcsőn, hogy elmondja, rájött ki a besúgó. Ebből baj lesz! Mit tesz ilyenkor a profi forgatókönyv író? Sürgősen le kell dobni egy hűtőszekrényt az emeletről, mert az mindenkinek elvonja a figyelmét, közben a fiú dossziéjából kikeresik a kompromittáló adatot, és amikor a besúgó szembe találja magát vele, mélyen a szemébe néz, és az mondja: „Ruzicska Edit”. Ettől a focista elfehéredik és remegni kezd a szája széle, mert rögtön megérti, ha elmondja, amit tud, veszélybe sodorja a húga válogatott kézilabdáskarrierjét. Ezt a dramaturgiát tanítani kellene.
6/10
janderka 2022 máj. 22. - 12:02:17 6/10 Előzmény guess.who
(328/433)
Maradjunk annyiban, hogy >utólag, most már< ezt mondják. De én kétkedem... Hiszen a vörös csillagot azér sikerült valahogy mégiscsak rácégéízniük a Parlamanet tetejére. De az biztos grátisz volt...
6/10
janderka 2022 máj. 22. - 11:54:38 6/10 Előzmény guess.who
(327/433)
https://archivum.mtva.hu/photobank/item/MTI-FOTO-WjFaUWNaaUR6MExGRzlVYkswdWRzZz09

És én csak a publikus netes adatbázisban tudok keresgélni. Szemben mondjuk egy díszlettervezővel. De hát én ezügyben maximalista vagyok. Bár ha fizetnének érte, lehet nekem is könnyebben alábbhagyna a lelkesedésem :)))
offtopic
guess.who 2022 máj. 22. - 10:19:33 Előzmény janderka
(326/433)
Szerintem '85-ben még nem voltak plexibúrás fülkék, az már nagyon nyugatias hatású. Nekem valami zöld színű bódék rémlenek, de lehet, hogy tévedek, mert nekünk burzsuj osztályellenségként volt telefon otthon már akkoriban, így nem kényszerültem este 10-kor fülkébe zarándokolni. ;)
Sajnos az egy betű átírása egy védett logóban/terméknél legfeljebb a kínai Adios, Nuke, Sany és hasonló esetekben működik, Magyarországon van már annyira fejlett az ilyen termékek jogvédelme, hogy nem éri meg beleszaladniuk a készítőknek ilyesmibe, szóval teljesen érthető, hogy inkább terveztettek valami hasonlót, mert nem volt végtelen a költésgvetés. Amúgy éppen ezzel magyarázható az is, hogy nemigen voltak külsős nagytotálok, járművekkel zsúfolt utcák ésatöbbi. És mivel több helyen elmondták, hogy nem akartak/nem volt pénz CGI-ra, maradtak a közeli, zártabb külsős képek. Hogy ez jó vagy rossz, az már egy másik kérdés. :)
offtopic
guess.who 2022 máj. 22. - 10:05:45
(325/433)
Lehet ennek egy más olvasata is: nem az említettekből "kölcsönzött", hanem egyszerűen igen régóta létező kliséket használt. Ahogy például senki nem akad meg azon, ha egy dizni-rajzfilmben a jó megdicsőül, a rossz pedig elbukik, és nem mondja azt, hogy ezt is Andersentől lopta a dizni...
Mert valahogy azt picit kétlem, hogy itt mindenféle bonyolult és komplex utalásokat tett volna a készítő bele, mikor az egylépéses utalások sem mindig jöttek be (l. a kedvenc példát, a Macskafogót). :)
offtopic
guess.who 2022 máj. 22. - 10:01:30
(324/433)
Igen, kérdés, hogy vajon az öt rész bemutatása inkább az volt, hogy nem akarták még az újságírók előtt sem "lelőni a poént" - vagy inkább az, hogy az író úr is érezte a zsenijével, hogy az utána következők már túlságosan elborultak és lehet, hogy elkezdenének fanyalogni az újságírók (már persze csak akkor, ha nem előre egyeztetett "kritikákat" volt szabad írniuk)?
(Már kérdés, hogy azért 5 darab háromnegyed órás blokkot töményen szerintem irtó sok végigülni, ahhoz már nagyon elhivatottnak kell lenni, ha máshogy nem, hát pénzügyileg, hogyúgymondjam.)

A Top Secret szerintem azért nem jó példa, mert az bevallottan egy börleszk, egy paródia, egy szatíra (kinek hogy) és ahogy a többi Zucker/Abrahams-filmben is megszokhattuk, a valósággal azért nem nagyon van köszönőviszonyban, azaz azoknál a filmeknél nem is elvárás, hogy hihető legyen mondjuk a felfújható robotpilóta vagy éppen a nagyító nélkül is óriási szemű könyvesboltos. Ellenben itt ugye határozottan az volt a mondás, hogy valami hiteleset alkotnak, afféle "akár ez is megtörténhetett volna" dolgot. És külsőségekben sikerült is ezt összehozni, csak a sztoriban nem: ezek a figurák valami alternatív 1985-ben élnek, mintha Biff Tannen 1955-ben tényleg odaadta volna önmagának azt az Almanachot és ezzel megváltoztatta volna a világot... :)

