9/10
difetto 2009 szept. 06. - 23:06:31 9/10
(265/425)
A legjobb fatasy film, amit az elmúlt idõkben néztem.
Dros 2009 aug. 25. - 16:10:19
(264/425)
Az azért durva mikor leharapja a tündérmanók fejét :D
Andrej01 2009 aug. 12. - 14:43:57 Előzmény szingh
(263/425)
Nehéz egy ilyen bõséges kifejtenivalót biztosító témáról pár sorban velõsen nyilatkozni. Elõször is hadd szögezzem le, hogy én egy percig sem állítottam, hogy a "mondanivaló" mint olyan az ördögtõl való lenne, természetes, hogy van létjogosultsága. Én csak arra reagáltam, mikor valaki ezt kérte számon, hogy "hol van az a nagy mondanivaló, ami miatt ez jó film lenne?" Egyik mûvészeti alkotásban sem kell erõltetten és mesterkélten mondanivalót, esszenciát keresni, mert lehet, hogy annak az nem is sajátja, mert csupán érzéseket, hangulatokat akar közvetíteni, arról meg mindenki döntse el maga, hogy elérte-e õt, avagy sem. Ez a film tipikusan nem a tanulságokról, üzenetekrõl szól, hanem gyönyörû ecsetvonásokkal rajzolt érzelmi-hangulati fantáziatabló.
Van olyan film is, és lehet jó film az is. Ott van például a "Fegyverszünet karácsonykor" címû film, aminek napnál világosabb a mondanivalója: a háború értelmetlen és beteges dolog, a Jó szikrája pedig ottlapul mindenhol a legnagyobb vész idején is, csak fel kell lobbantani. Ez egy nagyon szép mondanivaló, és a film is természetesen jó. Persze ha silány lenne a megvalósítás, akkor a legnagyobb gondolat is össze tudna zuhanni értéktelenül, itt nem ez történik.
No, máris többet írtam, mint akartam, lényeg az, hogy mindennek magvan a maga létjogosultsága a maga helyén, és ennek semmi köze a l'art pour l'art-hoz. Ami szép, az szép önmagától, nem azért mert megmagyarázzuk, hogy miért is.
Rika 2009 aug. 09. - 23:35:53
(262/425)
Szerintem két szélsõséges felfogással állunk szemben:)
Számomra nem elég sem ez, sem az, és nem szeretem a szájbarágós értelmezéseket, az erõltett mondanivalókat, sõt, egyátalán nem szeretek olyan filmeket bogozni, amik nem arra valók.
Számomra az a film hatása, amit kivált bennem, amivel engem elõbbre visz, nem csak egy hangulati hatás, nem csak az érzelmek, vagy a szép zene, hanem ami gondolatot elindít bennem és amilyen cselekvésekre ösztönöz.
Számomra akkor jó egy film, ha annak a hatása valahogy megragad bennem, és elõremozdít vagy épp hátráltat az életemben.
10/10
szingh 2009 aug. 09. - 22:35:01 10/10 Előzmény Andrej01
(261/425)
Nagyon nagy örömömre szolgál, hogy valakire ilyen nagy hatással volt ez a film, hiszen az én egyik kedvencem is. És ezzel vége is a közös véleményünknek.
Tulajdonképpen leírtad a L'art pour l'art definícióját, viszont teljesen tévesen alkalmazod. Ugyanis ez a film nem az, sõt olyan örök mondanivalója van, mely független minden nációtól, politikai csoportosulástól, kortól. A mondanivaló nem ördögtõl való, s ha valaki nem csak az esztétikumot veszi észre egy mûben, ha nem csupán az érzelmeit, hanem az értelmét is ráhangolja a mûre, még nem bûnös, nem korcs torzalak!
xzibit2009 2009 aug. 03. - 08:23:52
(260/425)
biztos, hogy nem. Bõven elég volt az eleje , végigszenvedtem, de meguntam!
10/10
gabyy 2009 aug. 02. - 21:00:50 10/10 Előzmény xzibit2009
(259/425)
Az a baj hogy nem nézted végig. Kezd el elõrõl és nézd végig!
Andrej01 2009 júl. 22. - 10:28:09
(258/425)
Eszméletlen, hogy egyesek azt kérik számon egy filmen, hogy mi a pontosan körülhatárolható mondanivalója. Szerintem az ilyenek foglalkozzanak inkább diszkrét matematikával, ahelyett, hogy olyan felesleges és haszontalan idõtöltéssel fecsérlik drága idejüket, mint a filmnézés. Tudomásom szerint a film az egy mûvészeti alkotás, olyan mint egy festmény, avagy egy zenemû. Elképzelem, ahogy az ilyen ember töri, töri a fejét, de nem bírja kihámozni, Chopin vajon mi a fenét akarhatott közölni az f-moll zongoraversennyel. Hogy milyen k*rva jól tud zongorázni? Fene a beképzelt formáját. Vagy mi a mondanivalója egy Rembrandt-önarcképnek. Az, hogy de szép arcélû szakállas figura vagyok? Érthetetlen.

