reay 2016 dec. 07. - 18:32:26
(496/716)
Remek volt a mai rész! Valamiért a Szulejmánnal vetettem össze ezt a sorozatot, és megállapítottam a mai részre, hogy ez kétszer olyan jó. Történnek benne a dolgok, nem kell rá sokat várni, fordulatos, stratégia is van benne meg harcok. A mai részben csak kapkodtam fejem, imádom amikor taktikás emberek ésszel csatáznak. Temür és Bayan nagyon jó karakter, tetszik még Wang Yoo, Taltal, Seung Nyang.
8/10
napraforgó 2016 dec. 07. - 17:36:00 8/10
(494/716)
Megnéztem, de nekem semmit nem mond az a név.
Ljerk 2016 dec. 07. - 16:23:45
(493/716)
Goryeo -ra keress rá, ott megtalálod a királylistát is - 1330-ban számûzték oda Togont és nézd meg ki lett akkor a király (Vang Ju javára akkor mondott le az apja). :))
!!!!!!!!! DE SPOILER lesz, úgyhogy inkább ne tedd.....
8/10
napraforgó 2016 dec. 07. - 13:42:26 8/10
(492/716)
Én már most látom, hogy a császárka megpróbál fejlõdni, okosodni, ügyesedni. Már régebben megpróbált nyilazgatni és nem örült neki, hogy egy lány is ügyesebb nála.
De most már valamelyest foglalkozik a politikával is. Pl. az anyacsászárnéval egész értelmesen tárgyalgat. A nõ sem nézi ostobának. Magához rendeli Bajant és Taltalt is tanácskozásra és éjszakai órát választ, hogy lehetõleg ne derüljön ki. Órákat vesz, már nem tudom mikbõl, de az írás-olvasás megütötte a fülemet. De ezt is csak titokban csinálja, nem jusson el Temûr fülébe.... Szóval nem olyan buta õ, és tisztában van a hiányosságaival is, sõt pótolni is akarja ezeket. Szerintem lesz még belõle valaki.
Már ott Tecson szigetén is voltak céljai, tervei. "Életben kell maradnom, hogy császár legyen belõlem, császárrá kell válnom, hogy bosszút állhassak apámért", valami ilyesmit mondott. na jó, a nép felemelése, jóléte nem szerepelt a tervei között, és pláne nem Korjó elbocsátása az alattvalói kötelékbõl - na de valljuk be, ez akkoriban egyetlen nagyúrnak sem volt a fõ célkitûzése. (Talán csak ebben a sorozatban Vangjunak....)

Apropó Vangju, valaki tudja, hogy õ létezõ személy volt-e? mert megkérdeztem a guglit, de nem találtam róla semmit, csak ezt a sorozatot....
9/10
K. Judit 2016 dec. 07. - 11:30:27 9/10
(491/716)
Pontosan azért jók ezek a karakterek (fõleg a fõszereplõk), mert nem lehet õket beskatulyázni. Még Tanashirit sem, pedig õ a határozott fellépésével, az ellentmondást nem tûrõ viselkedésével eleinte elhiteti az emberrel, hogy Temür lányaként, császárnéként akár hegyeket is képes lesz megmozgatni .... Ehhez képest legtöbbször csak sopánkodik. Igazából semmit nem tesz, csak értetlenkedik, miért nem vesz róla tudomást a férje, Wangjut éppúgy nem érti, mint Togont. Lefelé viszont nagyon is tud kegyetlen lenni, ez marad neki. Abban éli ki magát, arra használja az eszét és hatalmát, hogy eltiporja az alacsony rangú vagy származású szolgálókat - például a terhes ágyassal kapcsolatban ki tud eszelni egy gonosz tervet - de a vele egyenrangúakkal nem tud mit kezdeni. Nem lát messzebbre az orránál.

Togont sem lehet simán csak egy puhány császárkának tekinteni, tud néha meglepetéseket okozni. Õt szándékosan a gyengék hallatlan erejével ruházták fel a sorozat alkotói, valószínûleg azzal a céllal, hogy ne legyen túl egyértelmû (például az utókor számára), miért lett a honfitársnõjükbõl, a Korjóból erõszakkal elhurcolt rabszolgából jüani császárné, ahelyett, hogy a szuper férfias, intelligens és erõs (!) korjói király karjában boldogan hazatért volna. Az elsõ epizód legelsõ jelenete azt sejtetheti, hogy Nyangnak volt választása. De ez egy 50 részes dráma ...
R.mara 2016 dec. 07. - 06:31:42
(490/716)
Folyton ugyanazt hajtogatod. A császárné mennyire karakán és uralkodásra való. De még egyetlen jelenettel sem támasztottad alá ezt a feltételezésedet.
Mi az a momentum, amibõl azt véled, hogy a császárné képes lenne vezetni egy országot?