(Egyébként nem csak a Macskafogó volt ilyen értelmetlenül elszúrt és félbehagyott szál, amiket ha kihagynak, sokkal simább lett volna az így feltűnően göröngyös sztori, és amik nem is hiányoztak volna senkinek. Valószínűleg tényleg az lehet, amit írtál a túltolásról: valaki annyira, de annyira "hiteles" álvalóságot akart létrehozni, hogy nem vette észre, hol a határ, és így fordulhatott elő, hogy az egy évvel később bemutatásra kerülő Macskafogót nézik a hősök a moziban - pusztán azért, mert egy zseni számára az is "csak a '80-as évek" volt, de arra már nem jutott ideje/ereje/kedve, hogy megnézze a dátumát. Pedig a wikipédia világában, egy érezhetően abban felnőtt ifjú számára azért ez már készségszinten kellene, hogy legyen.)
6/10
janderka 2022 máj. 22. - 09:45:04 6/10
(323/433)
A korabeli külsők megmutatásának hiánya úgy válik egyre kínzóbbá, ahogy haladunk egyre mélyebbre a sztori önmagában való gyengeségében. Ha ugyanis ezt nem tudja megugrani a sorozat, akkor legalább a szereplők mozoghatnának korabelivé tett külső helyszíneken. Ezzel fedve a sztori gyengeségét - vagy egyszerűen csak ráerősítve a filmélményre. Hisz van ennek hagyománya és technikája is. Itt viszont direkt ejtették a lehetőséget. Stúdiószinten bezsúfoltak ugyan a képekbe mindent, amit az Ecserin meg tudtak venni, de annyi. (Kacagnom kell azon a hájlpoláson, hogy a grafikusuknak külön meg kellett volna terveznie bármit is. A fenéket! Ott az eredeti klisé mindenből a neten vagy a különféle retrómúzeumok és gyűjtemények polcain - kinyomtatják, legyártják őket és jónapot! Ha meg valami jogdíjas - amit egy valaha volt tárgy bemutatása esetén kicsit abszurdnak tartok -, akkor 1 mp alatt átírnak rajta egy betűt és kész.) Az meg hogy nem voltak annakidején egységesek a pesti fülkék? Hát konkrát mellébeszélés. Mert ha egységesek nem is voltak, maxium ha 3 fajta létezett akkoriban belőlük. Még akár falra tett plexibúrás is - csak épp pont nem a '92-es Matáv verzió.
8/10
fraki 2022 máj. 22. - 02:24:13 8/10
(322/433)
Besúgó, HBO, benyomások

Rengeteget vettek át Vince Gilligan munkáiból:
- A főcímzene előtti flashback
- A főcímzene hangszerelése és a hirtelen stop: Better Call Saul
- A főcímzene alatti klip vibráló, szaturált, chroma aberrált insta/retró jellege is Better Call Saul
- A kettős életet élő főhős beeszi magát a két oldal nagykutyái bizalmába nyilván egy általános sablon, de azért eléggé Breaking Bad
- Az is Breaking Bad (meg BCS), hogy nincs "jó", minden karakter kompromittált. Ennek egyébként egy ügyes és világos megjelenítése volt a 4. részben, hogy a kommunista belügyes előadása végén odamondott "van kérdés? nincs, nem is lehet" szavakat a következő jelenetben a "túloldal" összejövetelén az ellenzéki vezér szájába is belerímeltették.
- 5. rész halastó jelenete, ahogy az addig hebehurgya főhős badass főgeciként ráfordul a kamerára, majd leérveli a rendőröket - aztán ahogy a kihallgatáson "megfordítja az asztalt", az is Saul karaktere
- Ezenkívül volt néhány bántó anglicizmus (ep3, 4:35: "vesztegetem itt az időmet"; ep3, 8:10: "nem kérdezem tőled, Barna. Mondom neked" - ráadásul eredetileg se kérdezte; sok helyen: "Készüljetek") Sok egyéb helyen is az volt az érzésem, hogy egy szinkronszöveget mondanak fel a színészek, pl. "Ebből komoly baj lesz! Emlékezz rá, hogy az egészért kizárólag te voltál a felelős." (ep3, 35:30)
- Az egyik hanghatást (pl. ep8 7:36) a Mandalorianból nyúlták.
lalala5 2022 máj. 22. - 01:19:32
(321/433)
A film célja, hogy a régi besúgók és tartótisztek végre megtörjék a csendet és színt valljanak, mert a sok hülyeség annyira frusztrálja őket, hogy már nem bírják magukban tartani.
offtopic
guess.who 2022 máj. 21. - 11:37:43 Előzmény janderka
(320/433)
Ez egy jó cikk, és tényleg a legkevésbé a díszlet- és látványtervezőket, berendezőket, sminkeseket, maszkmestereket lehet ostorozni, ők az összesítésben (pontosabban a hangulatteremtésben) valóban egészen kimagaslót nyújtottak. Ami sántít, az a sztori, a butácska "fordulatok", a teljesen irreális húzások, a szereplők reakciói, motivációi - és erre nem mentség az, hogy a többi magyar gyártású sorozat is ezekkel a bajokkal küzd, mert eközben a kitalálója úgy ünnepli saját zsenialitását, mint Bé nagyasszony, miközben finoman szólva is éppen ezzel a zsenialitással vannak a problémák.
offtopic
guess.who 2022 máj. 21. - 11:34:09
(319/433)
Jóval lentebb írtam, hogy az ötödik résztől megy el Demeter valami szürreális-szuperhősös marhaságba, és onnantól végképp megszűnik mindenféle korjellegű a sztoriban, a legklisésebb amcsifilmes ostobaságokat húzzák meg (talán még rövid ruhapróbálós jelenet is volt, ha jól rémlik).
Thuróczy figuráját is ez a rabszállítós épületbe bejutás tette tönkre. Egyszerűen azért, mert fedett állambiztonsági tisztként nem tudjuk ugyan, hogy mi volt a fedőmunkája, de biztosan nem talpas utcai rendőr - innentől viszont szimpla hatáskörtúllépés, hogy ő ott behoz bármiféle őrizetest az utcáról a többi rendőrrel együtt. A többi rendőr jó néma statisztához méltóan természetesen nem teszi szóvá, hogy hozzájuk csapódik egy "idegen", hiszen mi baj lehetne ebből? Az odabilincselős-felgyújtós marhaság meg tényleg nagyon gagyi. És lentebb szintén én írtam, hogy idétlenül, sőt: sokszor kifejezetten zavaró hülyeségekkel vannak alátámasztva a szereplők motivációi. Thuróczy például mi a frászért bilincseli oda Demetert a polchoz egy láthatóan használt irodában, ahol amúgy titkos iratok is vannak? És miért gyújtja fel az egész irattárat úgy, hogy mindenki tudja a portástól kezdve, hogy ő ott van az épületben, sőt: még a karbantartók előtt is megmutatja magát?