A film egy olyan egység, mely érzéseket, hangulatokat, nüanszokat, mozdulatokat, indulatokat ábrázol, és a legkevésbé sem függ attól (szerintem) mûvészi értéke, hogy ki milyen "mondanivalót" próbál belegyömöszölni, mint valami olyan kötelezõ kelléket, ami nélkül haszontalan az egész. Legrosszabbak egyébként (szintén szerintem) az olyan didaktikus filmek, melyeknek a nézõ képébe 5 centirõl elmagyarázott tanulsága, logikája van.

A Faun labirintusa egy csodálatos érzelmi hangulatbomba, melyet nézve teljesen értelmetlenné válik olyanokon merengeni, hogy a falangisták meg az anarchisták hogyan/merre/mikor/miért. A film egy dolgot tud, de azt hihetetlenül profin közvetíti: a határtalan szomorúság film-mûbe öntését ilyen mindent elsöprõ erõvel még nem láttam vászonra vinni. És ez hatalmas dolog. A filmet megnézése után még otthon is csak a falat bámultam, és a külvilág összefolyt elõttem egy nagy bánatos masszává. Amelyik film ilyent el tud érni, az nem más mint egy korszakos mestermû.
Veterano 2009 júl. 21. - 21:16:34
(257/425)
két hete megnéztem a filmet (fõleg azért mer itt a porton jó osztályzatoz kapott, no meg a 3 oscar miatt). hiba volt. akkora csalódás számomra mint a grimm.
kaisa 2009 júl. 14. - 22:40:00
(256/425)
a lenti üzi offtopic
kaisa 2009 júl. 14. - 22:39:01
(255/425)
egyébként van ilyen kifejezés. Nézz utána. Ha az "értelmiségû" szót használjuk az ember nem tudatos beszûkülésére gondolunk...mind1 nem ez volt a lényege az írottaknak. A tizennyolcas karikával kapcsolatban meg csak annyit, hogy sokkal durvább jelenetû filmek vannak mindössze 12-es karikával szóval mint már leírtam egyszer nem a durva jelenetek, hanem a film "nehézség" miatt kellene feljebb emelni a kórhatárt (szerintem)
de elnézést kérek, mert valóban egy kicsit indulatos és durva voltam, de ez nem változtat az üzenet tartalmán

pusz
kaisa 2009 júl. 13. - 22:08:59
(254/425)
HOVÁ A FA**BA SÜLLYEDT AZ EMBER????????? HOGY LEHET ÖSSZEHASONLÍTANI A TRANSFORMERSFÉLE AMCSI MOSLÉK TÖMEGFILMET EZZEL A MONDANIVALÓKBAN DÚSKÁLÓ FANTASZTIKUS FILM-EL????
talán tényleg az lehet erre a magyarázat, hogy vannak,(nem is kevesen)akikhez nem jut el a mondanivaló...ezeknek azt ajánlom , hogy próbálkozzanak újra kicsit késõbb a film megnézésével!!
az undorító jelenetekre való panaszkodásra és a tizennyolcas karika javaslására csak annyit tudok mondani, hogy neharagudj de ez röhejes...bár a tizennyolcas karika nem rossz ötlet a film úgymond "nehézsége" miatt, de ez is felejtõs mert állítom hogy van olyan 14 éves, aki jobban megérti a mondanivalóját a filmnek, mint egy beszûkült értelmiségû 30-as. de fel a fejjel emberek mindenen lehet változtatni hát itt az idõ!!!!
elnézést a sok emberszidásért, nem egy személynek szóló

p.s: nagy tehetség a kiscsaj!!!!csók
offtopic
7szünyü 2009 júl. 13. - 17:51:34
(253/425)
Amennyiben ez nekem szól, úgy elnézésedet kérem, amiért lekezelõnek érzed a stílusomat.
offtopic
7szünyü 2009 júl. 13. - 16:17:00
(252/425)
Nem emlékszem, hogy állítottam volna olyasmit, hogy mindegy, hogy ki mit lát a filmben. Azt sem állítottam, hogy a többértelmûség mindenképpen pozitívum volna. Úgy tûnik, csakugyan elbeszélek melletted :)

Csak egy (nagyon) rövid vázlat:

(ideahalmaz-1) ->leképezés-1(fordítás+hibák+zaj)-> film(ideahalmaz-2) ->leképezés-2(fordítás+hibák+zaj)-> (ideahalmaz-3)
Ideahalmaz-1: a film 'gondolata' a készítõk fejében (már ez sem egységes)
Leképezés-1: a film gondolatának 'film' formába alakítása. Információvesztéssel illetve torzulással jár.
Ideahalmaz-2: az elkészült film által hordozott 'információ'
Leképezés-2: a nézõ észlelési folyamata. Információvesztéssel illetve torzulással jár.
Ideahalmaz-3: a nézõ értelmezése

Szerintem nyilvánvaló, hogy IH-1 <> IH-2, IH-2 <> IH-3 és IH-1 <> IH-3. Következésképpen hasonlóságokról beszélhetünk csak, azzal pedig az a baj, hogy nem lehett határozott és egyértelmû határpontokat kijelölni (mennyire hasonló?) Nem nehéz azt sem észrevenni, hogy a film (vagy alkotás) az alkotók, a készítõk által ismert 'valóság' és a film maga közti kölcsönhatásból keletkezik. Az értelmezés a nézõ, a nézõ által ismert 'valóság' és a film kölcsönhatásából keletkezik. Abba már nem mennék bele, hogy a készítõk és a nézõ által ismert valóság sem egybevágó (lehet, hogy mégcsak nem is hasonló), de ilyenformán (kölcsönhatások kölcsönhatásainak kölcsönhatásai + zaj) nem elképzelhetetlen, hogy egy értelmezésnek semmi köze az alkotók szándékaihoz. Ettõl ez az értelmezés érvénytelenné válik? Rossz lesz? Hibás?
Mit mond ez a film mondjuk egy szan õslakónak a Kalahári medencében?

Filmeket (mûalkotásokat) sokan azzal a (szerintem alaptalan) közmegegyezéssel néznek, hogy a közvetítõközeg ("nyelv") egyértelmû és korrekt, azaz a leképezések logikusak és pontosak, és rekonstruálható az eredeti IH-1, ami szükségszerûen meg kell hogy egyezzen IH-3-mal. Az eddigiek alapján szerintem nyilvánvaló, hogy ezt hinni illúzió. A mûalkotások egyfajta virtuális (vagy alternatív) valóságot hoznak létre, ami többé-kevésbé hasonlít az emberek egy része által ismertnek vélt 'valósághoz'. Ha ez így van, akkor a két valóság képes kölcsönhatásba lépni, és történik 'valami': keletkezik egy 'értelmezés'. Az viszont, hogy ez az értelmezés 'igaz' (helyes), vagy 'hamis' (téves) a leképezések miatt tárgyalhatatlan, mert a nyelv, aminek szavait használjuk, szintén leképezés, ezért az információ-átadás pontatlan.
Érvelhetünk itt esetleg azzal, hogy 'helyes' illetve 'igaz' az, amit a többség annak hisz, de akkor pedig meg kell határoznunk, hogy ki tartozik a többséghez, és milyen alapon. Folytathatnám ezt a már így is túl hosszúra nyúlt fejtegetést az önmagukba záródó elmehurkokkal, de azt hiszem, az már tényleg túl messzire vezetne minket. Inkább csak annyit mondok: ommmmmmmmm! :) (És figyelmeztetõen felemelem a légycsapómat :)
(És mindezt már offtopic küldöm)
7szünyü 2009 júl. 13. - 14:37:01
(251/425)
Azt hiszem sikeresen félreértettél. Én semmi olyasmit nem állítottam, hogy a film nem akar szólni semmirõl. Csupán arra mutattam rá, hogy sokféleképpen értelmezhetõ, és ezen értelmezések sokféle "igazságot" hordozhatnak, nem feltétlenül összefüggõen és nem feltétlenül egymást kizáróan. Egész egyszerûen nem ugyanazt a filmet "látjuk", éppen az értelmezés (interpretáció) miatt. Ezért ódzkodom olyasmit kijelenteni, hogy x film "jó", y film pedig rossz. Inkább azt mondom, hogy *nekem* tetszik, ill. nem tetszik.
Az eddig vázoltak alapján véleményem szerint értelmetlen kérdés az, hogy nekem mit jelentett a film. Különösen, mivel egy rakás "jelentését" képtelen vagyok szavakba foglalni, mert nem verbális jellegû "jelentés"rõl van szó. A film - mint minden egyéb alkotás - nemcsak racionális, töprengéssel feltárható "üzenetet" vagy "jelentést" hordoz, hanem kommunikációnk számára hozzáférhetetlen érzéseket, hangulatokat is. Senki sem látja ugyanazt a filmet, amit az alkotó készített. Nem ismered meg a filmet beszámolókból, csak ha személyesen megtapasztalod. Nem az a fontos, hogy nekem vagy másnak mit jelent, hanem, hogy *neked* mit jelent.
Azt mondod, a film kusza volt. Én azt mondom, neked volt kusza. Én nem láttam annak, viszont ezt sehogysem fogom tudni neked elmagyarázni - és nem is szándékozom, mert "jogod" van kuszának látni. Ezért (is) mondom azt, hogy nem ugyanazt a filmet láttuk. Én a véleményemet/filmélményemet az egész eddigi élettapasztalatom segítségével "dekódoltam" a filmbõl, ahogy te is, sõt mások is a sajátjukat használták erre. Ha itt bármit magyaráznom kéne, az egész személyiségemet fel kéne tárnom, megehetõsen hosszan, de ezzel sem jutnál sokkal közelebb ahhoz, hogy *neked* mit jelent a film, egyszerûen azért mert nem vagyunk egyformák. Lehet persze hosszan vitatkozni mindenfélérõl, meg üzenetet keresgélni, meg analizálni a filmnyelvet, mifenét, a vége úgyis csak ez: nekem tetszett. Másoknak esetleg nem. SZámomra jelentett valamit, mások számára mást, esetleg semmit. Nekem így kerek a világ.