Ugyanakkor viszont elég sok olyan jelenet volt már, ami bizonyította, hogy rossz vezetõ lenne. Az alattvalóival kegyetlen, ez már az udvarhölgy választásnál kiderült. Csak a megfélemlítésre támaszkodik. (Nyilván ezt tanulta el az apjától és a bátyjaitól. ) Ugyanakkor az egyenrangúakkal szemben nagyképû. Ezért aztán nem igazán képes szövetségeseket szerezni.

Wangju például miért nem lát benne megfelelõ szövetségest, vagy miért nem látja benne a vonzó nõt? Hiszen õ sokkal jártasabb a nõi kegyek elnyerésében, mint Togon. Miért nem csábítja el, hogy a császárné támogassa õt a törekvéseiben? A türk lányt is az ujja köré csavarta. Akkor a császárnét miért nem?
8/10
napraforgó 2016 dec. 07. - 03:30:41 8/10
(489/716)
Megengedhette magának, elvégre ott van El Temûr, a papa, meg a két meglehetõsen kegyetlen báty a háta mögött. Így könnyû karakánnak lenni. De ha olyan egyedül lett volna kisgyerekkorától, mint ez a fiatal császár, akinek mindenkitõl félnie kellett, akkor nehéz karakánnak lenni. Ha õ megpróbálta volna valaha is, már rég nem élne.
Nyangot is az élet, a sorsa nevelte rá, hogy karakán legyen, talán tud majd kicsit csepegtetni belõle a fiatal császárba is.
8/10
napraforgó 2016 dec. 07. - 03:25:25 8/10
(488/716)
Ha csak ennyit vágnak ki, és nevezetesen csak a véres jeleneteket, nekem semmi kifogásom ellene. Délután fél 3 és fél 4 között vetített sorozatban, amikor azt sok kisiskolás is láthatja, ne legyenek lefejezések élõben. Meg hagyjuk meg a patakvért is a politikának....
Ljerk 2016 dec. 07. - 00:20:50
(487/716)
Az egyik Facebook csoportban felfedezte valaki, hogy ezt a sorozatot is megvágott formában adja a magyar TV. A keddi 17. részbõl a mágusok (bûvészek) kivégzésébõl kimaradt kb. fél percnyi több vér látványát is mutató jelenetsor.
Andó Gertrúd 2016 dec. 06. - 23:47:50
(486/716)
Talän ha nem az italtol fetrengene a csäszär hanem hitvesi kötelesseget teljesitette volna anno ( vegül is eleg jo nöt adtak hozzä), akkor jobb lenne a helyzete Temürnel. Dehät ehhez sem volt esze . Lehet utälni a csäszärnet, de sokkal eletrevalobb es mindenkepp sokkal tronra- uralkodäsra valobb mint Togon :)
R.mara 2016 dec. 06. - 22:23:31
(485/716)
Neked eddig mibõl jött az le, hogy a császárné biztosan támogatná a férjét? Melyik volt az a jelenete, ami erre utalt?
Egyáltalán próbálta megérteni, miért olyan ellenséges vele a férje? Mi volt az elsõ reakciója, mikor konfliktusa volt Togonnal? Rohant az apjához és elpanaszolta neki. Nos ez nem az a fajta viselkedés, amit taktikusnak lehetne nevezni.
R.mara 2016 dec. 06. - 22:09:27
(484/716)
Milyen okos gondolatokra utalsz? Hogyan tegyük el láb alól, az úrnõnek nem tetszõ embereket? És nem ellenségekrõl beszélek. Nem olyan emberekrõl, akik veszélyeztetnék. Mert ugyan ki veszélyeztetheti Temür kán lányát? Egyedül az anyacsászárné. És egy szavam se lenne, ha a csörték csak köztük zajlanának. Azt mondanám, hogy két hataloméhes nõ párbaja zajlik. De nem szeretem azokat az embereket, akik a hatalomért folytatott harcban ártatlan embereket áldoznak fel. Fõleg, ha az illetõk a hatalmat csak a hatalom kedvéért akarják, és semmi más céljuk nincs vele.
Temür legalább kormányozza az országot, de a két egymással vetélkedõ nõben fel sem merül az ország érdeke. Ezt Temür az anyacsászárné orra alá is dörgöli. És akkor igazat is adtam neki.
A próbatétel ötlete egyébként Dankesié volt. Zavarba is jött aztán, hogy Nyang volt az egyetlen, aki átment a próbán.
Andó Gertrúd 2016 dec. 06. - 21:23:02
(483/716)
Igen, gondolom ven roka mär a bizalmasa, tud okos gondolatokat mondani, sokat lätott mär az udvarban es tudja mitöl döglik a legy. De a csäszärne okos, tanulekony, ha megaläzzäk illetve elbukik, tud megfelelö modon aläzkodni, nem picsog hanem magaban szövögeti toväbb a jövöt.
Andó Gertrúd 2016 dec. 06. - 21:20:35
(482/716)
En nem keverem bele a törtenelmet a sorozatba . Azt minösitem amit lätok. Nem egy gyereket mutatnak be, hanem egy felnött igaz fiatal ferfit. Nem tudom milyen uralkodo lesz, eddigi jelleme nem azt mutatja, hogy bärmikor is ember fog välni belöle, tron-kepes csäszär meg megkevesbe.
A csäszärne biztosan tämogatnä - hisz ugyanannyi energiäba telik neki ägyba bujni a ferjevel, gyereket csinälni es boldogan együtt uralkodni, mint idiota bäb ferjkent mellözni. Ha rossz köztük a viszony arrol nemcsak a feleseg tehet, hanem legaläbb annyira a csäszär is. Igy csak ne sirjon, hogy egyedül van.
reay 2016 dec. 06. - 19:25:29
(481/716)
A császárnétól nekem eddig egy dolog tetszett, mikor próba elé állította a potenciális "jobbkéz" jelölteket, amin ugye végül csak Nyang ment át. Viszont nem vagyok abban biztos, hogy õ maga találta ki a feladatokat, inkább kinézem a szolgálójából, a sunyiképûbõl. :)
R.mara 2016 dec. 06. - 18:23:25
(480/716)
Csak tudod egy nyámnyilából lehet még jó király, ha benõ a feje lágya, de egy önzõ, gonosz emberbõl aligha.