Amúgy ha jól rémlik, egy negyed mondattal utaltak valahol rá, hogy Barna kikötői összeverése és csomagtartóba zárása nem véletlen volt, hanem Szávával egyeztették, hogy ott találkoznak, mert meg kell beszélniük valamit. Mondjuk ehhez nyilván nem illeszkedik a gagyi autósüldözéses jelenet, de hát na. :)

Szóval hiába volt közel korhű a díszlet, a ruha, a smink (ezeken valóban látszik, hogy iszonyú sokat dolgoztak velük, még ha itt-ott voltak is apróbb hibák, összességében egészen hihető és jól is néz ki), az egészet a sztori, a karakterek és a klisés fordulatok irtóra lerontják. Kellett volna egy, a korszakot valóban ismerő és jó dramaturgiákat készítő író, aki rendbe teszi ezt a forgatókönyvet és kigyomlálja belőle az eltúlzott hülyeségeket. Szerintem úgy is lehetett volna érdekes és izgalmas, ha Thuróczy tartótisztje nem veri meg a besúgóját, ha nem egy újdondász, még egyáltalán nem megbízható vagy ellenőrzött besúgótól várja el a naaaagy állambiztonság, hogy egy komplett ellenzéki underground találkozóról mindent megtudjon és jelentsen, ha nem követelik tőle, hogy fényképezzen és lehallgasson - hiszen ez egyik sem volt egy mezei besúgó feladata. Az utolsó rész enyhén félbolond túlkapásait meg úgyis fogod látni, ha megnézed. :D
1/10
Oisín 2022 máj. 20. - 23:18:55 1/10
(317/433)
Nagyon túl lett értékelve. Teljesen hiteltelen. Persze, lehet mondani, hogy eleve fiktívnek indult, de akkor is gáz. Egyszer nnézhető, de korántsem érdemel ennyi pontot. Pláne, hogy a sok külföldit, aki semmit se tud a korszakról, teljesen félretájékoztatja.
Korrektségből kiírhatták volna minden rész elejére, hogy teljesen fiktív, semmi köze a valósághoz.
7/10
amiraa_daaa 2022 máj. 20. - 13:44:36 7/10 Előzmény janderka
(316/433)
ezek itthon tabu témák lesznek még jo sokáig majd az unokáink talán
7/10
offtopic
amiraa_daaa 2022 máj. 20. - 13:40:30 7/10
(315/433)
igazábol nem tudom és már nem rugozok rajta, az Aranyéletet nehéz megugorni, majd talán a következő saját gyártásu sorozatnál
6/10
offtopic
janderka 2022 máj. 20. - 13:37:09 6/10 Előzmény janderka
(314/433)
A Történeti Levéltár információi szerint közszereplőre ugyan rákérdezhet az ember, de csak akkor adnak ki róla bármit, ha az illető elismeri a közszereplői mivoltát. Ha nem, akkor lehet perelni érte. (Pláne gondolom, ha már meghalt...)
Illetve van egy másik hivatkozás is, ami szerint pedig bárki megtilthatja a keletkezéstől számított 90 évig, hogy az adatai kutathatóak legyenek.
https://www.abtl.hu/gyik