Másik hsz-hez:
Ismételten elnézésedet kérem, ha félreérthetõen fogalmaztam: én nem kötekedni akartam, és nem leszólni a "leszólásodat" (ha ugyan az volt), mindössze arra próbáltam rámutatni, hogy sokan sokféleképpen látjuk a filmet, ami szerintem nem baj, és igen, ezért van a fórum. Viszont megkérdõjelezem bármiféle "értelmezési" kísérlet hasznosságát, pláne az ezen kísérleteken való vitatkozás hasznosságát. Gondolhatod azt, hogy az én értelmezésem a filmrõl felületes, ez engem sem nem sért, sem nem bosszant, csak halkan jegyezném meg, hogy *semmit* sem tudsz az én értelmezésemrõl, mivel (szándékosan) nem tettem közkinccsé. Lásd fentebb. Én úgy vélem, hogy ezt a filmet látni kell, személyesen, ahhoz hogy legelább valamelyes értelmes kijelentéseket tehessünk róla, és nem elegendõ beszámolók, vélemények és kritikák olvasása. (Én személy szerint nem olvastam a kritikát, mert nem éreztem szükségét.) Nem szándékozom senkit befolyásolni a film értelmezésének szabadságában, és nem akarom senki szájába rágni, senkire ráerõltetni azt az "értelmezést", ami a film kapcsán bennem kialakult, és csak számomra van az a jelentése, ami. Szerintem létezik átadhatatlan tudás. És ahogy Wittgenstein bácsi mondotta volt: "amirõl nem lehet beszélni, arról hallgatni kell."
Remélem, sikerült valamelyest tisztába tennem a felmerült "problémát". És nem, nem szükséges egyetérteni velem. :) Nincs harag, ugye? :)
7szünyü 2009 júl. 12. - 05:23:33
(250/425)
Hmmm. Én nem hiszem, hogy egy (bármilyen) alkotásnak kellene, hogy legyen "egy összefüggõ mondanivalója". Ellenkezõleg, a valóban idõtálló alkotások azért állják az idõt, mert sokan sokféleképpen érthetik/érezhetik/értékelhetik. És elég sokan vagyunk ezen a bolygón ahhoz, hogy legyenek, akiknek tetszik a film, és legyenek, akiknek nem. Nincs ezzel semmi baj. Nekem személy szerint tetszett. De nem valamiféle "mondanivaló" miatt. (Borsódzik a hátam ettõl a "mondanivaló" kifejezéstõl :) (Különösen filmekkel és egyéb vizuális mûvészetekkel kapcsolatban.) Az elem(e)z(get)ést pedig meghagyom az esztétáknak ;-))) A filmélményt meg magamnak :)
10/10
Forró János 2009 júl. 12. - 04:40:25 10/10
(249/425)
Zseniális film hátborzongatóan jó zenével.
4/10
dieter 2009 júl. 09. - 20:31:38 4/10
(248/425)
A filmben összegyúrásra került egy gyerek-fantasy (mint a Végtelen történet) és egy második világháborús film. Az eredmény: katasztrófa! Gyerekfilmnek túl brutális, felnõttfilmnek túl mesebeli, és mindezt 110 percben. Pedig fantasztikus színészek, mégjobb operatõri munka, és hibátlan vizuális effektek. Talán ha két külön film készült volna... Kár érte, tényleg sajnálom...
4/10
xzibit2009 2009 júl. 09. - 07:38:11
(247/425)
hehe
:( :(
Nem mondtam , hogy fontos az imdb átlag, csak h sokatmondó!
Amúgy mind2 mehet le - fel még!
xzibit2009 2009 júl. 09. - 07:36:46
(246/425)
pont fordítva! Sértõ a Transformers-re! Az sokkal jobb volt!