Ha a császárné olyan rátermett, akkor miért nem õ neveli meg a férjét? Miért nem tud hatni rá? Miért nem lesz õ a támasza?
Nekem egy másik királyi pár jut eszembe róluk. Akiknek elég hasonló volt a történetük. Gongmin (Wangju utódja) kénytelen volt fiatal korában Togon és Ki császárné udvarában eltölteni az idõt. Õ is fiatalka volt, és nem túlságosan uralkodásra termett. (Ki gondolta akkor még róla, hogy épp õ fogja Korjót kiszakítani a kínai fennhatóságból) Szóval Togon elvetetett vele egy mongol hercegnõt. Gongmin szívbõl utálta. A hercegnõ mégis támogatta és segítette õt, még függetlenségi törekvéseiben is. És elérte azt, hogy az utókor úgy emlékezzen rájuk, mint az egymást legjobban szeretõ királyi házaspárra.
Andó Gertrúd 2016 dec. 06. - 18:16:50
(479/716)
Nem mondtam, hogy a csäszärne jo ember, csak azt hogy karakan :)
8/10
napraforgó 2016 dec. 06. - 18:15:03 8/10
(478/716)
Az igaz, hogy itt a sorozat nem 13-14 éves gyereket mutat be, de - bár nem ismerem a fiatal színész valós életkorát - azért itt, most mégiscsak egy kamaszt, egy nagykamaszt alakít. Lehet, hogy itt inkább 16-17 éves, vagy tán több is, de a megnyilvánulásai, a viselkedése, a mozgása mégis olyan, mint egy kajla kamasznak. Tudom, mert nekem két fiam van, 16-18 éves korukban hasonlóak voltak a kajlaságot illetõen, persze kevesebb elkényeztetettséggel...
Nem tudom, hogy a sorozat végéig hány év fog eltelni, de akkor már valóban a felnõtt, fiatal férfit fogja alakítani a színész a császár szerepében. Nyilván sokkal méltóságteljesebben fog mozogni, nem dobálja a tagjait, nem fog durcáskodni, stb.

Nekem nagyon tetszik, hogy annyira akar tetszeni Nyangnak, az árnyjátékkal is neki akart imponálni, nem a császárnénak. Én benne sokkal több potenciált látok, szerintem õ inkább képes lesz a jellemfejlõdésre (akár jó, akár rossz irányba), mint a császárné, aki valóban csak egy önzõ, elkényeztetett fruska, kicsit sem érdekli más emberek sorsa. Viszont már most van benne egy rakás alattomosság, gonoszság, hisz mindent megpróbált, hogy Pak úrnõ elvetéljen, vagy akár pusztuljon el.
Hozzá képest a ravasz róka Budasiri egy merõ szívjóság...
Andó Gertrúd 2016 dec. 06. - 18:11:45
(477/716)
Ha jol emlekszem a lany többször is meg akarta ölni a csäszsärt, ezert sem bänta hogy az udvarba került, tehät a koräbbi kötödest lesztornozza az apja halälä.
Akkor is csak az együtt töltött meneküles kapcsolja öket össze. Nem a felelössegerzet hanem a korjoi kirälynak valo megfeleles - pontosabban hogy ne Korjoban haljon mär meg a tronörökös - miatt vigyäzz a nyämnyilära.
Tehät megis csak az udvarban keletkezik az a fajta kötödes ami alapja szinten nem a felelössegerzet hanem a szänalom.